دختر ورزشکار افغانستانی قهرمان اروپا شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۲    ۱۴۰۲/۵/۲۴ کد خبر: 173770 منبع: پرینت

زکیه خدادادی، دختر ورزشکار افغانستانی در مسابقات پاراتکواندوی اروپا قهرمان شد. او پس از قهرمانی در روتردام هالند اشک ریخت و در یک پیام، مدالش را به زنان افغانستان تقدیم کرد. خدادادی در وزن منفی ٤٧ کیلوگرام، پس از پیروزی بر دو تکواندوکار ترکیه و یک ورزشکار از اوکراین قهرمان اروپا شد.

خدادادی دختر تکواندوکار افغانستانی در مسابقه اول با نتیجه قاطع ٢-٣٢ مقابل «بوسرا ایمیری» از ترکیه پیروز شد؛ سپس ٩-١٨ ویکتوریا مارچوک از اوکراین را شکست داد و به فاینل رقابت‌ها راه یافت. او در فاینل مقابل «نورجهان ایکنجی»، دیگر تکواندوکار ترکیه قرار گرفت و با وجودی که مسابقه ٦-٦ مساوی شد؛ اما خدادادی به دلیل نمایش بهتر و رای داوران برنده و قهرمان اروپا شد.

خدادادی در پیامی که به تلویزیون افغانستان اینترنشنال فرستاده گفته است: «در تمام جریان توزیع مدال و جوایز اشک ریختم. به دلیل آن که من پناهنده هستم، نه بیرق کشورم در مسابقات بود و نه سرود ملی افغانستان در سالون محل برگزاری مسابقات نشر شد.»
او که عضو سابق تیم ملی پاراتکواندوی افغانستان است، سال‌ها برای کشورش در مسابقات گوناگون ملی و بین‌المللی درخشید و چندین مدال کسب کرد. خدادادی پس از کسب مدال طلای اروپا در ایکس، توییتر سابق خود نوشته است: «این مدال طلای قهرمانی اروپا را تقدیم می‌کنم به تمام دختران و زنان شجاع کشورم افغانستان.»
او با نشر مصرعی از ایرج جنتی عطایی، اضافه کرده است: «هر چه تبر زدی مرا زخم نشد، جوانه شد.»

خانم خدادادی که پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان در ۱۵ آگست ۲۰۲۱، در مورد اشتراک وی در بازیهای پارالمپیک توکیو شک و تردیدهای وجود داشت، در نهایت موفق شد همراه با حسین رسولی، به فرانسه برود و پرچم افغانستان را در مراسم اختتامیه المپیک توکیو حمل کند.
او نخستین ورزشکار زن افغانستان است که توانسته سهمیه پارالمپیک را بدست بیاورد.
زکیه خدادادی که از ناحیه دست چپ دچار معلولیت است و تا کنون پاسپورت فرانسه را ندارد می‌گوید: «من نخستین زن معلول افغانستان هستم که مدال طلای قهرمانی اروپا را به دست آورده‌ است.»
خدادادی مصمم است تا کسب مدال طلا از مسابقات پارالمپیک به سعی و تلاشش در تکواندو ادامه دهد.

کد (5)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دخترورزشکار افغانستانی
قهرمان اروپا
نظرات بینندگان:

>>>   به کوری چشم پیروان ملای کور پیروزی ات مبارک قهرمان دخت وطنم.

>>>   درود بر تو ای شاه دخت واقعی مردم افغانستان ! تو خودت هم بیرق و هم سرود ملی افغانستان بودی ، افتخار به تو . فدای اشک های پر از مهرت نسبت مردم و میهنت شوم .

>>>   درود ومبارک باد اول بر خودت بعد به همه افغان ها!
شاهدخت قهرمان افغان همیشه کامیاب و سر فراز بادا!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است