درآمد طالبان، هفت میلیارد دالر از استخراج معادن
 
تاریخ انتشار:   ۰۰:۱۸    ۱۴۰۲/۶/۲۵ کد خبر: 173991 منبع: پرینت

وزارت معادن و پترولیم تحت کنترول طالبان اعلام کرد، ارزش قراردادهای امضاشده در بخش استخراج معادن در دو سال گذشته نزدیک به هفت میلیارد دالر می‌رسد.
به گزارش طلوع نیوز، همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت: "شرکت‌های ایرانی، چینایی، ترکی و بریتانیوی سرمایه‌گذار استند و حجم سرمایه‌گذاری در این هفت قرارداد تقریبا در حدود ۶ میلیارد و ۵۵۷ میلیون دالر می‌رسد."
سخنگوی وزارت معادن ‌افزوده که در این مدت قرارداد استخراج ۲۰۰ معدن کوچک را نیز به شرکت‌های داخلی واگذار کرده است.

در حال حاضر شماری از معدن‌ها به ویژه معدن سرب و جست ولایت غور، حوزه‌های نفتی و آهن پنجشیر آماده استخراج هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند. از سویی‌هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته است که طالبان باید با حفظ منافع ملی، قراردادهای معادن را به شرکت‌های داخلی و خارجی واگذار کند.

به گفته‌ی مسوولان در این اتاق، طالبان باید به منظور جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در کشور سهولت‌های لازم را در بخش سرمایه‌گذاری فراهم سازد و جامعه جهانی نیز محدودیت‌های وضع‌شده را بردارد.
محمد یونس مومند، معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: "وزارت معادن و پترولیم وظیفه دارد که هم برای سرمایه‌گذاران افغان و هم برای سرمایه‌گذاران خارجی شرایط آسان و خوب و هم نظر به منافع ملی اقتصادی شرایط آماده کند که سطح سرمایه‌گذاری بیشتر شود."

پیش از این وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده بود که شفافیت کامل در استخراج معادن وجود دارد و هیچ معدن در کشور به‌گونه‌ی غیرقانونی استخراج نخواهد شد.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استخراج معادن
طالبان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است