طالبان هفت معدن طلا و آهن را واگذار کردند
 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۲۳    ۱۴۰۲/۶/۱۰ کد خبر: 173893 منبع: پرینت

شهاب الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم در نشست خبری امضای قرارداد‌های استخراج و پروسس ۷ معدن گفته است که در قراردادهای معدن شفافیت کامل وجود داشته و از قاچاق و استخراج غیرقانونی معادن نیز جلوگیری شده است.
قرارداد هفت معدن به ارزش بیش از ۶ اعشاریه ۵ میلیارد دالر در حضور ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا و مقام‌های دیگر امارت اسلامی امروز به امضا رسید.

وزارت معادن و پترولیم در شبکه کاربری اکس به نقل از آقای دلاور نگاشته است که معدن طلا در ولایت تخار با مساحت ۱۲ کیلومتر مربع به شرکت چین افغانستان و شرکت زورور افغانستان واگذار و در آن ۳۱۰ میلیون دالر سرمایه گذاری می‌شود.
به گفته او، کان دوم معدن مس عینک لوگر به مساحت ۲۴۰ کیلومتر مربع با سرمایه گذاری ۴۱۱ میلیون دالر به شرکت خصوصی تویار واگذار شده است.

آقای دلاور گفت:
بلاک اول معدن آهن غوریان در ولایت هرات با سرمایه گذاری ۲.۸ میلیارد دالر به شرکت وطن درخشان واگذار شده است.
بلاک دوم معدن آهن غوریان در ولایت هرات با سرمایه گذاری ۸۷۴ میلیون دالر به شرکت ساحل شرق میانه، شرکت ایپیکو ترکیه و شرکت دره نور واگذار شده است.
بلاک سوم معدن آهن غوریان ولایت هرات با سرمایه گذاری ۵۷۳ میلیون دالر به شرکت شمش ملی و جی بی ام بریتانیایی واگذار شده است.
قرارداد کان چهارم معدن آهن غوریان ولایت هرات به شرکت باختر فولاد احیا سپاهیان و پارسیان به ارزش سرمایه گذاری یک میلیارد و ۱۷ میلیون دالر واگذار شده است.
همچنان قرارداد معدن سرب بلاک دوم ولسوالی تولک ولایت غور به شرکت‌های افغان اینویست اوابیکو به ارزش سرمایه گذاری ۵۳۷ میلیون دالر واگذار شده است.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
معادن طلا
معادن آهن
نظرات بینندگان:

>>>   لیلام به قیمت کاه ماش
مطالعات تخنیکی و تخصصی و مالی این معادن در کجا انجام شده و چه تضمینی وجود دارد که استخراج این معادن در آینده باعث تخریب محیط زیست و شیوع امراض نمیشود.
استخراج معادن آهن و مس به خصوص اگر به گونه سرباز انجام شود در نهایت گودال باقیمانده از آن باعث تجمع آب های برف و باران میشود و در نتیجه باعث رسوب در آبهای زیر زمینی و آلوده شدن محیط زیست میشود.
مسولیت آینده این وضعیت به دوش دستیاران تخنیکی ملا ها است که با استفاده از بیسوادی فنی ملا ها در تبانی با شرکت های داخلی و خارجی در حراج معادن وطن دست دارند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است