طالبان برای پشتونها تذکره بامیانی صادر می‌کنند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۲    ۱۴۰۲/۸/۲۰ کد خبر: 174322 منبع: پرینت

طالبان برای بیش از یکهزار نفر از پشتون‌ها تذکره بامیانی صادر کردند.
به گزارش جمهور، منابع معتبر از بامیان تایید می‌کند که طالبان در تلاش جابجایی قومی در این ولایت هستند.

به گفته منابع طالبان طی چند ماه اخیر برای بیش از یک هزار تن از پشتون های غیربامیانی، تذکره بامیانی صادر کرده اند.
برخی از منابع نیز در این ولایت مدعی اند طالبان محلی در این ولایت برای جذب و جابجایی پشتون‌های عودت کننده از پاکستان در ولایت بامیان آمادگی میگیرند.

این در حالی است که طالبان پس از روی کار آمدن بارها باشندگان بومی بامیان را به دلیل تن ندادن به خواست پشتون‌ها در دعاوی حقوقی بازداشت کرده‌اند و گفته میشود کمیسیون ایجاد شده توسط این گروه تحت نام(کمیسیون حل منازعات کوچی‌ها و ده‌نشین) دعاوی حقوقی را به نفع پشتون‌ها فیصله می‌کنند.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
پشتون
نظرات بینندگان:

>>>   کار درست کردن اگر واقعیت داشته باشد تکلیف شما در کجای این اقدام است ، آیا هزاران بامیانی، هراتی، بدخشی، جلال آبادی
و دگر اقوام تذکره کابلی ندارند؟
چرا کوشش به ایجاد تفرقه میان افغانها را دامن می‌زنید.

>>>   خوب برای هزاره ها نیز در هرات به پیمانه وسیع تذکره داده شده است.
هراتی

>>>   در افغانستان متعصب ترین مردم همین هزاره ها و پنجشیری ها و یکتعداد مردم پروان، کاپیسا و شمالی میباشند، این مردم بخود حق میدهند که مقام های بلند دولتی را بدون اینکه به افغانستان وفادار باشند و یا استعدادش را داشته باشند بدست آورند و پول های دولتی را حیف و میل کنند، رشوت بګیرند و خوش ګذرانی کنند و مردم اصیل و بومی افغانستان را پاکستانی خطاب کنند.
آقایون هزاره خودرا در کابل، هرات و مزارشريف و دیګر شهرها جابجا کرده جایی که کار و شغل هست، کار میکنند، خانه میخرند، تذکره میګیرند و در هر غار خودرا درون میکنند با بسیار چشم سفیدی و چالاکی و بعدا با بسیار چشم سفیدی مظلوم نمایی میکنند
بااحترام یاسین کابلی

>>>   اشغالگر اشغالگر است اگر یهود هفتاد و پنج سال است ملک عرب فلسطینی را اشغال کرده شهرک سازی میکند پشتون دوصد و هفتاد و پنج سال است با همین پلان ساحات غیر پشتون را اشغال کرده و شهرک سازی میکند

>>>   هیچ ایرادی ندارد افغانستان متعلق به همه اقوام افغانستان است و بامیان نیز از این قانون مستثنا نیست. افغانستان آرام نیاز به همزیستی مسالمت آمیز دارد.
هزاره مهاجر

>>>   هزاره ها در هرات چکار می کنند؟

>>>   الله متعال تمامی کسانی که همیشه از نفاق و شقاق و قوم و قوم پرستی برای اغفال افکار مردم باسواد و کم سواد ما استفاده سو’ می‌کنند و مردم را دست به یخنساخته و از از گل آلود برای خویش ماهی میگیرند از بیخ و بنیاد نیست و نابود شان کند که افغانستان ما یک نفس آرام بکشد و همگی برادر و خواهر وار در ‌کنار همدیگر به صورت خیلی ها مصالحه امیز بخیر زنده گی کنند و لذت ببرند انشالله.
یک افغان مسافر و. و. افتاده از وطن

>>>   💔 حتی اگر مردم پشتون-کوچیگر دختران شانرا به پسران و مرد های هزاره و تاجک بامیانی مفت و رایگان بدهند، با آنهم پشتوزبان ها درهرصورت از بامیان راندنی و فرار دادنی است،
چون بامیان ...خانه و آخورگاه پشتوزبان-کوچی نیست!؟

>>>   ✍ همان دشتهای بی سر و آخری که در قندهار و ولایات ...=کوچیگرا هست، چرا آن دشت را برای پشتونهای بیفرهنگ داده نمیشود که در جای فارسیزبانان فرهنگی غار می طلبند؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است