چگونه به زنان کمک کنیم تا به آلمان برسند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۳    ۱۴۰۲/۶/۲۴ کد خبر: 173990 منبع: پرینت

بعد از سقوط دولت در افغانستان و نشر تصاویر بسیار دلخراش از مردم در حال فرار و بخصوص کودکان در خیابان ها... تمام نگرانی من انسان‌هایی بودند که نیاز به کمک داشتند و به هرجایی که درخواست کمک می کردند، جوابی دریافت نمی کردند.
بی سرنوشتی و سردرگمی و تنهایی آنها مرا به این واداشت که به انها کمک کنم. سقوط حکومت در افغانستان فقط زندگی اشخاصی که در افغانستان بودند را تغییر نداد، بلکه شرایط آنها باعث تغییر در آینده گردید.

دوسال تماما در بخش پرونده های مورد تهدید از هر راهی کار و در کنارش مبارزه کردم. باید بگویم که در برلین باید از سازمان‌های آلمانی و دوستان بسیار خوب تشکری خاص داشته باشم که مرا دلسوزانه و صادقانه حمایت کردند، چه در تظاهرات چه در بخش نامه ها و خوشبختانه خانواده هایی کمک شدند و به المان انتقال داده شدند که بسیار خوشحال کننده و موفقیت آمیز بود.

بالاخره نتیجه زحمات دیده شد! اما هنوز افرادی بودند و هستند که نیاز فوری به کمک و نجات دارند، ادامه راه احتیاج به حمایت و پشتیبانی بیشتر و همکاری همگانی نیاز است برای ادامه پرونده های مورد تهدید با توجه به شرایط جدید قانون ها و تصمیمات مهاجرتی اتحادیه اروپا و المان.

در این مصاحبه طولانی که از صبح تا بعد از ظهر زمان در بر گرفت تمام دشواری های مهاجرین در کشورهای همسایه و مشکلات افراد مورد تهدید در افغانستان تشریح داده شده بود که بدلیل حجم زیاد پخش نشده اما مهم مشکلات بصورت خلاصه بیان شده است.
خواست اصلی من از دولت آلمان و وزارت داخله و وزارت امور خارجه و تمامی اشخاصی که در این زمینه کار می کنند این است: روند اداری طولانی و پیچیده برای این افراد حذف شود، تغییرات عمده در برنامه پذیرش افراد مورد تهدید از افغانستان صورت بگیرد.

این برنامه با انتشار نزدیک به صدهزار لینک چطور بتوان افراد مورد تهدید را تشخیص داد؟
برنامه الحاق خانواده را ساده تر و در روند اداری آن را سرعت بخشیده شود.
ویزاهای کاری را برای افراد متخصص بگونه ای ارایه شود که مساله نیروی کاری در آلمان را هم بگونه ای حل کرده باشیم.
ویزاهای تحصیلی بهترین کمک به جوانان محروم شده از تحصیل می باشد.

این برنامه کاملی برای نجات جان انسان‌ها نخواهد بود، بخصوص اشخاصی که در کشورهای همسایه هستند.
کمک و حمایت مالی موسسات کوچک در افغانستان بخصوص در بخش زنان که در انجا مانده اند و چاره ای جز ادامه زندگی در محدودیت را ندارند.

افغانستان را فراموش نکنید.
مریم ساغری مدیر و مؤسس مبتکران اجتماعی هامبورگ


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مریم ساغری
کمک زنان
نظرات بینندگان:

>>>   خانم مریم ساغری در قسمت شمار زیادی از بانوان افغانستانی در مورد زمنیه خروج آنها از افغانستان فراهم نموده اند ، که جای سپاس وقدردانی دارد . ای کاش چنین افراد خیر خواه بیشتر می بودند .
احمد

>>>   باتشکر از شما و برنامه های مفید تان برای کمک زنان و دختران و همچنین مردانی که هر کدام به دلایلی تحت تهدید های امنیتی قرار دارند .تلاشهای شما قابل قدر است چون پاسخ مثبت داده و موفق شدین جان خیلی از افراد را نجات دهید .ولی باید خاطر نشان سازم که روند طولانی این پروسه میتواند جان افراد تحت تهدید را با خطر های جدی مواجه کند.اگر بتوانید با انتخاب دقیق افراد واجدالشرایط بخصوص زنان بی سرنوشت روند انتقال را سریعتر پیش ببرید نتیجه مثبت و بازدهی عالی را در پی خواهد داشت
موفق باشید .

