در محدودیت مراسم محرم حق با طالبان است
یک تعداد از کسانیکه زندگی شان از این راه تامین می شود، همچنان تاکید دارند که باید این مراسم در افغانستان باشکوه تر از قبل برگزار شود 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۸    ۱۴۰۲/۴/۲۸ کد خبر: 173585 منبع: پرینت

در آستانه ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری حسینی، یکبار دیگر احتمال حمله داعش بر شیعیان افغانستان افزایش یافته است.
طالبان در آستانه دهه محرم هشدار داده است که داعش قصد حمله به مردم شیعه را دارد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) ولایت کابل و وزارت داخله طالبان در اعلامیه‌ای به مردم وعده دادند که امنیت مراسم محرم را خواهند گرفت. در اعلامیه از جوانان و بزرگسالان اهل تشیع خواسته شده تا با طالبان در تامین امنیت همکاری کنند.
وزارت داخله طالبان در مورد تدابیر امنیتی برای مراسم دهه محرم اعلام کرد که دو کمیته امنیتی و فرهنگی برای تامین امنیت مراسم محرم تشکیل شده است. سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان در کابل در توییتی نوشت که نمایندگان اهل تشیع تنها در کمیته فرهنگی حضور دارند.
والی طالبان برای کابل اعلام کرد که شیعیان مراسم خود را تنها در مساجد و تکیه‌خانه‌هایی برگزار می‌توانند که «از نظر امنیتی نقطه ضعف نداشته باشند.»
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان نیز در اعلامیه ای ابراز داشت که آزادی مراسم مذهبی شیعیان به جای خود باقی است و نهادهای امنیتی تدابیر لازم امنیتی را افزایش داده اند.
به گفتۀ مجاهد"به خاطر امنیت و احتیاط کامل، تجمعات گسترده و یا رفت و آمدهای گروهی، در برخی نقاط محدود شده است."

اعضای شورای علمای شیعه افغانستان که زیر نظر طالبان در کشور فعالیت دارند، می گویند که حکومت طالبان به آنها گفته که مراسم دهم محرم را محدود سازند.
این شورا اعلام کرد که حکومت طالبان در ملاقات با اعضای کمیتۀ تشکیل شده توسط آنها، به دلیل تهدیدات امنیتی خواستار محدود ساختن مکان ها و مراسم محرم، شده است.
شورای علمای شیعه افغانستان خواستار آنست تا مراسم محرم، مانند سال های گذشته در شهر کابل پایتخت و سایر ولایات افغانستان بطور باشکوه برگزار شود.
طالبان ادعا کرده است که مراسم محرم را در مشوره با علما و نمایندگان اهل تشیع محدود کرده است. در واکنش، شورای علمای شیعه از طالبان خواست که در مورد وضع این محدودیت‌ها تجدید نظر کند تا شیعیان بتوانند مانند سال‌های گذشته مراسم محرم را برگزار کنند.

گروه داعش طی سال‌های گذشته در ایام محرم و عاشورا حملاتی را علیه شیعیان ترتیب داده بود که به کشته و زخمی شدن صدها مرد و زن و کودک شیعه انجامید و هیچ کسی هم جوابگوی پیامدهای تاسفبار این حملات نبود.
با وجود اینکه مراسم محرم در افغانستان بار‌ها آماج حملات تروریستی قرار گرفته است، اما یک تعداد از کسانیکه زندگی شان از این راه تامین می شود، همچنان تاکید دارند که باید این مراسم در افغانستان باشکوه تر از قبل برگزار شود.
هرچند در این میان، افرادی با خلوص نیت بر تداوم گسترده مراسم عزاداری محرم در افغانستان تاکید دارند اما بیشترین استفاده را از این مراسم، سیاسیون سودجو و فرصت طلب بنام شیعه برده اند.

سنی های افراطی نیز از برگزاری ایچنین مراسم هایی برای نابودی و زمینگیر شدن اهل تشیع در افغانستان استفاده کرده اند و بارها در برهم زدن اینچنین مراسم ها و تجمعات شیعیان نقش فعال داشته اند. آنگونه که در بیشتر حملات تروریستی بر شیعیان در کشور، تروریست ها را کمک کرده اند.
اینبار نیز برهمگان معلوم است که شورای (به اصطلاح شیعیان افغانستان) از چه افرادی تشکیل شده و قصد و نیت سران این شورا از گستردگی هرچه بیشتر مراسم محرم چه می باشد؟!

