به تبعیض جنسیتی در افغانستان پایان داده شود
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۹    ۱۴۰۲/۶/۱۸ کد خبر: 173954 منبع: پرینت

دیدبان حقوق بشر در یک گزارش تازه گفته است که مقام‌های امارت اسلامی باید به هرگونه سرکوب و تبعیض که زنان و دختران را از حقوق بنیادی شان در افغانستان محروم می‌کند، پایان دهند.
در این گزارش ادعا شده است که مقام‌های امارت اسلامی در افغانستان دست به آزار و اذیت جنسیتی در برابر زنان و دختران می‌زنند و مرتکب جنایت ضد بشری می‌شوند.

دیدبان حقوق بشر از دادگاه بین‌المللی کیفری خواسته است تا پرونده‌های جنایت در افغانستان را بررسی کند.
هیدر بار، معاون دیدبان حقوق بشر گفت: «دیدبان حقوق بشر گزارشی پخش کرده که نشان می‌دهد طالبان جنایت‌های مبنی بر آزار و اذیت جنسیتی را در برابر زنان و دختران افغان در افغانستان مرتکب شده‌اند. آزار و اذیت جنسیتی جرم است که رسیدگی به آن شامل صلاحیت‌های دادگاه کیفری بین‌المللی بوده و این دادگاه می‌تواند افراد متهم به آزار و اذیت جنسیتی را تحت تعقیب قرار داده و به دادگاه بفرستد.»

اما امارت اسلامی این گونه گزارش‌ها را پروپاگند می‌داند و می‌گوید که راه‌های حل برای تامین بیشتر حقوق بانوان در کشور جستجو خواهد شد. اما امارت اسلامی تاکید کرده است که حقوق شرعی بانوان در کشور رعایت شده است.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت: «نهادها و سازمان‌ها علیه افغانستان مصروف پروپاگند هستند. وقت به وقت ادعا های ناحق می‌کنند. حقوق هیچ کسی تلف نشده، حقوق شرعی همه شهروندان در کشور داده شده.»

در سویی‌ دیگر، سازمان بین‌المللی حقوق بشری زیر نام "فریدم نو" با اشاره به ده‌ها فرمان که از سوی امارت اسلامی در برابر بانوان صادر شده، خواستار اقدام فوری جامعه جهانی در پاسخ به بحران حقوق بشری در افغانستان شده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تبعیض جنسیتی
زنان افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   زنده باد تمنا زریاب پریانی،
مبارز دختر قهرمان وطنم که با اعتصاب غذا مصیبت تبعیض جنسیتی در افغانستان را به گوش فرد فرد جهان رساند.
همه زنان جهان حد اقل به خاطر زن بودن باید از تمنا زریاب پریانی و دیگر زنان همراه اش در این راه پشتیبانی و همراهی کنند تا فشار جامعه جهانی طالبان را وادار به قبول حق انسانی زن افغانستان بدارد.

>>>   تمنا زریاب پریانی نماد مقاومت و اعتراض مدنی در مقابل جهل بنیاد گرایی و فاشیسم جنسیتی است.
دنیا به خاطر منافع خودشان وجدان انسانی خود را زیر پا نهاده اند و کسی لب از لب باز نمیکند تا فریاد زن مظلوم افغانستانی را بشنود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است