>>>   خانم ساغری!
از نمونه کارهای تان برای ما بنویسید و که بفهمیم دقیقا چکار کردید؟
بسیاری از خواهران ما در کابل و دیگر ولایات گیر مانده اند و برخی دیگر به ایران و پاکستان منتظر رفتن به کشور سوم هستند.
آیا شما برای انها چه برنامه ای دارید؟
شیما کابل

>>>   خانم ساغری،
از زحمات شما و همکاران تان زیاد تشکر.
هرکس باید در حد توان اش به مردم در بند وطن کمک کند.
مگر یک واقعیت وجود دارد که از ۶۰ ملیون انسان مربوط افغانستان و ساکن افغانستان بیشتر از ۳۰ ملیون آن زنان اند، حال باید با این واقعیت روبرو شویم که جهنم افغانستان را باید تبدیل به بهشت انسانی برای تمام باشندگان این سرزمین کنیم چه زن و چه مرد.
اما چطور؟؟
با چسپیدن به امریکا و اروپا این مامول به سر نمیشود چونکه امریکا و اروپا خودشان افغانستان را تبدیل به جهنم کردند تا از آتش آن کشور های رقیب شان را بسوزانند.
تنها راه تبدیل کردن این جهنم زمینی به بهشت انسانی گزیدن راه مقاومت در برابر جهالت است.
پس با مقاومت گران باید پیوست و همنوایی نشان داد در غیر آن با کشیدن چند هزار زن از افغانستان و سوزاندن بیشتر از ۳۰ ملیون زن در افغانستان توقع اینکه کار ما مثبت ارزیابی شود را نداشته باشیم.

>>>   من وشوهرم ۱۸ ماه قبل در لیست های که خانم غفوری تهیه کرده بودند. فرم های خود را به ایشان فرستادم پس از چند ماه به ما جواب رسید و به پاکستان رفته و از ان جا عازم المان شدیم. از خانم ساغری که به ما لطف کرده فرم فرستادند ممنون هستم بدون راهمایی ایشان حالا چه حالی داشیتم خدا میداند.
تشکر
منهاز از المان

>>>   چطور بتوانيم به ناموس كشور كمك كنيم تا به يك وطن كفري بروند… آفرين به اين غيرت شما... در هيچ كشوري دنيا به اين شكل نديدم كه اكثر هموطنان ما يا ناموس خويش را ميفرستند و يا هم در اغانستان ميگذارند و فرار ميكنند… بسيار خجالت آور است

>>>   بدون شک در این پروسه دست کاری های هم صورت گرفته که بر می گردد به عدم شناسایی دقیق افراد آسب پذیر وزارت خاجه المان مرتب از انتقال یک هزاز نفر از افغانستان خبر میدهد ولی هیچ ابرازی برای پیدا کردن این افراد در دست نبوده است وزارت خارجه المان بدون مسؤلیت همواره از انتقال یک هزارتن از افغانستان خبرمیدهد. گفته شده خیلی ها خانه و اموال خود را فروخته و منتظر هستند چه وقت نوبت آنها می رسد.
اسد از هرات

>>>   نوشته خانم ساغری را خواندم ولی در حال حاضر المان روابط بسیار نزدیک با امارت طالبان دارد.
از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان از دو سال پیش، دولت فدرال 371 میلیون یورو برای کمک های انکشافی در این کشور فراهم کرده است. وزارت توسعه فدرال در واقع پس از تغییر رژیم در سال 2021 عملیات خود را در این کشور به حالت تعلیق درآورد. اما از آن زمان دوباره آن را افزایش داده است.
سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید: «همه بودجه‌ها در خدمت حفظ خدمات اولیه و تقویت انعطاف‌پذیری جمعیت است و مستقل از دولت اجرا می‌شود.»
این وزارت نگرانی‌ها مبنی بر اینکه طالبان همچنان می‌توانند از میلیون‌ها نفر سود ببرند را رد می‌کند: «هیچ بودجه‌ای از این طریق جریان ندارد. وزارتخانه ها و سازمان های مقامات بالفعل. این اقدامات عمدتاً از طریق سازمان‌های بین‌المللی (سازمان ملل متحد، بانک جهانی) و سازمان‌های غیردولتی اجرا می‌شوند.» علاوه بر این، «تنها اقداماتی که زنان در آن مشارکت دارند و می‌توان با زنان و دختران ارتباط برقرار کرد» اجرا می‌شود. بودجه کمتر از قبل از به قدرت رسیدن طالبان است. تنها در سال 2019، حدود 365.5 میلیون یورو به افغانستان سرازیر شده است ( المان خوب می دانند ، که بخشی ازاین پول ها به طالبان می رسد ) با انهم این کمک ها به امارت طالبان سرازیرمی شود.
عارف از هانور المان

