علمای مسلمان بریتانیایی نیز حامیان طالبان برآمدند
 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۴۱    ۱۴۰۲/۶/۲۵ کد خبر: 173998 منبع: پرینت

چند تن از امامان مساجد بریتانیا پس از سفر ماه گذشته به کابل مدعی شدند که طالبان تنها «آموزش سکولار و لیبرال غربی را موقتا تعلیق کردند».
آن‌ها در سفر به کابل در اواخر ماه جولای و اوایل آگست با شماری از مقام‌های ارشد طالبان از جمله امیرخان متقی، وزیر خارجه و وزیر امر به معروف و نهی از منکر و وزیر عدلیه دیدار و گفتگو کردند.

شماری از فعالان حقوق زنان افغانستان با نشر یک پتیشن در سایت «چینج» که بیش از ۱۲۰۰ نفر تاکنون آن را امضا کرده‌اند گفتند این «علمای دینی بریتانیایی عمدتا هندی، پاکستانی و عرب» درصدد «سفیدنمایی اقدامات ظالمانه» طالبان هستند.
فعالان می‌گویند «همه» مقام‌های طالبان که روحانیون مسلمان بریتانیایی با آنها در کابل دیدار کرده‌اند، در «خشونت‌های گسترده» در افغانستان دست دارند و «شامل فهرست تحریم‌های سازمان ملل هستند.»

به گزارش بی بی سی، احمدضیا تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان در ایکس نوشت امیرخان متقی در دیدار با «علمای آمده از بریتانیا» در مورد «تغییرات مثبت پس از حاکمیت کامل امارت اسلامی» با آنها صحبت کرد و «از آنها خواست که تصویر واقعی افغانستان را به جهان و مردم خویش برسانند.»

شیخ حمید محمد، یکی از آن‌ها، در جلسه‌ای که گزارش دیدارهای خود با مقام‌های طالبان را ارائه می‌کرد، گفت: «دختران تا سن ۱۰ -۱۱ سالگی» به مدارس ابتدایی می‌توانند بروند و از ادامه تحصیل در مدارس متوسطه منع شده‌اند که به این معنا نیست که دختران «کاملا» از تحصیل منع شده باشند.
او به نقل از مقام‌های طالبان مدعی شد که دختران در صورتی که بخواهند در رشته‌های پزشکی ادامه تحصیل دهند، «اگر بخواهند دکتر و پرستار شوند یا هرچیزی که مربوط به رشته طبی باشد»، در حالی طالبان مانع ادامه تحصیل دانشجویان زن در تمام رشته‌ها از جمله طب شده است.
او افزود «اگر دختران بخواهند معلم شوند نیز تا دانشگاه می‌توانند ادامه تحصیل بدهند» و همچنین «دختران می‌توانند به مدارس مذهبی و دارالعلوم بروند».

در حالی که بنا به فرمان طالبان زنان و دختران به عنوان دانشجو و استاد از حضور در دانشگاه‌ها کاملا منع شده‌اند.
اما شیخ محمد با تاکید مدعی شد که «طالبان مانع آموزش خاص سکولار شده‌اند و آموزش را کلا منع نکرده‌اند.»
او افزود «۱۵۰ دانشگاه خصوصی [در افغانستان] از سوی جامعه بین‌المللی تمویل می‌شوند، آنچه اتفاق افتاد این بود که آنها [طالبان] احساس کردند که مانع نفوذ سکولار غربی به ذهن‌های دانشجوها شوند.»
دانشگاه‌های خصوصی در افغانستان عمدتا از طریق شهریه‌های دانشجویان اداره می‌شوند.
او گفت: «علمای افغانستان، بیشترشان در دهات زندگی می‌کنند و درصد اندکی در شهرها هستند و طالبان به ما گفتند ما که ۲۰ سال متحد بودیم، در موقعیت فعلی که باید کشور را بسازیم نمی‌توانیم اجازه اختلاف در میان خود در این زمینه بدهیم، بنابراین موقتا آموزش سکولار را تعلیق کردیم».

روزنامه نشنال‌نیوز بریتانیا دو هفته پیش به نقل از موسسه تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، هشدار داد که این افراد که به صورت شخصی به افغانستان سفر کرده‌اند ممکن است در «دام» یک «تفسیر خشن افراطی از دین خود» از طالبان بیفتند.
برخی ناظران به این رسانه گفتند که این گروه علما تلاش می‌کنند تا «سیاست طالبان را توجیه کنند».
این سفر که در اواخر ماه جولای و اوایل گوست انجام شد از سوی یک موسسه خیریه در شرق لندن برنامه‌ریزی شد، این موسسه هدف سفر به افغانستان را «یک ماموریت حقیقت یابی» برای درک بهتر جامعه افغانستان خوانده و گفته این این امامان مساجد و علمای مسلمان که به کابل سفر کردند می‌توانند «پل بین دو دنیایی که به‌خوبی می‌شناسند، برقرار کنند».

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
علمای بریتانیایی
حامیان طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   انگلیس از ۳۰۰ سال بدین سو در عقب تمام بد بختی های کل جهان قرار دارد.
اریا

>>>   کدام علما شیاطین انگلیس بگویئد شیطان های بزرگ انگلیس.
هههههههههه

>>>   این عالم نماهاهمان قماش طالبانن ودرقتل وخونریزی ویرانی شریک جرم طالبان اند

>>>   جای تعجب نیست که هیات بریتانیای از طالب هاپشتیبانی وحمایت نمودند وقتی قابل حیرت بود که انها علیه طالب ها ابراز نظر میکردند وهم اگر مهمانهانظر معقول ومقبول میدادند اما انهامیگویند طالب مخالف مکتب نیستند مخالف تعلیمات علمانی میباشند در دوره ای اول طالب یکی از علمای قطر را در زمستان به قندهار بردند وگفتند مردم تهمت میکنند ببینید شما اگر یک بوته تریاک در تمام قندهار پیدا کنید!!!؟ او عالم بیچاره خدا بیامرزدش امد به الجزیره گفت من در تمام قندهار یک بوته تریاک نیافتم در حالی که در زمستان اصلا هیچ گیاهی در اقفانستان سبز نمیشود
حال طالبها مدارس انتحاری وتعلیم امور شرعی رامنع نمیکنند ولی اجازه نمی دهند که دختر خانم ها علوم عصری مانند فزیک وکمیا وانجنری وطب را بیاموزتد
چرا جای تعجب نیست چون هردو از یک فابریکه وکارخانه سند فراغت اخذ نموده وهردو در خدمت بریتانیای کبیراند
اقبال لاهوری علیه الرحمه چه زیبا میفرماید
ملا زسیاست جهان بیخبر است
از مکر وفریب این وان بیخبر است
هرچند زدشمنان دین بیزار اند
خود اله ای دست دیگران بیخبر است
محمد داود نصیب مقیم دبی

>>>   اصولا طالبان و داعش و بوکو حرام و ... ساخته و پرداخته انگلیس اند شک نکنید استعمار پیر دوباره جوان شده است.

>>>   این ملا های انگلیسی هم مدریه یی های طالبان اوغانستانی هستند.
هردو در دیوبند یا مدرسه حقانیه یا در هند یا پاکستان و یا هم جمعه های سعودی شیر فهم شده اند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است