زلزله هرات، صدها تن در زیر آوار مانده‌اند
بیش از ۳۰۰ تن در زلزله کشته و بیش از ۱۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند و صدها تن دیگر در روستاهای اطراف هرات زیر آوار مانده‌اند و ۱۸ روستا بطور کامل ویران شده است 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۶    ۱۴۰۲/۷/۱۶ کد خبر: 174136 منبع: پرینت

زلزله یا زمین لرزه در روستاهای زنده جان و غوریان و کرخ ولایت هرات علاه بر خسارات مالی و تخریب خانه ها، ده ها تن را کشته و صدها تن دیگر را زخمی کرده است.
دوازده روستا در ولسوالی‌های زنده جان و غوریان کاملا ویران شده‌ است.
همچنین برخی خانه‌ها در ولایت‌های فراه و بادغیس نیز تخریب شده‌ است.

مرکز زلزله‌نگاری امریکا (یواس‌جی‌اس) از وقوع دست‌کم پنج زمین‌لرزه به روز شنبه در غرب افغانستان خبر داد.
مرکز زمین‌شناسی آمریکا بزرگی این زلزله را ۶.۳ اعلام کرد که مرکز آن در منطقه زنده‌جان در ۴۰ کیلومتری غرب شهرهرات است و سه پس لرزه پی‌درپی نیز به بزرگی ۵.۵، ۴.۷ و ۶.۲ را نیز در پی داشته است..
دو زمین لرزه‌ شدید و چند پس لرزه در فاصله ۳۰ دقیقه صبح شنبه غرب افغانستان را لرزاند که مرکز آن نزدیک به هرات، بزرگترین شهر این منطقه است.

درهمین حال، سخنگوی والی طالبان در هرات به طلوع‌نیوز گفت: «حوالی یازده قبل از ظهر روز شنبه، هرات و ولسوالی‌های آن‌را چندین بار زلزله شدید تکان داد که به مردم عزیز ما ضررهای هنگفت جانی و مالی وارد شده است.»
برخی رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که بخش‌های ایران از جمله مشهد نیز امروز (شنبه، پانزده میزان) گواه زمین‌لرزه بوده است.
براساس این گزارش‌ها، این زمین‌لرزه در بخش‌های از خاک ترکمنستان و ازبیکستان نیز احساس شده است.

همزمان با تداوم جستجو برای افراد گیرمانده در زیر آوار، دفتر هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان سازمان ملل متحد (اوچا)، کشته شدن 100 نفر و زخمی شدن 500 نفر دیگر را در این زلزله تأیید کرده است.
به گزارش شفقنا، در گزارش این نهاد آمده است که آمارهای غیررسمی نشان می دهد که این زلزله تا اکنون جان بیش از 320 نفر را گرفته است.
دفتر هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد گفته است که این آمار ابتدایی است و با تداوم جستجو برای افرادی که زیر آوار مانده اند، احتمالا افزایش خواهد یافت.

منابع از شفاخانه ولایتی هرات نیز گفته اند که بیش از «بیش از ۳۰۰ نفر در زنده‌جان و کرخ» در نتیجه این زمین‌لرزه کشته و بیش از ۱۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند.
منابع محلی در هرات می گویند که ولسوالی غوریان نیز متحمل خسارات و تلفات سنگین از این زمین لرزه شده است، اما به دلیل دور دست بودن و قطع شدن شبکه های مخابراتی، کمتر مورد توجه قرار گرفته و هنوز آمار و ارقام دقیقی از این ولسوالی در دست نیست.

