پناهجویان افغانستانی و غفلت سران اتحادیه اروپا
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۲    ۱۴۰۲/۳/۱۷ کد خبر: 173254 منبع: پرینت

کمیته بین‌المللی نجات، سران اتحادیه اروپا را به غفلت تکان‌دهنده، شوکه‌کننده، متناوب و دامنه‌دار در قبال پناهجویان افغانستان که بسیاری از آنها در شرایطی شبیه به زندان در جزایر واقع در یونان گرفتار شده‌اند، متهم کرده است.
به نوشته روزنامه گاردین، مشخص شده که فقط ۲۷۱ پناهجوی افغانستانی در سال ۲۰۲۲ در اتحادیه اروپا مستقر و ساکن شده‌اند که یک دهم درصد از ۲۷۰ شهروند افغانستانی هستند که به شدت نیازمند محافظت میباشند.

کمیته بین‌المللی نجات در گزارش خود مدعی شده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت مداوم در اجرای وعده‌های قانونی اسکان دوباره شکست خورده‌اند و بسیاری از افغان‌هایی که به مرزهای اتحادیه اروپا می‌رسند دوباره "آسیب‌پذیر" شده‌اند.
این کمیته همچنین مدعی شد که حتی یک نفر تحت طرحی که در سال ۲۰۲۱ در آلمان برای اسکان مجدد ۱۰۰۰ شهروند افغان در ماه ایجاد شده بود، وارد نشده، در حالی که ایتالیا فقط نیمی از پناهجویان را که وعده داده بود، پذیرفته است.

بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، حدود ۴۱ هزار و ۵۰۰ شهروند افغان در معرض خطر در اتحادیه اروپا پذیرفته شدند که اکثر آنها در پی خروج پر هرج و مرج اوت ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کردند.
کمیته بین‌المللی نجات همچنین گزارش کرد: در حالی که کمیته مذکور از هر یک از این اقدامات برای شهروندان افغان استقبال کرده، این واکنش از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شدت ناکافی است.

برخی از کشورها از زمان سقوط کابل هیچ شهروند افغان را نپذیرفته‌اند و دو سال پس از این واقعه، هنوز افغان‌های زیادی هستند که به دنبال ورود امن به اتحادیه اروپا هستند.
این کمیته همچنین نوشت: بسیاری از این شهروندان افغان هنوز در مناطق دورافتاده و اردوگاه‌هایی شبیه به زندان در جزایر یونان هستند و از ادغام آنها با جوامع محلی جلوگیری به عمل آمده و آنها به شدت از نظر روحی مشکل دارند.

مولفان این گزارش همچنین متوجه شدند که بیش از ۹۰ درصد از افغان‌های مورد حمایت روانی کمیته بین‌المللی نجات در لسبوس و آتن نشانه‌هایی از خشم و نگرانی را تجربه می‌کنند و ۸۶ درصد هم دچار افسردگی شده‌اند.
به گزارش ایسنا، "دیوید میلیبند"، رییس کمیته بین‌المللی نجات گفت: این گزارش بی‌توجهی سرسام‌آور و بیش از حد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قبال افغان‌ها را نشان می‌دهد که آنها را در هر مرحله از سفرشان در جست‌وجوی حفاظت، در معرض خطر قرار می‌دهد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پناهجویان افغانستانی
اتحادیه اروپا
نظرات بینندگان:

>>>   یهود و نصارا از شما راضی نمی شوند تا زمانی که از آئین آنها پبروی کنید. دنیا را بهود و نصارا خراب کرده است.

>>>   پرداختن به مشکل مهاجرین کارساز نیست، برای قطع ریشه مهاجرت ها باید عوامل مهاجرت که در قدم اول جنگ ها و به خصوص جنگ های نیابتی است از میان برداشته شود.
چه ضرورت بود که اوکراین در جنگ بسوزد؟؟؟
چه ضرورت بود که طالب مالک کابل شود؟؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است