وضعیت در تورخم متشنج است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۸    ۱۴۰۲/۶/۱۷ کد خبر: 173947 منبع: پرینت

منابع محلی از تورخم به افغانستان اینترنشنال گفتند وضعیت در این گذرگاه متشنج است و نیروهای طالبان و مرزبانان پاکستانی در حال آماده‌باش قرار دارند.
به گفته منابع طالبان دروازه تورخم را از حضور مسافران و کاروان موترهای بازرگانی خالی کرده‌اند.
یک شاهد عینی از محل گفت به شمول جنازه و بیماران، به هیچ کسی اجازه داده نمی‌شود از تورخم عبور کند.
خانواده یک کودک افغان که به دلیل ابتلا به تومور مغزی در شفاخانه‌ای در پاکستان جان باخت، به افغانستان اینترنشنال گفت با جنازه کودک خود برای دومین روز در تورخم سرگردان است.

نیروهای طالبان و مرزبانان پاکستان روز چهارشنبه (۱۵ سنبله) در مرز تورخم درگیر شدند.
وزارت داخله طالبان ادعا کرده است که افراد این گروه به حمله پاکستان واکنش نشان داده‌اند. مقامات پاکستانی اما طالبان را مسئول شروع تیراندازی دانستند.
این تیراندازی ظهر روز چهارشنبه آغاز شد و حدود دو ساعت طول کشید. منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند تیراندازی زمانی آغاز شد که طالبان به ساخت‌وساز یک ایست بازرسی در نزدیک دروازه تورخم آغاز کردند و نیروهای پاکستانی خواستند مانع آن شوند.
مقامات پاکستانی گفته‌اند طالبان این ایست بازرسی را بدون تفاهم با مقامات این کشور در منطقه‌ای می‌سازد که قرار نبود در آن ایست بازرسی ساخته شود.
منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند در این درگیری دستکم دو عضو طالبان کشته و یک نظامی پاکستان زخمی شده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند نمایندگان دو طرف قبل از شروع درگیری، جلسه‌ای با همدیگر برگزار کرده بودند. با این حال معلوم نیست دستورکار جلسه چی بوده و اختلاف بر سر چه موضوعی باعث شده است دو طرف به سوی همدیگر شلیک کنند.
عبدالبصیر زابلی، سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان در ننگرهار گفت دو طرف در تلاش اند تا درباره عوامل و انگیزه درگیری با همدیگر گفت‌وگو کنند.
تورخم، گذرگاه اصلی ترانزیت کالا و مسافران بین افغانستان و پاکستان است. براساس آمار رسمی روزانه چند هزار مسافر از این راه عبور می‌کنند.
ضیاءالحق سرحدی، رییس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع پاکستان و افغانستان به خبرگزاری رویترز گفت صدها موتر لاری مملو از میوه، سبزیجات و سایر کالاها به دلیل بسته شدن تورخم در راه بند مانده‌اند.
به گفته آقای سرحدی بازرگانان پس از این درگیری، خسارات سنگینی دیده‌اند.
به گفته او کل جریان تجارت در این منطقه مختل شده و وضعیت بر سر بارگیری در کراچی نیز تاثیر گذاشته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وضعیت تورخم
درگیری میرزی
نظرات بینندگان:

>>>   وضعیت در کابل به دقیقه ۹۰ رسیده.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است