ما هرگز با طالبان و سیاست های آنان در کشور موافق نبوده ایم اما اینبار در رابطه با این موضوع، حق با طالبان است.
1-چرا میخواهید یکبار دیگر مردم بیچاره و هردم شهید ما را با حملات داعش سلاخی کنید؟
2-چرا مراسم محرم را در مکان های کنترول شده و حفاظت شده برگزار نمی کنید؟
3-از بیرون شدن در کوچه ها و سر و صدا و مزاحمت برای دیگران چه نفعی می برید؟
4-در وضعیت ناامنی کشور، کشاندن این مراسم به کوچه و بازار در کشوری که اکثریت آن هیچ اعتقادی به اینچنین مراسمی ندارند، چه استفاده ای برای دین دارد؟
5-چرا یک تعداد از افراطیون را تحریک می کنید که برای کشتن شیعیان آمادگی بگیرند؟
6-آیا شما می توانید امنیت بیش از چهارصد مسجد شیعه در کابل و هزاران مسجد شیعیان در دیگر ولایات را برعهده بگیرید؟
7-چه کسی تضمین می کند که گستردگی مراسم محرم، در این مطقع زمانی، تعداد دیگری از شیعیان کشور را به دام حملات تروریستی نکشاند؟
8-چه کسی پاسخگوی خانواده ها و بازماندگان کشته ها و زخمی های پس از حملات تروریستی بر مراسم محرم در کشور میباشد؟
9- طالبان از اینکه بر مراسم شیعیان حمله ای صورت بگیرد هرگز ابایی ندارند و حتی ممکن است در برخی موارد تروریستی همکاری نزدیک داشته باشند و یا مانند گذشته توسط خود آنها حملاتی بر شیعیان انجام شود. با این وجود آیا بازهم برگزاری گسترده مراسم عزاداری محرم در افغانستان، جواز شرعی و دینی دارد؟
10- آیا مراجع دینی شیعه بخاطر برگزاری گسترده و کشاندن مراسم مذهبی شیعیان به کوچه و بازار و تمامی مکان های ناامن، جواز قطعی صادر کرده اند؟
11-این آقایان به اصطلاح شورای علمای شیعه افغانستان، با کدام نیابت از مراجع بزرگ شیعه، هزاران مرد و زن و جوان و کودک این اقلیت مذهبی در افغانستان را طعمه حملات تروریستی می کنند تا شاید چندصباحی دیگر بتوانند بر گرده این مردم بیچاره و اقلیت مذهبی که به قدر کافی از جانب طالبان تحت فشار قرار گرفته است، سوار باشند؟
12-آیا امام حسین راضی به این است که در وضعیت ناامن کشور و قطعیت حمله بر مراسم عزادای وی، بازهم بی توجه به مسایل امنیتی بر گستردگی مراسم محرم و تعمیم آن به تمامی اماکن ناامن و همه مساجد کوشید؟

بگذریم!!!
که بسیاری از این راه نون می خورند و زندگی شان سال ها از این مسیر حتی به قیمت کشته و زخمی شدن مردم بیچاره تامین بوده است و همواره از این مراسم سود برده اند، شاید بر ما خرده بگیرند و حتی ما را کافر بکشند. اما واقعیت این است که هیچ جواب قانع کننده ای به سوال های مطرح شده در این نوشتار وجود نخواهد داشت.
والسلام و علی من التبع الهدی

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
محرم افغانستان
شورای علما
نظرات بینندگان:

>>>   شنیدم که دزدی زبل نیمه شب
ربود از طویله خر مش رجب
رجب تا که شستش خبر دار شد
جهان پیش چشمش شب تار شد
درون طویله دو زانو نشست
زمین و زمان را دم فحش بست
یکی گفت تقصیر از آن توست
که قفل طویله نبستی درست
یکی گفت گیرید معمار را
بنا کرده کوتاه دیوار را
یکی گفت تقصیر از شحنه هاست
که هر روز بر پا چنین صحنه هاست
یکی گفت: نه، بوده تقصیر خر
چرا؟ چون که می کرد اگر عر و عر
و یا یک کمی جفتک و گرد و خاک
مسلم که آن دزد می زد به چاک
شنیدم که با غیض مشدی رجب
در آن بین می گفت : یاللعجب
که هر کس به نوعی ست در اشتباه
فقط دزد در این میان بی گناه
حالا حکایت شماست. بجای اینکه افسار داعش کشیده بشود شیعیان گناهکار شده‌اند.
محمد