>>>   به جای تشویق زنان برای فرار از کشور آنان را تشویق کنید که در کشور خود بمانند و برای آبادی افغانستان کوشش کنند. برای اخذ مدارک و یا پاسپورت اروپایی هزاران دروغ می گویند. آخر یک زن چه تهدیدی برای مان به حساب می آید که بخواهیم آن را تهدید کنیم.‌‌ به ارقام و قتل زنان افغان توسط شوهرشان در آلمان یا کشور های اروپایی دقت کنید چرا چنین قتل های صورت میگرد. اگر فکر می کنید اوضاع افغانستان برای زنان پیچیده است بیاید با کمک ارگان های بین المللی با تأسیس مکاتب و آموزش هنر و کار شرایط را برای زنان را بهبود بخشید.
حبیب الله یوسف زی

>>>   به نظر بنده اگرالمان کمک تحصیلی برای افراد شامل شرایط که خود انها معیارشرایط را تعین نموده اند یک معیار پیشنهادی بنده در ارتباط به کمک دخترها ویا خانم های که ازتحصیل ووظیفه بازماند اندمی باشد. نخست اینکه یک بررسی همه جانبه درمورد اینکه کدام خانواده تعداد دختران بازمانده ازتحصیل رامعیاربرای شرایط پذیرش به المان البته همراه باخانواده هایشان دارند یودوم اینکه تشخیص نمایند که کدامین خانواده ها بیشترین فرزندان دختربازمانده ازتحصیل دارند وایا انها به ارتباط تحصیل وداشتن یک اینده خوب وخدمتگذارعالی برای اجتماع وجامعه می باشند تشخیص وامکانات ادامه تحصیل وزندگی درانجا رابرای انها وحانواده هایشان مهیا بسازد

>>>   خانم ساغری این پروسه اگردرست صورت گیرد هزاران تن از افراد آسیب پذیر نجات خواهند یافت
اسد از هرات

>>>   در افغانستان قشر تحصیلکرده زنان و دختران از اینکه میتوانند مفید واقع بشن هم بخود و هم به جامعه ولی اسیر در چهارچوب خانه و تهدیدات هستند از شرایط بد و نا مناسب روحی برخوردارند .باتوجه به این شرایط باید زنان آسیب پذیر با یک عملکرد مدبرانه شناسایی شده و برای بوجود آوردن شرایط بهتر که همانا انتقال شأن به کشور امن هست اقدام شود.

>>>   من به عنوان یک زن افغان کمال تشکر و قدر دانی دارم از شما واقدامات نیک تان برای رهایی بانوان افغانستان از شرایط فعلی. که کلا فقر اقتصادی ،فقر اجتماعی ،فقر فرهنگی و خشونت های اجتماعی و خانوادگی امید زندگی را از قشر زن افغان سلب کرده است .با اقدام نیک تان طبق نیازمندیهای نیروی کاری کشور آلمان و توانمندی‌های زنان و دختران افغانستان میتوانید بایک پلان دقیق مشکل هر دو طرف حل نمایید .چون خوشبختانه زنان تحصیلکرده افغانستان از بهترین توانایی هابر خوردند .
به امید موفقیت شما

>>>   متاسفانه بسیاری افراد با مدارک جعلی خود را خبرنگار و یا تحت خطر معرفی کردند و شما هم باور کردید و به آنها کمک نمودید تا به اروپا برسند در حالیکه افراد واقعی تحت خطر بخصوص زنان در وطن مانده اند یا به ایران و پاکستان فرار کرده اند.
شما دقت کنید که به افراد تحت خطر کمک شود.
تشکر از شما
عاطفه حسینی از مشهد

>>>   میتوان از طریق کمک های جامه جهانی یا یونایسف و همچنین از طریق گردهمایهای فعالان جامه معدنی و نیز از طریق حمایتهای اتاقهای تجارت و صنایع پیشه وران افغانستان که مخصوص خانمهای شاغل بوده و میباشد میتوان به نسل منقرض شده خانمهای تخنیک کار و مسلکی کمک به سزایی نمود ....
با احترام علیرضارحیمی از کابل افغانستان 0784364767

