اعتصاب غذایی تمنا به تخار و بدخشان کشیده شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۴۰۲/۶/۲۱ کد خبر: 173970 منبع: پرینت

اعتصاب غذای تمنا زریاب پریانی و شماری دیگر از فعالان زن اهل افغانستان در آلمان در روز یازدهم نیز ادامه یافت و برخی از زنان معترض در افغانستان و شهرهای دیگر جهان در حمایت از آنان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
اعضای جنبش زنان ولایت‌های تخار و بدخشان در شمال‌شرق افغانستان برای دومین روز به اعتصاب غذای شان ادامه داده‌اند.
اعتصاب غذای مینه رفیق و هدا خموش، از فعالان زن اهل افغانستان در مقابل پارلمان ناروی نیز وارد ششمین روز شده است.

اعضای جنبش زنان تخار و بدخشان در یک بیانیه‌ی مشترک گفته‌اند که تا زمانی به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد که جهان به خواسته‌های شان عمل کند و «باید آپارتاید جنسیتی را به رسمیت بشناسد».
به گزارش اطلاعات روز، در این بیانیه آمده است: «دو سال است که ما [زنان] زیر شکنجه و رنج و خشونت قرار داریم. زنان افغانستان به‌خاطر جنسیت شان از حقوق انسانی شان محروم هستند.»

این درحالی است که تمنا زریاب پریانی و چند زن دیگر از تاریخ اول سپتامبر تا اکنون در شهر کلن آلمان دست به اعتصاب غذایی زده‌اند.
پریانی اخیرا به‌دلیل وخامت وضعیت صحی‌اش به شفاخانه منتقل شد، اما دوباره به خیمه‌ی تحصن بازگشته است.
اعتصاب‌کنندگان خواستار به رسمیت شناخته‌شدن آپارتاید جنسیتی در افغانستان و قطع حمایت‌های سیاسی و مالی از گروه طالبان هستند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اعتصاب غذا
تخار بدخشان
نظرات بینندگان:

>>>   دیوانه درکارخودهوشیاراست.
طالب بخوبی میداند پیروان جهل وخرافات مارا به قدرت رسانیدند، دراضافه ترازدوسال ازما حفاظت کردند ودولت ماراستحکام بخشیدند، بخاطرحفظ ودوام این قدرت مدارس راباید توصیه بخشید وازهرانچه سبب تنویر افکاراحمقان ازجمله مکاتب میشود جلوگیری کرد. مکاتب دخترانه مسدود مطلق وپسرانه بنام اصلاح سازی باحذف مضامین مثبته ساینسی واوردن افسانه های جهل وخرافات بنام دروس دینی.به پیش بسوی جامعه فارغ ازعقل ودانش.
عاقل

>>>   زنان نشان دادند که غیرت و جاغور شان از ما مرد هایی کچالو گرمک به مراتب بیشتر است،
آتش خاوری

>>>   مقاومت و ایستادگی تمنا زریاب پریانی و پیوستن جمع دیگری از دختران و پسران با وی وجدان خفته جهانیان را کم کم بیدار میکند .

>>>   تمنا رریاب به اعتصاب غذایی اش پایان داد.
دلیل اش را از او پرسیدند.او در جواب گفت:
یک ملا نزد من آمد و گفت که اگر خدای نخواسته در اثر اعتصاب غذایی فوت کنی،خود کشی به حساب می آید و خود کشی در اسلام گناه کبیره است و مستحق عذاب الهی و دوزخ میشوی و همچنان از غلامان جنت بی بهره میشوی.
بنأ او از ترس بی بهره شدن از غلامان جنت،به اعتصاب غذایی خود پایان داد.

>>>   تمنا زریاب پریانی به اعتصاب اش پایان داد به دلیل اینکه:
۱. این اعتصاب غذایی از اول برای ۱۲ روز پلان شده بود.
۲. هدف از این اعتصاب بیدار کردن وجدان های خفته جهانیان و متوجه ساختن آنان به وضعیت افغانستان و به خصوص زنان افغانستان بود.
۳. مدت ۱۲ روز زمان کافی است تا اگر کسی وجدان دارد و تا هنوز بیدار نشده بیدار شود در غیر آن نباید توقع بیش از حد از افرادی داشت که حتی در مدت ۱۲ روز هم از خواب خرگوشی خود بیدار نشده اند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است