>>>   خداوند این نویسنده را هدایت کند نمی دانم این موضع گیری این نویسنده از باب دلسوزی است یا از باب دشمنی؟ طالبان که مدعی هستند داعش و القاعده در افغانستان وجود ندارند پس از سوی چه کسانی مراسم عزاداری در معرض تهدید قرار می گیرد؟

>>>   محمد حافظ
افراط گرایی مذهبی چند سالی است در افغانستان شعله ور شده ونه تنها شیعیان بلکه اهل سنت را هم در گردونه سلاخی خود قرار داده است نمونه اش هتل اورنوس کابل وکشته وسوخته شدن بیش از صدتن علمائ ومردم افغانستان به جرم اینکه مجلسی برای میلاد پیامبر ص برپا کرده بودند .اری وقتی افراط گرایی شعله ور شد نه شیعه می شناسد نه سنی همه را به کوچکترین بهانه ای با استدلال به چند حدیث وایه در معرض قتل ونهیب قرار می دهد .کار یهود ونصارای ودشمنان اسلام .با رنگ مذهب .مکاتب خشن وافراط گرایانه چند قرن بعد اسلام ایجاد شد در حالی که در قرون اول اسلام اینگونه مکاتب وجود نداشت ومتهم نمودن مسلمین گویندگان کلمه لا اله الا الله محمد رسول الله .خود صحابه اب وضوی پیامبرص را از هم می ربودند وبه بدن خود می مالیدند.اب دهان حضرت برای استشفائ وتبرک در کوزه نموده می خوردند یا به بیمار می دادند.موی سر حضرت بین خود تقسیم می کردند وپیامبر ص هرگز اعمال اینها را تقبیح ننمود با اینکه پیامبر غیر الله بود ودر غیر الله استثنایی وجود ندارد بلکه در همه عمر خود هیچ مسلمانی را متهم به شرک وکفر ننمود .حتی زمان بعد پیامبر ص در وقت قحطی عباس عموی پیامبر ص را واسطه قرار دادند تا باران بیاید درحالی که این اعمال از طرف سلفی ها وافراطی ها شرک واستعانت به غیر الله است یقینا اینها اگر زمان پیامبر ص هم بودند پیامبر وصحابه را متهم به شرک وانتحاری می نمودند. بهرحال علما گفته اند اعمال مسلمین.را باید حمل به صحت نمود وخود پیامبر ص تا اخر عمر ودر حجه الوداع تکیه کلامش بر اتحاد مسلمانها بوده وحفظ خونهای ایشان واموالشان که مبادا حرکتی یا عملی ی گفته ای که سبب ریختن خون مسلمانها شود از جمله فرمود الله الله فی دمائکم .الله الله فی اموالکم .وبعد هم شروع نمود به سفارش احسان ونیکی کردن مسلمین به همدیگر وکمک به یتیمان وفقرائ که اینها درمالهای شما حق وحصه دارند ودر حجه الوداع تکیه کلام حضرت بر این موارد بود ونه مسائلی که امروز در برخی جوامع مسلمین باب شده وسبب تفرقه وکشتن وناامنی مسلمین چه شیعه وچه سنی شده است اری اسلام دین اعتدال ووسط است دین رحمت وگذشت ودین برادری واحسان ونیکی به همدیگر.

>>>   طالبان می توانند از خود شیعیان در تامین امنیت مراسم کمک بگیرند و تجهیزات کشف بمب در اختیار آن ها قرار دهند.

>>>   حالا حکایت شماست. بجای اینکه افسار داعش کشیده بشود شیعیان گناهکار شده‌اند./
شعر عالی بود.گمانم اساس شعر از مولانا باشد. بهرحال شعری قدیمی است که شما بازسازی کرده ای.
شما مجمدجان عجب باهوش و نکته سنجی. درپناه حق باشی. حسین (ع) یاورت.

>>>   داعش و طالب دو بال پرواز جغد شوم پشتونوالی است.