سخنگوی اداره مبارزه با حوادث طالبان گفت که آمار تلفات این زمین لرزه بیشتر از آن چیزی است که تا اکنون اعلام شده است و هر لحظه در حال افزایش است.
او افزوده که در یکی از روستاهای که کاملا تخریب شده، بیش از هزار و 100 نفر ساکن بوده اند که فقط 100 نفر زنده مانده است.
صدها نفر در روستاهای اطراف هرات زیر آوار مانده‌اند و دستکم ۸ روستا در ولسوالی زنده‌جان به طور کامل تخریب شده است.
جانان سایق، سخنگوی این اداره به بی‌بی‌سی گفت بعضی از این روستاها جمعیت بیش از ۱۱۰۰ نفر دارند که در یکی از آنها تنها ۱۰۰ نفر جان سالم بدر برده‌اند.
او گفت: «آمار تلفات در حال افزایش است. صلیب سرخ و دیگر موسسات رسیده و کار را شروع کرده‌اند. درخواست ما از موسسات این است که عاجل خودشان را برسانند. چون اکثر هموطنانی که زیر آوار شدند، هنوز هم زیر خاک هستند.»
یکی از کارکنان بیمارستان هرات با ارسال پیامی به بی‌بی‌سی گفته است «بیش از ۳۰۰ نفر در زنده‌جان و کرخ» هرات در نتیجه این زمین‌لرزه کشته و بیش از ۱۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند اما منابع دیگر این آمار را تاکنون تایید نکرده‌اند.
آقای سایق گفت که در فراه و بادغیس نیز برخی منازل تخریب شده‌اند اما گزارشی در مورد تلفات جانی وجود ندارد و از نهادهای بین‌المللی خواهان کمک‌رسانی برای نجات افراد زیرآوار مانده شد.

دفتر والی طالبان در هرات اعلام کرد متأسفانه این زمین لرزه خسارات سنگینی به باشندگان هرات وارد کرد و اولین لرزش ۲۵ نفر تلفات برجا گذاشته است.
پس از اولین زمین لرزه به بزرگی ۶.۳ مردم به بیرون ریختند و در فاصله ۳۰ دقیقه‌ دومین زلزله نیز به همین بزرگی رخ داد، گفته شده که «پنج بار» زمین لرزه شده است.
یکی از ساکنان هرات به خبرگزاری فرانسه گفته است: «در دفتر کارم بودم که ناگهان ساختمان شروع به لرزش کرد و دیوارهای ساختمان ترک‌هایی برداشت و برخی دیوارها فرو ریختند.»
ملا جان سید، سخنگوی اداره مبارزه با حوادث طبیعی به خبرگزاری فرانسه گفته است که احتمال افزایش تلفات انسانی به ویژه در مناطق روستایی وجود دارد.
خبرنگار خبرگزاری فرانسه در هرات گفته است ساکنان و مغازه داران با وقوع اولین زمین لرزه حوالی ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی از محل‌ها بیرون ریختند.
این خبرنگار گفته است «مردم نگران و وحشت زده‌اند. زنان، مردان و کودکان، همه از خانه‌های خود بیرون هستند. و از ترس پس لرزه‌ها کسی نمی‌خواهد در داخل بماند.»

چندین روستا با خاک یکسان شده است.
مسوولان وزارت مبارزه با حوادث طالبان اعلام کرده اند که دست کم هشت روستا در ولایت هرات بر اثر این زلزله، کاملا تخریب شده است.
دفتر هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد نیز تخریب کامل 465 خانه و آسیب دیدن 135 خانه دیگر تأیید کرده است.
سازمان ملل متحد اعلام کرده است که «محله وردک ها» در ولسوالی «زنده جان» ولایت هرات تا اکنون بیشتر از سایر محلات این ولایت از این زمین لرزه متأثر شده است و ویرانی در این محله گسترده از سایر محلات است.
گزارش سازمان ملل متحد نشان می دهد که بر اثر این زمین لرزه، تا اکنون چهار هزار و 200 نفر آواره شده اند که حدود دو هزار و 100 آنها به شهر هرات آمده اند و در ساختمان های مخروبه زندگی می کنند.

ساکنان محلی در هرات می گویند که کمک های مردمی به مناطق زلزله زده سراریز شده و مردم در تلاش هستند تا به آسیب دیدگان غذا، سرپناه و لباس فراهم کنند.
آوارگان این زمین لرزه در شرایط بسیار وخیمی قرار دارند و نیازهای گسترده به کمک های فوری دارند، اما هنوز کمک های مورد نیازشان از نهادهای بین المللی و اداره محلی طالبان فراهم نشده است. در حالیکه ۱۸ روستا بطور کامل ویران شده است.

