برای کار به ایران نروید!
افرادی که سال ها است در ایران زندگی کرده و اکثرا بصورت رسمی با دریافت کارت کار از اداره کار ایران کار کرده و مالیات داده اند، چرا اجازه کار ندارند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۳    ۱۴۰۲/۸/۲۱ کد خبر: 174331 منبع: پرینت

از آنجا که بیکاری در افغانستان افزایش یافته است، مردم برای تهیه مخارج روزانه خود مجبور به ترک کشور شده و برای کار به کشورهای همسایه ایران و پاکستان می روند. پاکستان برای جلوگیری از این روند، برنامه اخراج مهاجران را بیشتر از آنکه عملی شود تبلیغاتی کرده و نخست وزیر پاکستان بر اخراج مهاجران فاقد مدرک شناسایی همواره تاکید می کند، درصد حضور مهاجران جویای کار به این کشور تقلیل یافته است.

اما ایران، این کشور همانگونه که پاکستان تبلیغاتش بیشتر از عملکرد اخراجش هست، ایران عملکرد اخراجش بیشتر از تبلیغاتش می باشد. گشت های افغانی بگیر، همچنان در تمامی ولایات ایران فعال هستند و سال ها است که این روند همراه با فراز و نشیب ادامه یافته است.
در این اواخر علاوه بر دستگیری و بازداشت و سپس اخراج، به مهاجرینی سال های سال است در ایران زندگی می کنند و باید تا کنون مطابق قوانین بین المللی شهروندی ایران بدست می آوردند، اخطار داده شده است که پس از این حق کار ندارید و اگر می خواهید در ایران بمانید، باید کار نکنید زیرا فرصت های کاری برای ایرانی ها کم می شود. اما اگر شما هرچند کارت کار از ادار کار ایران دریافت کردید بازهم به کار ادامه دهید، هشت برابر درآمد روزانه تان جریمه می شوید و باید بپردازید و الا به مقامات قضایی و دادگاه های ایران مواجه می شوید.

محمد امین بابایی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ایران از آغاز و اجرای طرح گشت مشترک شناسایی اشتغال اتباع خارجی خبر داد و گفت: در راستای جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع خارجی غیر مجاز، این اداره کل با همکاری بازرسان کار فرمانداری شهرستان مشهد، استانداری، اصناف و سایر دستگاه‌های مرتبط اقدام به اجرای طرح گشت مشترک نموده است.

بابایی با حضور میدانی در این طرح و در حاشیه این بازرسی‌ها گفت: برابر قانون کار، اتباع خارجی که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را نداشته و درصورت مشاهده اشتغال و بکارگیری، کارفرمای آن‌ها متخلف شناخته شده و مشمول جریمه خواهد بود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی با اشاره به ممنوعیت به کارگیری اتباع خارجی غیر مجاز در واحدهای صنفی تصریح کرد: اتباع خارجی نمی‌توانند در کشور مشغول به کار شوند مگر اینکه روادید ورود با حق کار مشخص داشته باشند و بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه پروانه کار دریافت کرده باشند.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی خراسان رضوی با تاکید بر عدم بکارگیری اتباع خارجی غیرمجاز توسط کارفرمایان خاطرنشان کرد: اشتغال افراد تبعه خارجی در استان منوط به دریافت مجوز فعالیت و پروانه کار بوده و اگر کارفرمایان نسبت به بکارگیری اتباع خارجی فاقد پروانه کار اقدام نمایند، بر اساس قانون جرم و تخلف است که با عنایت به مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش حقوق و دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۲ به مبلغ یک میلیون و ۷۶۹ هزار و ۴۲۸ ریال بابت هر روز اشتغال غیر مجاز هر اتباع خارجی، معادل ۵ برابر حداقل دستمزد روزانه به مبلغ ۸ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۰ ریال جریمه خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، بابایی عنوان کرد: بازرسان این اداره کل با بازرسی‌های متعدد بر کارگاه‌ها نظارت می‌کنند و با توجه به این میزان جریمه سنگین، کارفرمایان باید از بکارگیری اتباع خارجی فاقد پروانه کار در استان جلوگیری کنند،
وی بیان کرد: این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد. همچنین در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می‌شود.

این جمله قابل تامل است، "اتباع خارجی که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در ایران را ندارند!" این افراد که سال ها است در ایران زندگی کرده و اکثرا بصورت رسمی با دریافت کارت کار از اداره کار ایران کار کرده و مالیات داده اند، چرا اجازه کار ندارند؟ اگر قرار نیست که کار کنند پس چرا به اینها کارت کار داده شده است و در قبال آن مالیات گرفته شده است؟

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کار درایران
مهاجرین درایران
نظرات بینندگان:

>>>   دوستان عزیز این به قول شما بگیر و ببند در برابر موج ورود مهاجران غیر قانونی و میلیونها مهاجر قاتونی و غیر قانونی قطر‌ه‌ای در مقابل دریاست. من خودم مهندس ناظر ساختمانم و همین الان تقریبا هیچ ساختمان سازی وجود ندارد که قسمتی و یا تمام کارگر و بنا از مهاجران (عمده غیر مهاجر غیرقانونی افغان) است. حالا دامداری و کشاورزی و تولیدی لباس و دیگر شغلها را اضافه کنید.

>>>   خوب نوشته فاقد پروانه کار دائم یا موقت هستند، نگفته که همه کار نمی توانند.

>>>   💔✍ از خاطر زشترین هویت (افغان/افغانیت و افغانستان) به بسیار غاقبت تلخ تر مواجه شدنی هستید، که اینها نوعی سرفلمی شمرده می شود !؟؟؟

>>>   🤭 از زشترین هویت انتحاری (افغان/افغانیت)، هر کسیکه خود را نجات و پاک میکند گویا که از دوزخ دنیایی خود را خلاص میکند !😷

>>>   از اول همه چیز معلوم است
افغانها بکبار این دو کشور رو جدا کردن و بعدها هم هرات به افغانستان تعلق گرفت
هر طرف سهمش را برداشته است و حکومت ایران خیلی واضح از ندادن تابعیت به افغانها گفته است
افغانهای تجزیه طلب در ایران چه می کنند؟
حالا گستاخ شده اند و شعار فتح ایران سر می دهند

>>>   اول از همه هم باید به پشتونها تابعین بدهند
بعد ازبکها و ترکمن های سنی مذهب
بعد تاجیک های داعش خراسان
معلومه تابعیت نمی دهند بخاطر سنی مذهبها
من حتی دیدم افغانهای ساکن اروپا هم اگه تابعیت ایران بدهند میان ایران

>>>   اون دختر هزاره بود که می گفت شما ایرانی ها حیوانات
ما ننگ افغانی داریم اسم مادر سر ماست
به ما می گفت یهودیان آتش پرست
چی شد پس جلو دوربین لهجه اش عوض شد و گفت من جوگیر شدم

>>>   بله خوب دوراه برای افغانهای مظلوم وجوددارن
۱ بایدگدایی وتکدی گری کنن
۲یابرن زیرگل یابمیرن


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است