برای خروج از پاکستان باید "۸۰۰ دالر" بپردازید
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۵    ۱۴۰۲/۶/۱۷ کد خبر: 173944 منبع: پرینت

شبکه پاکستانی دان‌نیوز به نقل از منابعی گزارش داد که حکومت موقت پاکستان لایحه‌ای را تصویب کرده که براساس آن به شهروندان افغانستان که مدارک معتبر برای خروج از پاکستان ندارند،‌ «در برابر ۸۰۰ دالر برگه خروج داده می‌شود.»
گفته شده این سند تا پایان سال جاری میلادی معتبر است.

این تصمیم هنوز از جانب حکومت پاکستان رسماً اعلام نشده است. با این حال، منابع افغانستان اینترنشنال هم در اسلام‌آباد تایید کردند که طبق این تصمیم، افغان‌هایی که بطور غیر قانونی وارد پاکستان شده یا مهلت ویزای‌شان تمام شده، برای خروج از این کشور، باید ۸۰۰ دالر پرداخت کنند.
این منابع افزودند،‌ شهروندان افغان باید برای طی مراحل گرفتن برگه خروج نیز باید ۳۰ دالر پرداخت کنند.

از زمان به‌ قدرت رسیدن طالبان در بیست و چهارم اسد ۱۴۰۰، دریافت ویزای پاکستان به یک مشکل جدی برای شهروندان افغانستان تبدیل شده است.
به گفته منابع، هم اکنون ویزای پاکستان از یک هزار تا ۱۵۰۰ دالر در بازار سیاه فروخته می‌شود. اما به گفته این افراد، کوتاه شدن زمان اعتبار ویزا از یک سال به شش ماه، اقامت کسانی را که عمدتا از ترس طالبان افغانستان را ترک کرده‌اند،‌ با مشکل مواجه کرده است.
به گفته منابع، حکومت پاکستان در بیشتر موارد از تمدید زمان ویزا خودداری می‌کند و این موضوع باعث می‌شود تا تعداد زیادی از دارندگان ویزا با ختم شدن مهلت اعتبار آن، فاقد مدرک اقامتی معتبر محسوب شوند و برای خروج از پاکستان هزینه هنگفتی بپردازند.

علاوه براین،‌ شمار زیاد از شهروندان افغانستان ویزای برخی از کشورهای خارجی را دارند اما حکومت پاکستان به آنها اجازه خروج نمی‌دهد.
به گزارش انترنشنال، برخی از شهروندان افغانستان هم که از اروپا برای دیدن خانواده‌ها و دوستان شان به پاکستان رفته‌اند، گفتند که موقع خروج از پاکستان با مشکل مواجه شده‌اند.
پاکستان تقریبا در تمام دو سال گذشته که طالبان بر افغانستان حاکم شده‌اند، برخورد شدیدی با مهاجران افغان در آن کشور داشته است.
به گفته شاهدان عینی،‌ پولیس پاکستان در مواردی به زور وارد خانه‌های مهاجران شده و با آن که بسیاری از مهاجران پاسپورت و ویزای پاکستان را داشته‌اند، بازداشت شده‌اند.
مقام‌های مرزی طالبان هم هرازگاهی از ورود گروهی مهاجران اخراجی افغان از پاکستان یا آزاد شدن زندانیان افغان در پاکستان با پادرمیانی این گروه خبر می‌دهند.
پاکستان در چند دهه گذشته میزبان گروه بزرگ از مهاجران افغان بوده و در دو سال گذشته، شمار زیاد از اعضای حکومت، فعالان مدنی و افراد عادی به این کشور گریخته‌اند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
دالر
نظرات بینندگان:

>>>   به این میگویند "جزیه" مگر در گذشته مسلمانان از کافرآن میگرفتند و حال کافرآن از مسلمانان میگیرند.
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است