حقوق بشر در افغانستان در حال فروپاشی است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۱    ۱۴۰۲/۶/۲۲ کد خبر: 173975 منبع: پرینت

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست روز (سه‌شنبه، ۲۱ سنبله) شورای حقوق بشر گفته که حقوق بشر در افغانستان در حال فروپاشی است.
او افزوده است که افغانستان طی چند دهه‌ی گذشته نقض حقوق بشر را تجربه کرده، اما پس از حاکمیت طالبان، حقوق و آزادی شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان و دختران هدف حملات سیستماتیک قرار گرفته است.
او با اشاره به محدودیت‌های طالبان گفته است که افغانستان در حال حاضر تنها کشوری است که زنان و دختران اجازه‌ی آموزش بالاتر از صنف ششم را ندارند.

آقای تورک گفته است که افغانستان همچنین در یک بحران انسانی و اقتصادی شدید فرو رفته و دو سوم جمعیت آن اکنون به کمک نیاز دارند.
او افزوده است که جامعه‌ی جهانی نمی‌تواند به مردم افغانستان پشت کند؛ بحران حقوق بشری در این کشور بیشتر از همه در اولویت است.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از کشورها خواسته است که اطمینان حاصل کنند که تحریم‌ها بر نیازهای بشردوستانه در افغانستان تأثیر نمی‌گذارد.
او همچنین از کشورهای دارای نفوذ بر طالبان خواسته است که به این گروه کمک کند تا مسیرشان را برای سرکوب حقوق بشر نه بلکه برای توسعه و امنیت آینده‌ی افغانستان معطوف کند.

آقای تورک از طالبان نیز خواسته است که به تعهدات بین‌المللی افغانستان برای احترام به حقوق بشر باز گردند.
او گفته است که این امر مستلزم اقدام هماهنگ در همه سطوح برای رسیدگی به خلاء کنونی، حمایت‌های نهادی حقوق بشر و ایجاد سیستم حکومتداری فراگیر و پاسخ‌گو است.

پنجاه‌و‌چهارمین اجلاس شورای حقوق بشر در حال برگزاری است.
در این نشست ریچارد بنت، گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر در افغانستان گفت که مردم افغانستان با یک بحران انسانی و رژیمی مواجه‌اند که بسیاری از حقوق بشر را نقض می‌کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حقوق بشر
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان مردم افغانستان را بشر نمیشناسند بلکه رعیت امارت میدانند و امیر خود را چوپان این رعیت ، یعنی به زبان دیگر این ملت هنوز گوسفند اند و ملا هبت چوپان.
حال اگر حرف از حق و حقوق است بهتر است از حقوق گوسفندان صحبت کنید و صلاحیت های چوپان.
ملا ها به مردم عوام کالانعام خطاب میکنند اگر من دروغ میگویم از شیخ حقانی چوپان بپرسید که قاضی قاضی های طالبان است.

>>>   فولکر تورک!!!!
اگر با چشم بصیرت نگاه کنی بشر در افغانستان در حال فروپاشی و نابودی است چه رسد به حقوق اش.

>>>   حقوق بشر امریکایی در حال پروفاشی است که هیچ مسلمان این حقوق حیوانی را نمیخواهد

>>>   حقوق بشر کلمه ای مقدسی است که استعمار ازان به نفع خود استفاده میبردکشور های مستعمره وتحت فرمان شان هرقدر ضد بشر وانسان باشند صدا بلند نمیکنند واین حربه را علیه مملکتهای که رقیب ومخالف شان باشد استعمال مینمایند خود با استعمال بمب های اتم وانواع سلاح های کشنده ملیونها انسان را میکشندوبا تولید مکروبها وامراض مهلک ملیونها بشر را مبتلا میسازندولی خود دم از حقوق بشر میزنند اگر حقوق بشر در افغانستان درحال فروپاشی است مسببان وتولیدکنندگان تروریزم خودشان هستند با فروپاشندگان این حقوق سالها وماه ها مذاکره میکنند وبه اساس توافق انها را رویکار می اورند بعد میگویند حقوق بشر در حال فروپاشی است
عربها میگویند کلمه الحق یراد بها الباطل از واژّه ای زیبایبشر وانسان استفاده ای نادرست وغلط مینمایند تولید سلاح های کشتار جمعی واسلحه های مکروبی همه برای نابودی حقوق بشر چه که بخاطر نابودی خود بشر است وقتی انها دم از حقوق بشر میزنند من از خجالت اب میشوم چه قصه های افغانستان وعراق وکوسوفو وچکسلواکیاویتنام وفلسطین ویمن ودرین اواخر لیبیا وسودان و... همه خوانده ایم ودیده وشنیده ایم در هردو جنگ جهانی اول ودوم چه جنایاتی نبود که علیه بشر انجام نشد!!!؟ایکاش کمی حیا میداشتندحد اقل بشر بیچاره رابا ذکر حقوقش اذیت وازار نمیدادند
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است