عفو بین‌الملل: پاکستان اخراج مهاجران را متوقف کند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۰    ۱۴۰۲/۸/۷ کد خبر: 174280 منبع: پرینت

سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده به انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان از او خواست تصمیم اخراج اجباری مهاجران به‌ویژه افغان‌های فاقد سند اقامت را لغو کند.
این سازمان گفته سرکوب و آزار و اذیت پناهجویان در پاکستان باید متوقف شود.
دفتر منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا در این نامه که روز شنبه (۶ عقرب) منتشر شد، خطاب به نخست‌وزیر موقت پاکستان نوشته است که با این تصمیم حکومت پاکستان، افغان‌ها را در آستانه ماه‌های سخت زمستان با خطر بی‌خانمان شدن، از دست دادن معیشت، دسترسی به خدمات اولیه مواجه می کند و سبب جدایی اعضای خانواده مهاجران می شود.

عفو بین‌الملل هشدار داده که در صورت اخراج مهاجران افغان به‌ویژه دختران و زنان به افغانستان، آنها از دسترسی به حق کار، تحصیل و آزادی محروم شده و «با سرکوب چشمگیر حقوق خود» مواجه خواهند شد.
این سازمان گفته که زندگی و تحصیل در پاکستان‌ برای بسیاری از دختران افغان، «تنها شانس برای تحصیل است.»
عفو بین‌الملل همچنین در این نامه به پیامدهای اخراج روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق‌بشر، زنان معترض، هنرمندان و مقامات دولت پیشین اشاره کرده که در صورت بازگشت اجباری، آنها در معرض خطر و سرکوب از سوی طالبان قرار خواهند گرفت.

عفو بین‌الملل می‌گوید که آزار و اذیت مهاجران افغان در پاکستان را مستند کرده است. به نقل از این سازمان، از سوم اکتوبر از زمان تعیین ضرب‌الاجل برای اخراج مهاجران، دستگیری، آزار و اذیت مهاجران افغانستان «تشدید» شده است.
دفتر منطقه‌ عفو بین‌الملل در جنوب آسیا از بلاتکلیفی افغان‌ها در پاکستان‌ نیز انتقاد کرده و ت گفته بسیاری اه فغان‌ها به‌رغم داشتن ویزاهای معتبر، با آن‌هم ویزای شان تمدید نشده و این یک گزینه خطرناک و غیرقابل دفاع برای بسیاری از افغان‌هااست.

عفو بین‌الملل خطاب به انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان گفته که در پرتو قوانین بین‌المللی حقوق‌بشر، به پذیرایی از مهاجران ادامه دهد.
در ادامه این نامبیانیه‌ای عفو بین‌الملل گفته شده که نقض جدی حقوق‌بشر از سوی طالبان در افغانستان از جمله شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدیدشدن اجباری و قتل نیز مستندسازی شده است.
این سازمان همچنین از جامعه جهانی خواسته است که از پاکستان برای میزبانی از مهاجران افغان حمایت مالی کند و از افرادی که از آزار و اذیت در افغانستان فرار می‌کنند، حمایت کند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اخراج مهاجران
عفو بین الملل
نظرات بینندگان:

>>>   پاکستان فراموش کرده که راه ترانزیت اش به آسیای میانه از افغانستان میگذرد.

>>>   پاکستان تحت عنوان مهاجرین افغانستان دارد پاکستانی ها پشتون را طبق خواست طالبان به افغانستان می فرستد تا در آنها را در افغانستان جابجا کنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است