ذغال سنگ سرپل در انحصار شرکت قراردادی طالبان
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۰    ۱۴۰۲/۸/۶ کد خبر: 174276 منبع: پرینت

با آغاز شروع فصل سرما و مهیا کردن مواد سوختی همچون زغال سنگ و چوب،خانوادها به پیشواز سرمای زمستان میروند. تا از اثر سرما در روزهای اینده در امان باشند.
توزیع زغال سنگ از طرف طالبان در بین خانوارها در کابل و دیگر شهرها افغانستان در حالی انجام میشود که باشندگان ولسوالی بلخاب ولایت سر پل از عملکرد امارت اسلامی در قبال بهای بلند زغال سنگ در این ولسوالی شکایت دارند.

این در حالی است که در سالهای قبل یک بوجی زغال در بازار مرکز ی ۱۵۰ الا ۲۰۰ روپیه به دست خانوارها و به استفاده میرسید اما دوسال است که با آمدن یکی از شرکتهای قراردادی طالبان در خصوص انحصاری کردن معادن زغال سنگ بلخاب قیمت فی بوجی زغال به ۵۰۰ افغانی رسیده که در توان خرید خانوارهای بی بضاعت این ولسوالی نمی باشد.

به گفته سرپرست یکی از این خانوارها ساکن منطقه، معادن کلان زغال سنگ افغانستان در این ولسوالی قرار دارد و قسمتی از صادرات افغانستان از منطقه و قریه ما است اما مامورین امارت اجازه استفاده یک مرکب زغال را هم به ما تا هنوز هم نداده اند و همچنان مردم دچار کمبود هیزم چوب برای گرم کردن محل سکونتشان هستند.

به گفته یکی دیگر از باشندگان مرکز این ولسوالی، ترانزیت حمل نقل زغال سنگ به طول هشتاد کیلومتر به سمت کابل از درون قریه ها بلخاب میباشد که باعث خرابی و تخریب سرک های داخل قریه ها و تصادفات و استهلاک پل و پلچک ها شده که باعث نارضایتی مردم بوده و دولت به قرار خیش برای بازسازی و حفظ مراقبت سرک های ترانزیتی پا برجا نبوده است و مردم خود در حفظ مراقبت سرک های عبور موترهای بلند تناژ کوشا هستند اما متاسفانه برای مصرف داخلی خویش باید قیمت بلند بریکیت را بپردازند تا از سرما در امان باشند.

عبدالرضا فاضلی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ذغال سنگ
سرپل
نظرات بینندگان:

>>>   استعمار پشتون بعد استعمار بریتانوی

>>>   این شکایت را به آن احمق های ذلیل که در رکاب طالبان باعث شکست خیزش مردمی بلخاب شدند ببرید.

>>>   جناب خیزش مردمی وجود نداشت
شما از دور قضاوت میکنید
همان سردم دار خیزش که شما ذکر کردید تبدیل به یک مافیای کلان زغال شده بود و مافیای دشت برجی هم وی را به خطای استراتژیکی کشاندند و در آخر مردم خانهایشان را ترک کردند تا از این تصادم امارت همراه با گروه مافیاب بلخابی در امان باشند

>>>   و حال جای آن مافیا را مافیای جدید گرفته.
در نتیجه مردم بلخاب در سرما توان خرید ذغال را ندارند .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است