واکنش طالبان به زلزله ویرانگر هرات با انتقادات گسترده از سوی شهروندان افغانستان مواجه شده است و این گروه متهم به «بی تفاوتی» در قبال زلزله زدگان شده است.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک اعلامیه رسمی، گفت که طالبان با افراد آسیب دیده از زلزله همدردی می کند.
در این اعلامیه آمده است که »به تمام ارگان های مربوطه نظامی و خدماتی امارت اسلامی(طالبان) هدایت می دهیم که به مناطق زلزله زده به گونه عاجل خود را برسانند، امکانات را برای انتقال مجروحین به شفاخانه ها فراهم نمایند، برای بی سرپناهان سرپناه و در قسمت رساندن مواد خوراکی، اقدامات عاجل را انجام دهند.»

شهروندان افغانستان می گویند که طالبان با صدور یک دستور کلی، از اقدامات مشخص برای امداد رسانی به زلزله زدگان در هرات «شانه خالی» کرده است.
آنان می گویند که در موارد دیگر، از جمله در حوادثی که سال گذشته بر اثر سیلاب در ولایت لوگر در شرق افغانستان رخ داد، این گروه به صورت فوری 100 میلیون افغانی را برای کمک رسانی اختصاص داد، اما در مورد رسیدگی به زلزله زدگان در هرات، هیچ اقدام مشخصی را انجام نداده است.
اکثر رهبران ارشد طالبان در قبال این زلزله ویرانگر که پیامدهای فاجعه باری برای شهروندان افغانستان داشته اند، سکوت اختیار کرده اند و تا اکنون هیچ واکنشی نشان نداده اند.
این زمین لرزه یکی از مرگبارترین زمین لرزه ها در افغانستان خوانده می شود. ساکنان محلی در هرات می گویند این ولایت تاکنون شاهد چنین زمین لرزه مرگبار نبوده است.

هرات در ۱۲۰ کیلومتری مرز ایران واقع شده و سومین شهر پرجمعیت افغانستان است که در سال ۲۰۱۹ جمعیت آن حدود ۲ میلیون نفر تخمین زده شده است.
در ماه جون سال گذشته، پس از زلزله ۵.۹ مرگبارترین زلزله در نزدیک به ربع قرن گذشته در شرق افغانستان رخ داد که در دو ولایت خسارات سنگین برجا گذاشت و حدود ۱۰۰۰ نفر جان باختند.
افغانستان روی کمربند زلزله واقع شده است برای اینکه اتصال صفحات تکتونیکی اوراسیا و هند در کوه‌های هندوکوش قرار دارد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زلزله هرات
زمین لرزه
نظرات بینندگان:

>>>   در زلزله‌ پکتیا از وزیر و والی و تا قاری و ملا همه یه کمک شتافتند جون منطقه پشتون ها بود اما در هرات نه از وزیر خبری است و نه از والی و نه از قاری و نه از ملا.
طالبان از موسسات خارجی خواسته اند که به کمک بشتابند اما نگفته اند که آیا زخمی ها و شهدای زن را مرد ها اجازه دارند که کمک کنند و از زیر خاک بیرون بکشند ؟؟؟؟؟؟؟
شریعت طالبانی در این مورد ساکت است.
بر موسسات داخلی و خارجی فشار طالبان هر روز مضاعف میشود و در همچو حالات دست گدایی به سوی موسسات دراز میشود.
هراتیان عزیز
خود به کمک خود بشتابید که از طالبان خیری نیست.

