وزیر اطلاعات ایران: با طالبان همکاری خوبی داریم
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۸    ۱۴۰۲/۶/۲۴ کد خبر: 173989 منبع: پرینت

سیداسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران می‌گوید طالبان بعد از این که در کابل حاکم شدند، «در بحث مبارزه با تروریسم، همکاری خوبی با ما» دارد.
او ادعا کرد که گروه داعش از سوریه و ترکیه در شمال افغانستان جابجا شده است.
خبرگزاری تسنیم روز جمعه، ۲۴ سنبله، ویدیویی را منتشر کرد که در آن وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید داعش به بدخشان و مناطقی سوق داده شدند که کوهستانی است و دولت‌ها دسترسی کمتری به آن دارند.

به گفته آقای خطیب، داعش به مناطقی سوق داده شده است که طالبان، به دلیل پشتون بودن‌شان، به آن مناطق تاجیک و اوزبیک‌نشین، نفوذ کمتری دارد.
این مقام جمهوری اسلامی ایران گفت: «امروز شاهدیم که مرتب سران این‌ها [طالبان] هدف قرار می‌گیرند. این نشان‌دهنده این است، کسانی که تا دیروز لب مرز ما بودند و به کمک امریکا‌یی‌ها در هرات، فراه و قندهار مستقر بودند، امروز در بدخشان و با فاصله چند صد کیلومتری با ما هستند».

این نخستین باری است که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران از همکاری طالبان در «مبارزه با تروریسم» سخن می‌گوید.
به گزارش انترنشنال، پیش از این در هفتم سنبله سید محمود نبویان، عضو مجلس نمایندگان ایران گفته بود بین ایران و طالبان همکاری اطلاعاتی گسترده درباره گروه‌های تروریستی وجود دارد.
آقای نبویان در آن زمان ادعا کرد که داعش پس از حمله بر شاهچراغ، در صدد یک حمله تروریستی دیگر در مشهد بود که با همکاری اطلاعاتی طالبان خنثی شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وزیر اطلاعات
ایران طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   خداوند عاقبت این .....را به خیر کند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است