>>>   بیایدهمه چیز را برمبنای منطق وعقل برنامه ریزی نمائیم همه چیز رامنصفانه وواقع بینانه بیان نمائیم:
برگزاری مراسم عاشورای حسینی شاید مستحب ویاجزءشعایرالله باشد وخوب است چون آموزنده است و تاکید بزرگان دین برزنده نگهداشتن آن شده است،ولی خوبتر وخوبترین آن حفاظت ازجان وآرامش مسلمانان خواهد بود. اگر احتمال ریختن خون حتی یک مسلمان وجوددارد، عاقلانه این است که ازآن جلو گیری صورت گیرد ،وازتجلیل گسترده ایام محرم پرهیز شود وضررکم رابر ضررزیاد ترجیح بدهیم مثل این است که واجب راگذاشته ،وسنت راانجام ندهیم.
با احترام
سکندر "خیرخواه"

>>>   اصلن مرلسم محرم یک عمل سیاسی تا مذهبی !
من باشنده (67) ساله شهر کابل ام، سالها قبل از امرز مراسم محرم صرف در داخل تکیه خانه ها برگزار میشد، بیون از تکیه خانه ها هیچ نوع مراسمی به چشمنه میخورد نه بیرقی ، نه گشت و گزار کاروانهای عزاداران حسینی!
بعد از کودتای ثور، و خاصتن در زمان صدارات کشتمند، و خاصتن بعد از حکومت خمینی، مراسم عاشورا حسینی به کوچه و بازار و سرک کشیده شد، اولن سرکهای جاده، نزدیک به چنداول مزین به بیرقهای عزاداران شد، بعدن به طرف پل باغ عمومی، شهرنو کشانده شد، اهسته، اهسته این پیشروی ادامه داشت،در زمان جمهوریت که نفوذ اهل تشیع، به بلند ترین حد خود در تاریخ افغانستان رسیده بود، نصب بیرق ها، به استثنای مناطق شرقی شهر، در تمام شر کابل صورت میگرفت، اشتهای کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا اهل تشیع، سیری نداشت، هر سال نسبت به سال گذشته فیصدی نصب بیرقها بسیار بلند میرفت، حتی مناطق مطلقن سنی نشین به مانند خیرخانه هم ازین ام مستثنی نبوداین یک عمل سیاسی و قدرت نمایی بیود،و باعث تحریک اهل سنت میشد، محودو ساختن این مراسم به نفع همه است!

>>>   حالا این بیچاره های شیعه نمی خواهند معادن استخراج کنند که اینقدر محدود سازی می خواهند برایشان اعمال کنند. دوسه روز از هفتم تا عاشورا عزاداری کنند که این ها برنمی تابند .قضیه امنیتی نیست بلکه اینها عزاداری ایام عاشورا را قبول ندارند کلا همین پشتون ها در ایران هم نظر مساعد با عزاداری ها ندارند انجا که قدرت هم دستشان است. قبلا هم با اعمال دهشت افکنی نمی گذاشتند امروز که قدرت دستشان است. اگرنه اینها باید تامین امنیت مردم را نمایند نه انکه مراسم چندین صدساله اینها را محدود کنند. مانند انچه رضا شاه در دوران حکومتش در ایران انجام داد ان مقصودش کلا ضد مذهبی بود اینها عقیدتی خودشان .بهرحال اینکه در هرجامعه ای مذاهب واقوام مختلف است یک امر طبیعی وتک قومی وتک مذهبی در هیچ جای دنیا وجود ندارد .اینها باید به تمام اقوام ومذاهب مردمی که در یک مرز جغرافیایی زندگی می کنند احترام بگذارند. .

>>>   این نویسنده .... نه هوادار طالب است و نه دلسوز شیعه چنین افرادی نه سنی اند و نه شیعه بلکه دشمن اسلام است

>>>   یارو به فکر شیعه و عزاداری امام حسین نیست به فکر منافع خود است شیعیان خودشان می‌توانند امنیت را حفظ کنند. اگر طالبان بگذارند

>>>   منهم با نویسنده موافقم طالبان کارها زیاد کرده حالا این اسرار به برگذاری هم بدون شک مقاصد سیاسی را دنبال میکند منکه مطمئنم.از طالبان در این سالها کم ندیده ایم خیلی حقه باز شده چنان حیله ای سوار میکند که در عجبم افغانهای ما، چرا باز هم از یک سوراخ بازهم گزیده میشوند😂

>>>   اصلن برگزاری مراسم محرم به شیوه مروج اهل تشیع، جنبه شرعی ندارد !
اگر امام حسین زنده شود، واین مراسم را، مخصوصن زنجیر زنی و تیغ زنی و خونریزی را برعلاوه سرک بندان و راه بندان را ببیند، عکس العمل وی چه خواهد بود؟
جواب واضح است، که ان حضرت شان بر برگزار کنندگان این مراسم....