>>>   این چه کشور نیگونبخت داریم، مصیبت خلق و پرچم جنایتکار ، دزدان جنگسالار و طالبان کم بود که حالا مردم مظلوم و بیچاره ما دچار مصیبت خانمانسوز زلزله شدند. روح تمام قربانیان این زلزله وحشتناک شاد و برای مجروحین شفای عاجل و به بازماندگان و بستگان شان از بار گاه ایزد متعال صبر جمیل می خواهم.
شمس تمنا

>>>   خداوند متعال جان باختگان رابیامرزند وبرای مجروحین شفای عاجل ازخدای بزرگ خواهانم

>>>   از ما مردم يك تسليت گفتن أست و ميگويند ما در غم تان شريك هستيم همين نوسينده هاي قلم بدست كجا هستيد كه روي سياه طالبان تروريست را به مردم نشان دهيد چقد بي تفاوت و ديشب ذبيح الله مجاهد دروغگوي يك حس جگرخوني در وجودش .... اش ديده نشد به كمك رسانديم انشالله همه چيز حل شده تف به روي شما همجنس باز از روزيكه اين نسل مردار امده زلزله ، سيل طوفان خانه هاي مردم بيچاره را بنام زور مندان ويران ميكنند در فكر مردم نيستند كجاست يوتيوبر هاي نوكر طالبان تروريستها كه روي شانرا سفيد كنيد ..... دين اسلام انقدر كثيف ساختند كه در دنيا قابل قبول نيست از شومي شوم سوخت شهر روم

>>>   سلام علیکم
الله سبحان و تعالی رحم نماید

>>>   از شومي شوم سوخت شهر روم از قدم تروريستها ماتم سر ماتم أست دراين كشور به گفته جوبايدن خدا هم روي گشتانده از مردم افغانستان قهر خدا بالاي طالب أست

>>>   🤔 او مردم فارسیزبان بیدار و دقیق شوید که در کشور بنام افغانستان، مشکلات و جنگ خوردبرد از طرف حکومت های پشتون=افغانیت از سابق برضد مردم ترکتبار و فارسیزبانان در جریان بوده و هست.
✍ حال همین بی تفاوتی و تبعیض و تعصب مردم پشتون=افغان را به چشم عقل درک کنید بخصوص کرزی و ملک ستیز منافق را بشناسید.
✍ یادتان باشد که بر هیچ فرد پشتون=افغان رای اعتماد ندهید که به دوزخ میروید.
✍ و تجدید هویت و اعاده شناسه تانرا تبارز دهید که پایمال نشوید. ....
.......

