پشتونهای طالبی راه ۵۰۰ خانواده‌ی بامیانی را بستند
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۹    ۱۴۰۲/۶/۸ کد خبر: 173881 منبع: پرینت

منابع محلی در بامیان می‌گویند که «افراد متعلق به قوم پشتون با حمایت طالبان» راه عبور و مرور حدود ۵۰۰ خانواده را در روستای «ریگشاد وسط» در ناحیه‌ی چهارم مرکز بامیان مسدود کرده‌اند.
این منابع روز (سه‌شنبه، ۷ سنبله) به روزنامه اطلاعات روز گفتند که این افراد چهار مسیر منتهی به این روستا را روز پنج‌شنبه هفته گذشته مسدود کرده بودند و پنجمین مسیر را نیز دیروز مسدود کرده‌اند.
به‌گفته‌ی منابع محلی، «افراد متعلق به قوم پشتون» این مسیرها را با حفر گودال بر روی جاده، مسدود کرده‌اند.

بر اساس اطلاعات این منابع، «افرادی از قوم پشتون» به رهبری فردی به نام «گلاب‌‌شاه» پس از تسلط دوباره‌ی طالبان بر کشور، با «اسناد جعلی» ادعای مالکیت هفت جریب زمین ساکنان روستای «ریگشاد وسط» را دارند.
منابع گفتند این افراد که از حمایت اداره‌ی محلی طالبان برخودار هستند، بر این هفت جریب زمین ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار افغانی قیمت تعیین کرده‌اند و خواستار پرداخت کامل آن از سوی مردم‌ محل هستند.
به‌گفته‌ی منابع محلی، بر زمین‌هایی که این افراد ادعای مالکیت آن‌را دارند، ۱۳ خانواده سکونت دارند و آن‌ها مجبور شده‌اند که با پرداخت ۳.۳ میلیون افغانی زمین‌هایی را که بر آن خانه ساخته‌اند دوباره خریداری کنند.

«تصفیه قومی» در ادارات دولتی در دایکندی؛ از تنزیل بست کارمندان تا برکناری آنان
برکناری دسته‌جمعی قاضیان حکومت پیشین؛ «پاک‌سازی قومی و تعیینات سمتی»
«دره‌ی مرگ»؛ چرا جلریز امن نمی‌شود؟
منابع محلی همچنین گفتند که این افراد با حمایت اداره‌ی محلی و والی طالبان در بامیان، بر زمین‌هایی که جاده‌های مواصلاتی روستای «ریگشاد وسط» از آن می‌گذرد ۷.۶ میلیون افغانی قیمت گذاشته‌اند و گفته‌اند تا زمانی که ساکنان محل این مقدار پول را پرداخت نکنند، مسیرهای مواصلاتی مسدودشده باز نخواهد شد.

این منابع گفتند که اداره‌ی محلی طالبان به عرایض و شکایات ساکنان این روستا توجه نمی‌کند و والی این گروه تأکید کرده که ساکنان محل باید این مقدار پول را به «افراد متعلق به قوم پشتون» بپردازند.
به‌گفته‌ی منابع، نیروهای طالبان دیروز چهار باشنده‌ی این روستا را به‌دلیل این دعوی حقوقی بازداشت کرده بودند، اما با مراجعه‌ی بزرگان محل به دفتر والی و فرماندهی امنیه‌ی طالبان، شامگاه دیروز دوباره آنان را آزاد کردند.
با این حال، عبدالصبور فرزان سیغانی، سخن‌گوی والی طالبان در بامیان، در پاسخ به پرسش خبرنگار اطلاعات روز، ادعای منابع محلی را رد کرد و آن را «شایعه» خواند.

از زمان تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، منابع مردمی در ولایت‌های مختلف هزاره‌نشین، از ادعای مالکیت «افرادی از قوم پشتون» بر زمین‌های آن‌ها و حمایت طالبان از این افراد خبر داده‌‌اند.
بر اساس اسنادی که منابع محلی به رسانه‌ها فرستاده‌اند، طالبان در موارد مختلف از «افرادی متعلق به قوم پشتون» حمایت کرده‌اند و ساکنان بومی مناطق هزاره‌نشین را مجبور به پرداخت میلیون‌‌ها افغانی به آن افراد کرده‌اند.

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پشتونهای طالبی
خانواده‌ی بامیانی
نظرات بینندگان:

>>>   اصل قضیه درینجاست که بعد از آمدن گروپ های مجاهدین در افغانستان و زد و خورد بین آنها،گروپ طالبان در مقابل آنها تشکیل شد.
آنها از قندهار شروع کردند و ولایت به ولایت تسخیر کردند و مردم محل فرار کردند و به جاهای دیگر رفتند و در عوض شان طالبان در منطقه مستقر شدتد.
بعد از یازدهم سپتامبر مسئله معکوس شد.
قوای خارجی طالبان را از مناطق مختلف افغانستان ،بشمول چراگاه هایشان بیرون کردند و در عوض مردم دیگر به جایشان آمدند و حتی چراگاه های آنها را نیز به زمین زراعتی تبدیل کردند و اعلان کردند که در قرن بیست ویکم و کوچی گری؟
اما عافل ازین که هشتاد فیصد گوشت مورد ضرورت مردم افغانستان را،خصوصاً شهر کابل را همین کوچی ها فراهم میکنند.
هزاره ها را گوشت خوردن خوش شان می آید،اما کوچی گری خوش شان نمی آید.
بنأ همان متل مشهور است که میگویند:
نه زن در دروازه ام ترق که نزنم در دروازه ات تراقاص!

>>>   🤫 همه جنایات بشری و قومی افغان=پشتون ها را در آرشیوی جمع کنید که روزش قریب میرسد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است