>>>   این نویسنده دشمن شیعه است در لباس دوست.
داعش ساخته و پرداخته خودشان است.
ادعای حاکمان تا هنوز تامین امنیت صد در صدی در افغانستان بود، چگونه شد که یکبارکی کشور نا امن و آنها در تامین امنیت ناکام؟.

>>>   يكبار طالبان .... ميگويند داعش در افغانستان وجود ندارد باز يك مراسم چيزي ميشود باز داعش پيدا ميشه همين طالبان خود شان داعش هستند داعش و طالب هيچ فرقي ندارد يك بيرق دگه را نشان ميدهند اينه داعش حمله كرد

>>>   باید خروس نیت داشته باشیم و این مراسم رو بسیار باشکوه برگزار کنیم.

>>>   یار الله
۱ شیعه اقلیت نیست اکثریت است.
۲ زمانی که وظیفه و مسیر خود را شناختی با وجود تمام موانع راه را ادامه میدی مثل خودت!
۳ از امام حسین(ع) یک نام شان میفهمی اگر شناختی داشتی می فهمیدی که خود این شخصیت بزرگوار جان و مالشان برای اسلام و دفاع از حق فدا کردن از جان بالا تر چیزی است ؟
۴ محرم و امام حسین(ع) برای شیعه یک راه و مکتب است که تا قیامت تعقیب میشود، نه یک رسم که نظر به زمان مکان تغییر پیدا کند.
۵ جناب وکیل مدافع حال مردم کوچه و خیابان، که خود ساکن کدام شهر آزادی بیان هستی. چطور بر علیه برهم زدن آرامش ساکنان آمریکا بخاطر هالویین یا مراسم های سالیانه چینی که با دنیای از صدا است یا مراسم های خیابانی هندی یا هزاران مراسم سالیانه که در کشور های مختلف جهان صورت میگیره و دنیایی از صدا و آتش بازی است مخالف نیستی، در آنجا هم همه در خیابان نیستن و صدها نوع سلیقه و اعتقاد وجود دارد اما همه به مراسم های یکدیگر احترام میگذارند. پس برو مقداری معرفت انسانیت و ادب بیاموز بجای کینه توزی و خود پرستی.
۶ از سینه های پر کینه و کثیف یزیدیان این زمان که خداوند .... را بخشکاند و پرچم .....را بکوری چشم ها بالا تر ببرد و جایگاهش را وسعت بدهد انشاالله.
حمله بر شیعه سالیان سال بوده اما از اراده دین داران چیزی کم نمیشه و کسی به عزادار حسین نه پول میده نه وعده، خودش بطور خودجوش تلاش دارد تا بهتر و با شکوه تر مراسم را برگذار کند که این شجاعت و دلاوری و محبت از شناخت رهبری مانند حسین بدست می آید و شما از درکش شاید هنوز عاجزی
۷ اکثر علمای دین شیعه همیشه از سطح پایین و ضعیف اقتصاد برخوردار بودند دین منبع درآمدشان نبوده و نیست، وگر نه مانند خودت آسوده خاطر از آزادی غربی لذت میبردند
۸ ۱۴۰۰ سال گذشت تاریخ را بخوان محرم، شیعه، عزاداری امام حسین (ع)، دین داری، ضعیف نشود بلکه قوی تر و جهانی شد. پس زحمت نکشید با این چند روز عمر امسال تو این راه الهی کمرنگ یا محو نمیشود بلکه دلها بیدار تر میشود و راه محکم تر و پر شور تر چراکه اسلام رنگ خداست و رنگ خدا پاک نمیشود.
و سلام

>>>   بارک الله. یارالله

>>>   فبل از قضاوت در باره روز عاشورا وامام حسین ع باید امام حسین وحدف او را دقیق شناخت انگا اهمیت عاشورا را می‌توان درک کرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است