>>>   اگر امکان ویزای تحصیلی برای دختران آسیب پذیر میسر گردد انها می تواند با ویزای تحصیل به المان بیاید پس از ختم تحصیلات اگر خواستند می توانند پس با افغانستان برگردند همان طور که خانم ساغری در نوشته خود با آن اشاره کردند
فروزان از مشهد

>>>   خانم ساغری در ۱۸ ماه گذشته یکی از همکاران شما اقای منجم زاده به مشهد امده بودند و بعضی فرم ها را برای من وسایردوستان دادند ودر پرکردن آن هم به ما کمکم نمودند اشان با شمار زیای از خبرنگاران واعضای جامعه مدنی هرات آشنایی داشتند . شماری ازافرادی که ایشان فرم داده بودند . پس از بررسی یک سال بالاخره انها زمستان سال گذشته به المان امدند البته برای دو نفر ممکن نشد. شنیدم یک نفراز افرد قبول شده سه ماه قبل به افغانستان امده بود.و بدون هیچ مشکلی پشس به المان رفت. ازطرف ما برای منجمزاده سلام تقدیم نماید ایشاان به ماخیلی زحمت کشیدند. هرجا هسنید موفق باشند
عاطفه

>>>   خانم ساغری من و شوهرم که هر دو خبرنگار هستیم ۱۸ ماه قبل هر دو فرم های پر شده را بشما فرستادم تا حال خبری نشده ایا ممکن است مجددا اقدام نمایم؟
فریده

>>>   خانم ساغری سلام ایا در اینده نزدیک برنامه های تخلیه از افغانستان وجود دارد .خدا کند این مرتبه بررسی دقیقی صورت گیرد تا افرادی که واجد شرایط نیستند نتوانند با کرات جعلی به المان بیابد
پروین از کابل

>>>   شماری از خانم ها که گویا خبرنگار و یا عضو جامعه مدنی بودند یک ونیم سال قبل از طریق خانم ساغری که برای شان فرم فرستاده و بنده هم در جریان بودم یک سال قبل از طریق ایران و تریکه به المان امدند. ولی حالا انکار می کنند و میگوید اصلا ما از طریق لیست های خانم ساغری نیامیدم و ما را نهاد های المان اورده اند خوب حالا چرا انکار می کند کسی که از شما چیزی نمیخواهد.
نسرین از المان

>>>   خانم ساغری... مواظب رفتار غیر انسانی غربیان باشید چرا فقط زنان را پذیرش می کنند؟ زن بدون شوهر و دختر بدون پدر و مادر بعنی خراب کردن یک خانواده همان چیزی که اصلا به صلاح افغان ها نیست. زنی که شوهرش را مرده اعلام می کند دختری که پدر و مادرش را فوت شده اعلام می کنند...

>>>   خانم ساغری ایا در اینده ننیر لیست های برای تخلیه اماده خواهد شد و اگر بود چطور اطلاعی رسانی می کنید
مریم از هرات

>>>   خام ساغری ایا ممکن است شما و افای منجم زاده سفری به ایران داشتیه باشید تا جریان را از نزدیک دیده وضعیت هموطنان را ازنزدیک مشاهده نمایید و ببینید که افرادی هستیند که از چیزی مم از دوسال درایران منتظر هستند و مشکل تمدید ویزای ایران را هم دارند.
طاهره از مشهد

>>>   به جناب حبیب بچه یوسف توصیه میکنم که اول خودش دست به کار شود تا زنان فامیل خودش به مکتب بروند و بعد دانشگاه و بعد کار کنند.
اگر این کار صورت گرفت آنگه به دیگران توصیه کنند.

>>>   چند فامیل هم از طریق لیست های خانم ساغری حدود یک سال قبل به برلین امدند بنده نیز فرم ها را برای شان فرستاده و تا زمان حرکت شان طرف المان تماس داشتم
محمود

>>>   آواز دهل شنیدن از دور خوش است
اینجا هیچ خبری نیست جز دویدن و دویدن و دویدن.........
فیروزه از هامبورگ

>>>   چرا اینقدر به آمدن به آلمان علاقه نشان میدید آلمان مثل بقیه کشورهاست همه درگیر زندگی خودهستند و هیچ پول اضافه ای نیست که شما بیایید و جمع کنید

>>>   ثبت نام آن لاین صورت میگیرد اما متوجه باشید که طالبان سایت های جعلی ایجاد کرده اند تا متقاضیان را شکار کنند.
کسانیکه در داخل اوغانستان هستند محتاط باشند.

