نورستانی به دامان یاران طالب اش بازگشت (عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۹    ۱۴۰۲/۶/۱۵ کد خبر: 173925 منبع: پرینت

احمد یوسف نورستانی رییس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان به کابل باز گشت.
تلویزیون ملی با نشر عکس او گزارش داد که آقای نورستانی چاشت روز سه شنبه (۵ سپتامبر) به کابل برگشت.
شماری از مقام‌های طالبان از جمله احمدالله وثیق سخنگوی کمیسیون عودت شخصیت‌های افغان در حکومت طالبان در این عکس در نزدیکی طیاره با نورستانی دیده می‌شوند.

احمد یوسف نورستانی میان سال‌های ۱۳۹۳- ۱۳۹۵ هجری خورشیدی رییس کمیسیون انتخابات در نظام پیشین بود. وی همچنان زمانی هم برای مدتی به صفت معاون وزیر دفاع افغانستان انجام وظیفه کرده بود.
نورستانی پس از استعفا از ریاست کمیسیون انتخابات به صفت عضو انتصابی مجلس سنای افغانستان گماشته شد.
در آن هنگام انتخابات جنجالی با ادعای تقلب‌های گسترده که برنده آن اشرف غنی اعلام گردید، برگزار شد.
نورستانی پیش از این در قضایای فساد اداری در افغانستان و ایالات متحده امریکا نیز متهم شده است.

دفتر سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در سال ۱۳۹۹ گفت که با وصف اتهام اختلاس و سواستفاده از وظیفه، نورستانی به عنوان عضو مجلس سنای افغانستان گماشته شد و مصوونیت کاری وی مانع دستگیری اش گردید.
یک سال پیش از آن، وی در ایالت کالیفورنیای ایالات متحده اعتراف کرد که از ماه جولای سال ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۸ از امتیازات دولتی امریکا دزدیده است.
در جریان استماعیه در شهر سن دییگو در ایالت کالیفورنیا، نورستانی پذیرفته بود که در سال ۲۰۱۵ تقاضای دریافت کمک‌های دولتی را کرده بود، امتیازی که فقط برای افرادی داده می‌شود که در داخل ایالات متحده زندگی می‌کنند.

نورستانی همچنان اعتراف کرده بود که سفرها و نداشتن اقامت در ایالات متحده را پنهان کرده و بیش از ۲۷ هزار دالرامریکایی را از این بابت دریافت کرده و سبب زیان بیش از ۷۳ هزار دالر از درک پرداخت مصارف صحی و دریافت سایر خدمات، به ایالت کالیفورنیا شده بود.
محکمهٔ ایالات متحده با صدور حکمی نورستانی را به شش ماه حبس خانگی محکوم کرده و نیز گفته بود که وی باید سه سال زیر نظارت باشد.

پیش از این، شماری از چهره‌های سیاسی و مقام های حکومت پیشین افغانستان، بنابر درخواست "کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان" که توسط طالبان ایجاد شده است،‌ به افغانستان برگشت کرده اند. این چهره‌ها انگیزۀ برگشت‌شان را خدمت به وطن و اعادۀ عزت خویش گفتند.
فاروق وردک وزیر معارف و وزیر دولت در امور پارلمانی حکومت قبلی،
سلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح و رییس ادارۀ امور ریاست جمهوری حکومت پیشین،
دولت وزیری، سخنگوی پیشین وزارت دفاع،
امان الله غالب، رییس پیشین شرکت برشنا،
انتظار خادم، عضو شورای امنیت ملی حکومت پیشین،
حسن مبارک عزیزی، سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت پیشین،
صدیق الله چکری، وزیر پیشین ارشاد و حج و اوقاف،
کمال ناصر اصولی، عضو مجلس نمایندگان، کامل بیک حسینی، عضو مجلس سنای دولت گذشته و شمار دیگر از چهره‌های سیاسی کسانی اند که به دعوت "کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان" به کشور برگشته‌اند.

از زمان ایجاد کمیسیون تماس طالبان، تاکنون ۶۵۵ تن از شخصیت‌های سیاسی و مقام‌های دولت پیشین به دعوت این کمیسیون به افغانستان بازگشته‌اند. احمدالله وثیق، سخنگوی این کمیسیون، گفت که حدود ۱۰۰ تن دیگر نیز از بازگشتشان به افغانستان به این کمیسیون خبر داده‌اند.
طالبان گفته اند که کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان به بازگشت‌ کنندگان از خارج و مخالفان داخلی که دست از مخالفت بر‌دارند، کارت مصوونیت می‌دهد.

کد (9)


نورستانی به دامان یاران طالب اش

نورستانی به دامان یاران طالب اش

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
یوسف نورستانی
یاران طالب
نظرات بینندگان:

>>>   عیب است.
دانشمندان بزرگ را فراری می دهند و از غداران و دزدان استقبال می کنند.
والله

>>>   چه ذلت بار است برای این دزدان و خاینان حرفوی که دست شان روی میشود و به فرمان بادار شان مجبور به به تسلیم شدن به طالبان شده اند.
مقاومت ادامه دارد و فتنه گران فاشیست در هر جامه یی که باشند ذلت دایمی نصیب شان است.

>>>   آغوش وطن برای وطندوستان باز است افغانستان جای پشقل فروشان و همجنسبازان نیست

>>>   🤫 یعنی که کافرپشتون باشد خیر است.

>>>   خوب است که آمد باید محاکمه شود از فساد های که مرتکب شده و این را هم بدانید که در نورستانی دیگه انرژی کار وجود ندارد که طالبان ازان بهره بگیرد و بی ازو طالبان اورا کدام منصب نمیدهد او تحصیل کرده اریزونای امریکا است .
ملاخیل

>>>   اين شخص به نسبت داشتن دوسیه فساد اداری از کابل به آمریکا فرار کرد باید دوسیه مذکور دو باره بررسی گردد.

>>>   نورستانی در امریکا به جرم استفاده نا مشروع از بودجه دولت محاکمه شد و دیگر راه زندگی برایش در امریکا وجود ندارد چون نامه اعمالش سیاه است ، با برگشتن به آغوش طالب به زودی شاهد فلج اعصاب اش خواهیم بود چونکه عذاب وجدان اش را نتوانست در امریکا رها کند و با آمدن به کابل عذاب وجدان اش دو چند شد چون خیانت های دوران والی بودن و رییس کمیسیون انتخابات بودن هم فشار مضاعف بر وجدان سیاه گشته اش اضافه میکند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است