نماینده پارلمان: اعتصاب غذا، ابزار شدید اعتراضی است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۷    ۱۴۰۲/۶/۲۰ کد خبر: 173964 منبع: پرینت

شاهینه گامبیر، نماینده افغان‌تبار پارلمان آلمان اعتصاب غذای تمنا پریانی در کلن را انتخاب «ابزار شدید اعتراضی» توصیف کرد.
این نماینده حزب سبز در بوندستاگ آلمان گفت انتخاب این ابزار نشان می‌دهد که وضعیت زنان در افغانستان تا چه حد ناامیدکننده است.
این سیاستمدار آلمانی-افغانی‌الاصل روز یکشنبه، ۱۹ سنبله، در پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق خود نوشت: «در کلن فعالان حقوق زن برای جلب توجه به وضعیت دراماتیک زنان در افغانستان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.»

شاهینه گامبیر در سال ۱۹۹۱ در کابل، پایتخت افغانستان زاده شد. او اما در شهر لیندهورشت آلمان بزرگ شد و در سال ۲۰۱۵ به حزب سبز این کشور پیوست.
خانم گامبیر در انتخابات فدرال ۲۰۲۱ به نمایندگی از حزب سبز وارد بوندستاگ، پارلمان آلمان، شد.
از شاهینه گامبیر به‌عنوان اولین نماینده افغانی‌الاصل پارلمان آلمان نام برده می‌شود.

تمنا زریاب پریانی، فعال حقوق زنان از روز جمعه، اول سپتامبر، با خواست به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان تحت کنترول طالبان توسط پارلمان آلمان و سازمان ملل اعتصاب غذا کرد.
در این اعتراض شماری از فعالان حقوق بشر از افغانستان و ایران خانم پریانی را همراهی می‌کنند.

تاکنون نماینده وزارت خارجه آلمان و معاون پارلمان ایالتی این کشور به دیدار خانم پریانی در خیمه تحصن او در شهر کلن رفته‌اند.
نمایندگان دولت آلمان در دیدار از خیمه تحصن فعالان زن افغانستان خواستار پایان اعتصاب غذای تمنا زریاب پریانی شدند و از او برای سخنرانی در پارلمان ایالتی دعوت کردند.
همچنین خانم پریانی به افغانستان اینترنشنال تایید کرده است که ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر افغانستان با او تماس تلفنی برقرار کرده است.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نماینده پارلمان
اعتصاب غذا
نظرات بینندگان:

>>>   همت خانم تمنا زریاب پریانی را باید ستود.
زن ها و مرد های افغانستانی باید به این خانم دلیر بپیوندند و به دنیا نشان دهند که اصل فاشیزم و تروریزم پذیرفتنی نیست هرچند زیر چتر حمایتی غرب و شرق قرار داشته باشد.
مقاومت ملی یک جریان است که در نهایت به یک طوفان تبدیل خواهد شد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است