>>>   آلمان باید بخاطر امنیت جان مردم خود پشتونها را شناسایی کنند و باید سریع دیپورت کنند چونکه پشتونها همگیشان وابسته به طالب وداعش هستند اگرطالب وداعش نیستند تفکرطالبانی و داعشی دارند همگیشان مانند ویروس هستند که برای سلامتی خطرناک هستند و همگیشان مجردی به آلمان آمده اند وفقط کارشان خرابکاری و موادمخدرفروشی و اذیت وآزارمردم دیگرکاری ندارند وهمگیشان خلافکارهستند وهمه جرم وجنایت در اروپا زیرپای قوم پشتون است

>>>   سلام من پناهنده افغان هستم درایران میخام درخاست پناهندگی بدم ازکشورآلمان برای ادامه تحصیل فرزندانم دخترم دیپلم گرفته ۱۹ ساله پسرم ۱۶ساله که یک شیفت به مدرسه میره وشیفت دیگر کارمیکند ویک پسر ۴ساله دارم شوهرم بناه هست که شغل اصلیش سیمان کاره وخودم هنر دستی بلدم میخام برای ادامه تحصیل فرزندانم درخاست پنا هندگی دارم

>>>   آلمان سراب خارجیها و مهاجرین

>>>   سلام به دوستی که گفته میخواهم پناهنده گی بدهم برای تحصیل فرزندانم . به المان امدن فقط برای تحصیا فرزندان نمی شود یپناهنده گی باید یک دلیل سیاسی داشته باشد و یا جانش در کشور به خطر باشد و بتواند ثابت کند . لطفا در فرمه های خود علت امده را برای کار کردن ننویسید و یا فقط برای ادامه تحصیلات فرزندانم تشکر
م از المان

>>>   به کشور آلمان نیایید که پشیمان میشوید.
در تمام کشور ها، زمانی که مردم پوست بکس خود را خبر میگیرند و میبینند که یک نامه برایشان آمده است،خوش میشوند. به جز از کشور آلمان.
زیرا زمانی که شما به آلمان می آیید،برای چند ماه در یک لاگر شما را نگاه میکند و تنها چاشت به شما یک وقت نان گرم میدهد و باقی دو وقت دیگر نان خشک همراه کم ذره پنیر و مربا.
بعد از آن کم ذره زبان به شما یاد میدهد و شما را به کرایز جاب سنتر معرفی میکند. بعداً کرایز جاب سنتر هر روز به شما نامه روان میکند و شما را به کار های شاقه خشره کاری معرفی میکند. اگر به کار نروید و کار را قبول نکنید،دفعه اول معاش شما بیست و پنج فیصد کم میشود،دفعه دوم پنجاه فیصد و دفعه سوم هفتاد و پنج فیصد و دفعه چهارم تمام معاش ات قطع میشود و گرسنه میمانی.
اینجا گدایگری وجود ندارد و باشد هم هیچ کس به هیچ کس پول نمی دهد.
بنأ سنگ در جای خود سنگین است. در کشور خود باشید.دولت آهسته،آهسته زمینه کار را برایتان فراهم میکند و در کشور خود باشید و کشور خودتان را آباد کنید.در فکر خارج نباشید.
از طرف دیگر فامیل ها در افغانستان کلتور و عنعنات خود را دارند و اکثراً فامیل های افغان که اینجا می آیند،خانم ها و دختران و پسران تان تحت تأثیر کلتور و عنعنات این جوامع قرار میگیرند و شما نمیتوانید آن را قبول کنید و در نتیجه باعث طلاق و جدایی فامیل ها از یکدیگر میشود.
پس با یک لقمه نان تر و یا خشک خود بسازید و در کشور خود باشید و بدون دغدغه زندگی کنید.
صدای دول از دور خوش است.

