شمال افغانستان مرکز پرورش تروریسم بین المللی
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۵    ۱۴۰۲/۳/۱۴ کد خبر: 173229 منبع: پرینت

رحمان در جریان نشست کشور های "آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا" پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا کمک های خود را برای تقویت مرزها با افغانستان افزایش دهد.
به گزارش اسپوتنیک، امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیکستان در نشست آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا در شهر چولپون آتا قرقیزستان با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان از جامعه دعوت کرد تا برای تقویت مرزها با این کشور کمک های بیشتری را افزایش دهند.

رییس جمهور تاجیکستان گفت: "ما لازم می دانیم که اقدامات فوری را برای تقویت مرز با افغانستان انجام دهیم. اتحادیه اروپا به کمک به این موضوع از طریق برنامه های BOMCA و CADAP ادامه می دهد (BOMCA یکی از بزرگترین برنامه های اتحادیه اروپا و UNDP در منطقه است که هدف آن ارایه فناوری برای تقویت زیرساخت پست های مرزی؛ CADAP برنامه مبارزه با مواد مخدر در آسیای مرکزی است.)"

به عقیده وی، اقدامات انجام شده در چارچوب این برنامه ها برای مقابله موثر با تهدیدات خارجی، به ویژه تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر، کافی نیست.
رییس جمهور تاجیکستان گفت: در این زمینه برای افزایش کمک های اتحادیه اروپا در این زمینه ابراز امیدواری می کنم.
وی تاکید کرد که قلمرو افغانستان، به ویژه ولایات شمالی و شمال شرقی آن، "به محل پرورش تروریسم بین المللی تبدیل شده است و این کشور همچنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر در جهان است."، جایی که پس از به قدرت رسیدن طالبان* تولید آنها به طور چشمگیری افزایش یافت.

رحمان گفت: "در این شرایط، اتخاذ اقدامات مشترک برای مبارزه با تهدید گسترش تروریسم، افراط گرایی، مظاهر رادیکالیسم مذهبی، جرایم سایبری، قاچاق مواد مخدر و اسلحه را مهم می دانیم". رییس جمهور به علاقه مندی به استقرار زودهنگام صلح و ثبات در افغانستان اشاره کرد و افزود: "تشکیل یک حکومت فراگیر که منافع همه اقشار جامعه و اقوام را در نظر بگیرد، شرط کلیدی برای اعاده صلح پایدار و ثبات در افغانستان است".

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شمال افغانستان
تروریسم بین المللی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است