اخراج مهاجران از پاکستان خلاف قوانین بین‌المللی است
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۱۹    ۱۴۰۲/۸/۱۰ کد خبر: 174293 منبع: پرینت

دیدبان حقوق بشر در یک اعلامیه با انتقاد تند از تصمیم اخراج مهاجران افغان از پاکستان گفته است که اسلام‌آباد با تهدید و اجبار مهاجران افغان را اخراج می‌کند.
در همین حال، برخی سیاست‌مداران داخلی و خارجی نیز تصمیم اخراج مهاجران از سوی پاکستان را خلاف تعهدات بین‌المللی ‌خوانده‌اند.

هیدر بار، معاون دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره گفته است: «دیدبان حقوق بشر امروز با صدور اعلامیه از دولت پاکستان خواست که برنامه خود برای اخراج مهاجران افغان از خاک پاکستان را لغو کند. ما تذکر دادیم که بسیاری از افغان‌های‌که در پاکستان به‌سر می‌برند، اگر به افغانستان برگشت داده شوند، با خطر آزار و اذیت در این کشور روبه‌رو هستند و برگشت آنان خلاف قوانین بین‌المللی است.»

هانا نیومن عضو پارلمان اروپا، نصیراحمد فایق سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد و نصیراحمد اندیشه سرپرست کرسی افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، تصمیم پاکستان برای اخراج اجباری مهاجران را خلاف تعهدات بین‌المللی خوانده و خواستار اقدام فوری سازمان ملل در این باره شده‌اند.
به گزارش طلوع، هانا نیومن گفته است: «پاکستان به تازگی اعلام کرده است که پناهجویان افغان ۴۸ ساعت فرصت دارند تا پاکستان را ترک کنند، حدود یک اعشاریه دو میلیون مهاجر در آن‌جاست به کجا باید بروند؟»

نصیراحمد فایق این‌گونه نوشته است: «باوجود درخواست‌های مقام‌های سازمان ملل، پاکستان با نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشر، پناهندگان افغان را اخراج می‌کند. اصرار می‌کنیم که برای رسیدگی به این بحران، محافظت از زندگی افراد آسیب‌پذیر و جلوگیری از اخراج اجباری اقدام فوری شود.»

اما انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان گفته است که این تصمیم [تصمیم اخراج] خلاف قانون نیست.
آقای کاکر گفته است: «ما آنان را تشویق می‌کنیم که به خواست خود بروند و در غیر این، آنان را بربنیاد قانون می‌فرستیم. آن‌جا قانون است که به ما این امکان را می‌دهد که هر فرد غیرقانونی را که مطابق قانون ما نیست، بیرون کنیم.»

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اخراج مهاجران
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   آنهاییکه لر و بر میگفتند و گلو پاره میکردند کجا هستند؟؟؟؟
لر و بر گویان مگر تحت شان پاره شده که خاموش هستند؟؟؟؟؟

>>>   بایدن لوده و چکره هایی اروپایی میگویند که کشتار کودکان فلسطینی نقض قانون بشریت نیست!!! دیگر چه گله داری؟؟؟؟
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است