انتقال ۳۳۰ شهروند افغانستان به کانادا
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۸    ۱۴۰۲/۶/۲۳ کد خبر: 173983 منبع: پرینت

اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا اعلام کرد که شهر کلگری به‌تازگی پذیرای ۳۳۰ پناهجوی افغانستانی بوده است. بر اساس اعلام این اداره، از سال ۲۰۲۱ تاکنون نزدیک ۳۷ هزار پناهجوی افغانستانی وارد کانادا شده‌اند.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه کانادا، این کشور قرار است به حدود ۴۰ هزار شهروند افغانستانی در معرض تهدید پناه دهد که از این تعداد، تاکنون حدود ۳۶ هزار و ۶۹۰ تن به کانادا رسیده‌اند.
رسانه‌های کانادا در ماه ژوئن گزارش دادند که کانادا و امارات متحده عربی برای خروج امن پناهجویان افغان که از دست طالبان فرار می‌کنند، توافق‌نامه بین‌المللی جدیدی امضا کرده‌اند.

بر اساس این توافق‌نامه، کانادا یک‌ هزار شهروند دیگر افغانستان را که در پی تسلط طالبان بر افغانستان از کابل خارج شده‌اند و اکنون در امارات متحده عربی‌اند، اسکان دهد. کانادا سال گذشته نیز با حمایت امارات متحده عربی، از سه پرواز از مبدا آن کشور که هر کدام ۳۰۰ پناهجوی افغان را به کانادا برده بودند، استقبال کرد.
شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، تاکید کرد: «خروج امن از افغانستان، برخلاف چالش‌های دیگری که دولت کانادا در برنامه اسکان مجدد بشردوستانه با آن مواجه شده، همچنان به همان شدت باقی مانده است.»
بر اساس آمارهای وزارت مهاجرت کانادا، از طریق این توافق‌نامه جدید با امارات متحده عربی، تاکنون بیش از ۶۵۰ شهروند افغانستان به تورنتو منتقل شده‌اند و قرار است در ۱۵ شهر در سراسر کانادا مستقر شوند.

هم‌زمان با نزدیک شدن به پایان روند پذیرش ۴۰ هزار پناهجوی افغان در معرض خطر در کانادا، شماری از شهروندان افغان به‌ویژه اعضای نیروهای امنیتی حکومت پیشن از روند کند اعطای ویزای بشردوستانه کانادا شکایت دارند. آن‌ها می‌گویند با وجود بارها تلاش موفق نشده‌اند ویزای بشردوستانه کانادا را بگیرند.
محمد یونس نسیمی، یک پیمانکار نظامی افغان که اکنون در اسلام‌آباد پاکستان به سر می‌برد، روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور، در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌سی گفت: «هرچیز لازم باشد، خوشحال می‌شوم که [مسئولان] بیایند و بپرسند. آن‌ها می‌توانند از من بپرسند و من می‌توانم پاسخ دهم.»

با این حال اداره مهاجرت کانادا به افغان‌هایی که از پاکستان برای این ویزای بشردوستانه درخواست داده‌اند، اعلام کرده است که منتظر باشند.
این اداره تاکید کرد: «اگر به متقاضیان گفته نشود که درخواست آن‌ها رد شده، معمولا به این معنی است که پرونده آن‌ها هنوز در جریان است».
آسیب‌پذیرترین افراد در افغانستان تحت سلطه طالبان از جمله فعالان زنان، مدافعان حقوق بشر، اقلیت‌های مذهبی و تحت تعقیب و روزنامه‌نگاران مشمول دریافت ویزای بشردوستانه کانادا اعلام شده‌اند.

وزارت مهاجرت کانادا اعلام کرد: «اگرچه تلاش‌های اسکان مجدد در افغانستان یکی از بزرگ‌ترین و سخت‌ترین تلاش‌ها در تاریخ کانادا است، ما متعهدیم از هر فرصتی برای حمایت از افغان‌های آسیب‌پذیر و انتقال آن‌ها به کانادا برای زندگی بهتر استفاده کنیم.»

علی‌شیر شهیر
ایندیپندنت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتقال پناهجویان
کانادا
نظرات بینندگان:

>>>   به عون الهی تا سال آینده گلیم طالبان را جمع خواهیم کرد.
طالبان قلعه یی ساخته اند از گل و خاک و سیل بنیان کن قیام ملت این توده گل و خاک را از بنیان برخواهد کند.

>>>   مردم افغانستان باهم متحد شویم تا این حکومت تروریستها را نیست و نابود کنیم این تروریستها همگیشان نوکران پنجابی هستند پاکستانیها به کمک طالبان تروریست به سرمایه های وطن ما چشم دوخته به معدنهای رنگارنگ افغانستان چشم دوخته مردم هزاره هوشیار باشید که تروریستان طالب برنامه دارند تا از طریق نوکران درباری خود شما را تابع خود بسازند اما هر هزاره هوشیار تمام جنایتهای و انتحاریها طالبان را خوب بیاد دارند مردم هزاره بیاید که راه و مسیر استاد شهید عبدالعلی مزاری را فراموش نکنیم بیاید که اینبار بنیاد فاشیستی طالب را از بیخ و ریشه برکنیم من خودم جوان هستم و نمیخواهم اولادهایم غلام علقه بگوش جنایتکاران تاریخ باشد بیاید بخاطر آینده کودکان خود برای مبارزه آماده شویم .....
Ashraf Haidari از مسجد سفید قلعه شاده


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است