قندهار در حال تبدیل شدن به پایتخت جدید است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۱    ۱۴۰۲/۳/۱۵ کد خبر: 173242 منبع: پرینت

واشنگتن پست گزارش داد نشانه‌هایی وجود دارد که رهبران طالبان قندهار را به پایگاه اصلی خود برای کنترل بر افغانستان تبدیل می‌کنند.
به گزارش شفقنا؛ روزنامه از قول یک تحلیلگر نوشت: «وقتی سخنگوی اصلی آنجاست، یعنی دولت آنجاست. قندهار در حال تبدیل شدن به پایتخت جدید است.»
واشنگتن پست این امر را نشان‌دهنده کاهش نفوذ اعضای میانه‌روتر طالبان در کابل عنوان کرده است.
روزنامه نوشته که در ماه گذشته، طالبان از هیات‌هایی از جاپان و قطر دعوت کردند تا در قندهار با آنها دیدار کنند، نه با دیگر مقام‌ها در کابل.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان و انعام‌الله سمنگانی، یکی از مقامات اطلاعاتی دیگر این گروه از شمال افغانستان، به طور ناگهانی از دفاترشان در پایتخت به قندهار منتقل شدند.
روزنامه نوشته که هیچ توضیح رسمی برای این تغییرات وجود ندارد. اما گفته می‌شود که آخندزاده با انتقال مرکز ثقل کشور به مرکز معنوی طالبان، قدرت را تحکیم می‌کند. واشنگتن پست نوشته که این اقدام آخندزاده می‌تواند نشان‌دهنده تشدید مخالفت طالبان با خواسته‌های بین‌المللی باشد.
مجاهد و سمنگانی می‌گویند که انتقال آنها به قندهار اهمیت خاصی نداشته است. سمنگانی به واشنگتن پست گفت که تنها علاقه‌اش اطاعت از خواسته‌های آخندزاده است که در قندهار زندگی می‌کند.
سمنگانی گفت: «هر کاری از من بخواهد، با کمال میل انجام خواهم داد. اگر او نیاز دارد که من اینجا باشم، من اینجا خواهم بود.»
مجاهد به روزنامه واشنگتن پست گفت: «او (آخندزاده) در اینجا در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کند، نه یک قصر مجلل در کابل. او می‌خواهد روابط بهتری با ملت و جامعه بین‌المللی داشته باشد.»

این در حالی است که به جز یک عکس پاسپورتی، هیچ تصویری از هیبت‌الله آخندزاده وجود ندارد و در طول حدود دو سال گذشته، در ملاء عام حاضر نشده است.
مجاهد می‌گوید که اکثر مقامات طالبان، از جمله وزرای ارشد نظامی و امنیتی و قضات دادگاه عالی، در کابل باقی می‌مانند. او گفت: «قدرت هنوز آنجااست.»
با این حال، واشنگتن پست نوشته که نفوذ رسمی به طور پیوسته از پایتخت بسیار بزرگ‌تر به قندهار منتقل شده است. یکی از تحلیلگران در کابل که از ترس انتقام نخواست نامش فاش شود، گفت: «مرکز ثقل قطعاً در حال تغییر است: «وقتی سخنگوی اصلی آنجاست، یعنی دولت آنجاست. قندهار در حال تبدیل شدن به پایتخت جدید است.»
یکی از صاحبان مشاغل محلی سابق، که اکنون در خارج از کشور زندگی می‌کند، به این روزنامه گفت که در قندهار کنترل امور برای طالبان بسیار آسان‌تر از کابل است. منصور که به‌دلیل نگرانی نخواسته تخلصش ذکر شود، افزوده که در کابل، مردم «تحصیل‌کرده‌تر هستند، مقامات سابق بیشتر هنوز آنجا هستند، و اجرای اطاعت کامل دشوارتر است.»

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قندهار
پایتخت جدید
نظرات بینندگان:

>>>   فکر میکنم که این موضوع را اولین مرتبه من خودم بعد ازین که دفتر ذبیح الله مجاهد به قندهار انتقال یافت، از طریق همین سایت بیان داشتم.

>>>   پایتخت ازقندهاربه کابل تیمورشاه پسراحمدشاه ابدالی انتقال داد. چون کابل هوای خوب ومردم بافرهنگ داشت. متاسفانه اکنون بنا به سیاست غلط وفاشیستی دوباره کابل درحال فراموشی سپرده میشود اما بدانند که مردم کابل باحفظ فرهنگ وتعلیم شان همان درجه اعلی خودهارا برای همیشه حفظ خواهد کرد.
نورالدین اندرابی

>>>   فکر انتقال پایتخت به کندهار زاینده ای
فکر و عمل تجزیه ای افغانستان است.

>>>   جالب.
پیشرفت های نظامی واقتصادی امریکا برایم حیرت اورنیست،بلکه جالب وشگفت انگیزمهارت انها دربخش دیوانه شناسی است.اینک انتخاب های شان برای ما بادرفشانی های شان.
کرزی:( رهبری دولت بهراندازه که ازبیت المال چوروچپاول میکنند،مهم نیست،بلکه مهم اینست که سرمایه رابه خارج کشورانتقال ندهند.)
غنی:(بچه خرافغانستان هیچ وقت درقرن ۱۳ نبوده.)
ملاوحشت اله خاین زاده لعنت اله علیه: (دختران حق اموزش وزنان حق کارندارند.)
جالب نیست؟
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است