متقی: جهان، استعدادهای ما را از کشور فرار ندهد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۸    ۱۴۰۲/۳/۱۱ کد خبر: 173208 منبع: پرینت

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در مراسم همدردی با بستگان جان‌باختگان رویداد بلغاریا، تحریم‌های جهان بر امارت اسلامی را ظالمانه خوانده است.
متقی از شهروندان کشورهای جهان خواسته است تا برای برطرف شدن نیازهای شهروندان افغانستان، حکومت‌های شان را وادار کنند تا تحریم‌ها در برابر امارت اسلامی را بردارند.
امیرخان متقی گفته است: «این‌گونه تحریم‌ها ظالمانه است که آنان اجساد خود را نمی‌توانند بیاورند. من فکر می‌کنم که آخرین حد پایمال کردن و زیر پا کردن همدردی و حقوق بشر است.»

سرپرست وزارت خارجه در این مراسم از تمامی کشورها خواست که کادرها و استعدادهای افغانستان را به بهانه‌ی چالش‌های امنیتی از کشور بیرون نکنند.
امیرخان متقی در این باره گفت: «این پیام را باید جهانیان نیز بشنوند که به افغان به این نام پرونده سازی نکنند که این‌جا به جان شان خطر است. استعدادهای افغانستان، کادرهای علمی افغانستان و افتخارات افغانستان را صدمه نرسانند. آنان را از افغانستان خارج نکنند.»

به گزارش طلوع، نعیم یکی از ۱۸ شهروند کشور است که می‌خواست از ترکیه وارد فرانسه شود که همه‌ی آنان در یک کانتینر در بلغاریا جان باختند. حالا خانواده نعیم در سوگ از دست دادن فرزند شان نشسته‌اند.
نعیم پیشه کشاورزی و تحصیلات ابتدایی داشت.
پدر نعیم به طلوع‌نیوز گفت: «پسرم برم گفت که آماده باش که جنازه است. پرسیدم جنازه چه او بچه؟ گفت برادرم شهید شده بود، ما تو را خبر نکرده بودیم.»
بستگان نعیم می‌گویند که وی به علت بی‌کاری و اوضاع بد اقتصادی کشور را ترک کرده بود.
برادر نعیم می‌گوید: «علت‌اش همین‌که بی روزگاری است. در افغانستان کار نیست. کل مردم مجبور می‌شوند و می‌روند. اگر مجبور نشوند، نمی‌روند.»

وزارت خارجه امارت اسلامی سه‌شنبه هفته‌ی گذشته جسدهای ۱۸ پناهجوی کشور را که در بلغاریا جان باخته بودند، به کشور انتقال داد و به خانواده‌های آنان سپرد.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امیرخان متقی
فرار استعدادها
نظرات بینندگان:

>>>   بلی راست میگویید ما فعلا با ایران در جنگ استیم به استعداد های افغانستان برای فعلا ضرورت داریم اگر فارسیوان و هزاره هم باشد خیر است ضرورت است

>>>   جالب.
احمق زیاد دیدیم اماخداوراستی درین سطح نی. خانه پر کچالو (حیف پلو) وقتی تودروازه مکاتب رامیبندی واطفال معصوم راازاموزش وخانم هاراازحق کار محروم میسازی ،کدام .... باشدکه امکانات داشته باشد وهنوز درکنارشما زندگی کند.وپوهیدی؟
قاری سلیم اندرابی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است