>>>   باوجود ظاهر اسلامی ودعوی تطبیق شریعت وحکم خداو و...هروقت امارت امد با خشک سالی وبلا وافت یکجا می ایند چندی قبل در یکی از مناطق هم وطن پشتون ما یک طفل در چاه افتاده بود بخاطر نجات جان ان طفل یک وزیر طالب دست بکار شده میخواست ان را نجات دهد که متاسفانه نشد حال که هزار ها هم وطن دیگر که منتها به دیگر لسان صحبت مینمایند زیر ابار وده ها من خاک مدقون شده وزیر چه که مامور عادی طالب هم توجه ندارد!!!؟ حمایت وپشتیبانی خودرا از داعیه ای فلسطین اعلان میکنند ولی خود با کسانی که صهیونیست ها را تا دندان مسلح ساخته هم پیمان وقرار داددارنداینگونه روشها همه عوام فریبی وتظاهر وریاکاری معلوم میشود خداکند که چنین نباشد مارا به سیاست های کلان ومداخله در امور سیاسی کاری نیست اما کوشش نکنند که ملت به خون غنوده ومظلوم را فریب دهند مثل این که لقمه ای نان با امن وامان در ستیز است وقتی امنیت نسبی خکم فرما شده گرچه مسبب نا ا منی هم خود اینها بودند نان ملیونها افغان را از دستش گرفته اند ان امنیت هم برای کسانی که چیزی ندارند وصاحبان زر وسرمایه بد امن تر از گذشته بسر میبرندایکاش اینها حاکم مطلق ما تا به قیامت باشند ولی روز وروزگار ودست مزدهای ناچیز نصیب ملت عزیز ما شود
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   با توجه به وضعیت نامطلوب و دردناکی که در اثر زلزله در برخی مناطق شهر به وجود آمده است، ما به شدت متاثر از موقعیت فعلی هستیم، جایی‌که خانم‌ها و آقایان نیاز به کمک دارند و باید همه به جهت حفظ زندگی و تعداد زیادی از هم‌وطنان‌مان در برابر فاجعه عمل کنند. اما متأسفانه، مشاهده می‌کنیم که برخی محدودیت‌های تصمیم‌گیرانه از سوی تالبان اعمال شده است که خانم‌ها را از مشارکت در جلسات و گروه‌های امداد رسانی منع کرده و حق کمک‌رسانی به آنها را نادیده گرفته‌اند.
این مسئله موجب نگرانی عمیق ما شده است. ما نمی‌فهمیم چرا وضعیت بدی که در شهرمان وجود دارد، نتوانسته است تصمیم‌گیری‌های مردانه و زنانه را کنار بگذارد. خانم‌ها نیاز شدید به کمک دارند و به عنوان یک جامعه، ما باید اجازه و تشویق آن‌ها را داشته باشیم تا به تشکیل گروه‌های امداد رسانی بپردازند و در ماموریت‌های نجات و امداد رسانی شرکت کنند.
با تأسف و اعتراض شدید، ما از تصمیم تالبان در مورد محدودیت حضور خانم‌ها در گروه‌های امداد رسانی مخالفت داریم. حق کمک‌رسانی برای همگان باید برابر باشد و هیچ‌کس نباید از این حق محروم شود. خانم‌ها نیز باید به عنوان یک‌تیم حرفه‌ای در امدادرسانی مشارکت داشته
باشند.
این مسئله باید به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گیرد. ما امیدواریم که تصمیمات مناسبی از سوی مقامات مربوطه اتخاذ شود تا این محدودیت‌ها برداشته شود و خانم‌ها نیز بتوانند به عنوان یک تیم حرفه‌ای در امداد رسانی مشارکت داشته باشند.
مینا نادری

>>>   از داغت ای هرات نه تنها هرات سوخت
هم جان کابل و جگر قندهار سوخت
تو سرزمین دانش و فضلی، عجب مدار
بسیار خرمن هنر از روزگار سوخت
باز دیگر بلند شو از جا که بیش از این
برخاستی، اگرچه دلت بیشمار سوخت
برخیزو بر زلال هریرود رخ بشوی
ای ماهرو که آیینه در انتظار سوخت
در خاک ای درخت کهن ریشه ات بجاست
یک چند آفتی اگرت برگ و بار سوخت
افشین علا

>>>   ذکیه نوروزی
ان‌شالله که این طوفان هم بخیر بگذرد
خدایا ای چی حال است
ای بلاها تمامی ندارد
ان‌شالله که باران نبارد چون کل مردم داخل شهرن🥺
مراقب خود باشید دوستان گرامی
خدا پشت و پناه‌تان

>>>   ذکیه نوروزی
هراتی‌ها همیشه ثابت کردن که هرکدام شان تکه‌ای از عضو یک‌دیگر اند.
همیشه به داد هم رسیدن و اینبار هم به همه نشان دادن که مرحم هم شدن یعنی چی!
دست بوس تمام آن‌هایی که از هر طریقی به زلزله زده‌گان کمک کردن هستیم.
کمک‌های بی‌نظیر تک‌تک شما خیره کننده بوده و سبب آرامش قلب خانواده‌ها شده.
باز هم یاد آور می‌شوم حالا که جهان مارا فراموش کرده باید خودمان دست به کار شویم.
کمیته‌های امتداد رسانی باید به بهترین شکل ممکن تشکیل شود و کمک‌ها به شکل درستش توزیع گردد.
خانه‌ی‌تان آباد مردم با افتخار وطنم!
شما مصداق کامل این بیت هستید:
چو‌ عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

>>>   ذکیه نوروزی
دیده ام که خشت ها را یک به یک پس میکنند
تا مگر یک زنده جان در ( زنده جان) پیدا کنند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است