مهاجران پشتون خواهان سرپناه دایمی هستند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۸    ۱۴۰۲/۸/۱۳ کد خبر: 174296 منبع: پرینت

مهاجران برگشت‌کننده از طریق گذرگاه سپین بولدک به کشور، خواستار سرپناه دایمی هستند.
برخی از این خانواده‌ها می‌گویند که نظامیان پاکستانی، تمام دار و ندار آنان را گرفته‌اند و نیاز است تا حکومت سرپرست در مورد ساختن سرپناه به این برگشت‌کنندگان، کمک کند.
خدای نظر، یکتن از برگشت‌کنندگان به طلوع‌نیوز گفت: «ما به زمین و آبادی نیاز داریم. خداوند وطن خود ما را آباد کند.»
شیرخان، برگشت‌کننده دیگر گفت: «ما به زمین، پیسه و مصرف راه نیاز داریم. هیچ چیزی نداریم و حیران هستیم که ما کجا برویم.»

از سویی هم، در کمپ موقتی که برای افغان‌های مهاجر در ولسوالی سپین بولدک کندهار ساخته شده، از آغاز اخراج اجباری پناهجویان افغان از پاکستان، هر روز بیش از هزار خانواده برای مکان بودوباش، ثبت نام می‌کنند.
در همین حال، ریاست امور مهاجرین و برگشت کنندگان می‌گوید که براساس دستور رهبری امارت اسلامی، ۱۲هزار جریب زمین در ولسوالی‌های پنجوایی و دامان، برای برگشت‌کنندگان در نظر گرفته شده و بالای راهکار توزیع آن، کار جریان دارد.
نعمت‌الله الفت، مدیر ادغام ریاست امور مهاجرین و برگشت‌کنندگان گفت: «در کل حدود دوازه هزار جریب زمین در نظر گرفته شده و برای آن یک طرزالعمل جور کرده‌ایم و تا حد زیاد وزارت و رهبری آن را نهایی کرده است.»

عبدالسلام بريالی، رییس اقتصاد قندهار گفت: «برای فعلا جای بودوباش برای شان ساخته شده و بعد از آن برای زندگی دراز مدت همه ترتیبات برای شان گرفته شده است.»
مسوولان می‌افزایند که تلاش‌ها را به هدف فراهم‌آوری سهولت‌ها برای افغان‌های برگشت‌کننده از گذرگاه سپین بولدک و ارایه خدمات گوناگون، آغاز کرده‌اند.
به گزارش طلوع، ولی جان بادام، رییس امور مهاجرین و برگشت‌کنندگان کندهار در این باره گفت: «من برای تان اطمینان می‌دهم که وزارت داخله، دفاع و وزارت خارجه امارت اسلامی همه در خدمت مهاجران هستیم. برای مهاجران غذا فراهم شده است.»

این در حالی‌است که از اول ماه نومبر بدینسو، حدود ۲۷هزار خانواده از مسیر سپين بولدک قندهار، به کشور برگشته‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجران پشتون
مهاجران پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   این اخراج به دستور خود طالبان تروریست صورت گرفته است بخاطریکه هیچ کسی آماده نبود که زیر پرچم نکبت طالبان زندگی کنند این اخراجها در تفاهم با دولت پاکستان و طالبان که البته هر دو طرف تصمیم گیرنده پاکستانیها هستند صورت گرفته است برای تقویت گرو تروریستی بنام طالب که خود ساخته پرداخته ISI پاکستان است حالا دیگر پاکستانی و افغانستانی باهم مکس شدند کسی گفته نمیتواند که تو چرا به زبان اردو و یا فارسی گپ میزنی و از طرف دیگر پشتونهای تروریست میخواهند جمعیت خود را در افغانستان گسترش بدهند تا به اکثریت برسند شکی نیست وقتی پلان برگشت مهاجران از موفق شود بعد یکی دو سال طالبان به انتخابات هم تن بدهند این جنایتها همگیش برنامه ریزی شده است که عقل خود طالبان تروریست به آن نمیرسد ISI حتما در این قَقضیه دست دارد
پلانها بعدا آشکار خواهد شد مردم بیاد داشته باشید...
Ashraf Haidari از مسجد سفید قلعه شاده غرب کابل

>>>   ✍✍ ای اقوام (فارسیزبانهای فرهنگی) برخیزید زنده شوید و بیدار باشید که؛
👈 هر (فرد پشتون و یا پشتوزبانان افغان) هستند،
و از طرف (طالبان=پشتون) به مهاجرین (پشتون=افغان ) که از پاکستان وارد کشور میشود به ایشان پول و کمک..... داده میشود،
👈 و فارسیزبانان=تورکتباران که از ایران داخل کشور میشوند، دولت پشتونی=افغان به آنها کمک و پول چایداد نمیدهد، چرا !؟
👈 پس ای (فارسیزبانان و ترکتباران) از غفلت برخیزید که چندی بعد از سوی (گروه افغان=پشتوزبان) به آزار اذیت شکنجه و ضرر... روبرو میکردید!؟

>>>   باید راه ترانزیت پاکستان به آسیا میانه بسته شود
و رودخانه کنر به سمت پاکستان را سد بسازیم
طالبان باید به حرف مردم گوش دهد واین کار را انجام دهد اکثر مردم افغانستان از این کار حمایت میکنند

>>>   به کامنت دهنده دوم :
جان برادر خودت پیش ما از پشت خودت روان. میشویم.
نخست از همه نام و نشانت را واضح بنویس تا همه بدانند که یک جوان وطنپرست پیدا شده است ، با نام مستعار مبارزه مسلحانه نمی‌شود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است