>>>   جعل اسناد خبرنگاری؛ خبرنگارانی که یک روز هم خبرنگار نبودند
«از یکی از آشنایانم پرسیدم که چگونه اروپا رفتی، برایم پاسخ روشن نداد. هفت سال است که او را می‌شناسم و از دوستان نزدیکم است. زمانی که برای پرسش بالا خیلی تأکید کردم، برایم گفت که از طریق کیس خبرنگاری به اروپا رفته است. من او را می‌شناسم و می‌دانم که او هیچگاه خبرنگار نبوده است. دست از پرسش بر نداشتم و جزئیات خواستم. او گفت که ده هزار دالر مصرف کرده است و با استفاده از اسناد خبرنگاری به اروپا رفته است. این در حالی است که صد ها و یا هزاران خبر نگار زن در کابل هرات مشهد و اسلام اباد منتظر فرار هستید و اسنادی معتبری دارند از این لیست ههای هزار نفر در یک ماه اطلاع ندارند و یا نتوانستند به ادرس انها دست رسی داشته باشند

>>>   باید خوب تحقیق شود پشتونها هم طالب هستند و هم میخواهند خود را در قالب مهاجرین در معرض خطر از افغانستان خارج کنند در بین این پشتونها پختون های پاکستانی هم هستند که میخواهند بنام افغانستانی در کشورهای اروپایی پناهنده شوند باید هر شخص که تقاضای پناهندگی میکند خوب تحقیق شود در مورد حکومتها و تاریخ ان در مورد والایتهای افغانستان در مورد هنرمندان افغانستان در مورد غذاهای سنتی افغانستان در مورد مردم افغانستان در مورد آب و هوای افغانستان در مورد سیستم دانشگاه و مدارس تعلیمی در افغانستان در مورد برنامه های تلویزیونی زمان جمهوریت و باید خوب مو شگافی شود تا تروریستان نتوانند بنام مهاجر از افغانستان خارج شوند این طائفه پشتون هم قدرت را در افغانستان در چنگال خود دارند و هم میخواهند از حقوق مهاجران سوی استفاده کنند مرگ بر طالبان تروریست و آدمکش...
علی جان اکبری

>>>   خانم ساغری عزیز
اولویت انتقال دختر خانم هایی که در معرض خطر هستند را جدی بگیرید و به مقامات آلمانی گوشزد کنید که باید قبل از دستگیری و بازداشت این خانم ها و یا سرگردانی شان در پاکستان و بخصوص در ایران، اقدامات انتقال صورت بگیرد.
لطفا کمک کنید من در ایران ماندم سرگردان و خواهرم در کابل در هرات در حال قایم شدن و فرار خانه به خانه که هر روز طالبان دنبالش می آیند.

>>>   خانم ساغری من دختری روزنامه نگار هستم و مقالات من در روزنامه های زمان جمهوریت زیاد نشر شده و در مجله زنان هم مطلب دارم و در همین سایت افغان پیپر هم بیش از 30 مقاله از من نشر شده است.
من در کابل ماندم و فعلا بخانه اقوام خود آمدم زیرا طالبان دوبار تا حالا به خانه ما آمدند دنبالم هستند.
نمیدانم باید چکار کنم؟
>>>   آلمان جای مفت خواری نیست شما زنان فقط یاد گرفته اید که برید اروپا و آمریکا و ... هیچ خطری شما را تهدید نمی کند بمانید زندگی کنید شوهر داری کنید نسل تان را تربیت کنید به قول معروف مادری کنید این قدر هوایی نشوید خطرناک است آخر رفتن به کشور دیگر با چه قمیتی؟ هیچ فکر کرده اید که این وضعیت را آمریکا و اروپا برای شما رقم زده است؟ دولت حاکم با توافق آنها رویکار آمده است؟ سگ زرد برادر شغال است. اگر این کشورهای نامرد رضایت نمی دادند امکان چنین بلایی وجود نداشت. یهود و نصارا از شما راضی نمی شوند مگر آن که از دین و عقایید تان دست بردارید و از شوهر و خانواده تان جدا شوید برای شوهر زنده تان سند فوت ارائه کنید و مدارک اتهام تجاوز ارئه کنید و ادعا کنید که آزادی جنسی ندارید و صدها دروغ ویرانگر و .... از زندگی که این گونه بدست آید مرگ بهتر است.
مهاجر افغان

>>>   همه ... را به المان ببرید بگذارید که سف پاک و ناپاک معلوم شود افغانستان به اینگونه زنان ضرورت ندارد

>>>   مریم ساغری مدیر و مؤسس مبتکران اجتماعی هامبورگ کار این نهاد بسیار شفاف است وهیچ گونه کار خلافی در مورد لیست تخلیه وجود ندارد و فرم کسانی که سر وقت رسیده و مشکلی در فرم بنده به وزارت خارجه رسدیه و بر مبنای آن شماری از فامیل ها به المان رسیدند
مهناز المان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است