طالبان در کلن آلمان جولان می دهند
کدام دولت ها و یا چه کسانی به اعضای طالبان برای سفر به اروپا ویزای شنگن صادر می کنند؟ آیا طالبان اروپایی و یا اروپا نشین واسطه سفرهای اعضای طالبان به آلمان هستند؟ 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۳    ۱۴۰۲/۸/۲۷ کد خبر: 174354 منبع: پرینت

کدام دولت ها و یا چه کسانی به اعضای طالبان برای سفر به اروپا ویزای شنگن صادر می کنند؟ آیا طالبان اروپایی و یا اروپا نشین واسطه سفرهای اعضای طالبان به آلمان هستند؟
یک مقام ارشد طالبان با ویزای رسمی به آلمان سفر کرده و برای طالبان تبلیغ می کند. وی در بتازگی در یک گردهمایی در شهر کلن آلمان به دفاع از مواضع طالبان سخنرانی کرده و گفته است که فریب رسانه‌ها را نخورید و به حقایق کنونی حکومت افغانستان توجه کنید.
عبدالباری عمر رییس اداره ملی غذا و دارو در حکومت طالبان افزود: مردم بدون توجه به رسانه‌ها به حقایق و دستاوردهای حکومت افغانستان توجه کنند.
وی در شبکه اجتماعی ایکس سخنرانی در میان افغان‌های مقیم آلمان را به تازگی منتشر کرده است.

در همین حال وزارتخارجه آلمان اعلام کرده است که چگونگی ورود این مقام طالبان را به آلمان بررسی می کند. این وزارت حضور و سخنرانی مقام طالبان در آلمان را محکوم کرده اضافه نموده است که طالبان را به رسمیت نمی شناسد.
رییس فراکسیون حزب سبزها در پارلمان ایالتی آلمان، حضور مقام طالبان در شهر کلن را غیرقانونی خوانده و غیرقابل قبول توصیف کرده است.
اخترمایر با انتقاد از حضور عبدالباری عمر در شهر کلن، گفت که در آلمان به دشمنان مردم فضا داده می شود.

اتحادیه ترکی اسلامی که نماینده طالبان در یکی از سالن های ساختمان آن در شهر کلن سخنرانی کرده، طی اطلاعیه ای اعلام نموده که از اعتماد این اتحادیه سوء استفاده شده است.
همچنین انجمن فرهنگی افغانها در آلمان که گفته شده بود زمینه ساز این سخنرانی بوده برائت خود را از این موضوع اعلام داشته است و علیه برگزار کنندگان این همایش شکایت کرده است.
این انجمن برگزاری همایش طالبان را در آلمان بیشرمی و جسارت خوانده و خواستار رسیدگی قانونی در این مورد شده است.

اتحادیه روپا درباره طالبان موضع واحد و سیاست یکسان ندارند. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به طالبان نزدیک شده و با آنان وارد تعامل شده اند. کشورهایی مانند دانمارک و ناروی و سویدن و بلجیم با اداره طالبان در تماس هستند.
امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان از پنجم تا سیزدهم جون سال روان، به ناروی، سویدن، دانمارک و بلجیم سفر کرد. در این سفر با همتایان خود در این کشورها و نیز اعضای پارلمان اروپا و مقامات ارشد کمیسیون اروپا دیدار و درباره همکاری در توسعه، تجارت و تغییرات آب و هوایی گفتگو نمود.

هنوز مشخص نیست که این مقام ارشد طالبان به ویزای کدام کشور وارد اروپا شده است اما آلمان به صراحت اعلام نموده که مخالف حضور طالبان در آلمان است و درباره ویزای شنگن این مقام طالبان تحقیق می کند.
هرچند مارکوس پوتزل معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان که آلمانی است و از نفوذ زیادی در آلمان برخوردار است، بارها با مقام های ارشد طالبان دیدار داشته و همراه آنان به نقاط مختلف افغانستان سفر کرده است. وی بارها به جانبداری از طالبان سخن گفته و آخرین مورد در پنجشیر از موضع محکمی به دفاع از طالبان پرداخته است.

گفته می شود کسانیکه در این جلسه شرکت داشتند افراد نزدیک به گروه طالبان بوده و در حقیقت طالبان اروپایی هستند که می توانند زمینه ساز فعالیت بیشتر طالبان در اروپا باشند.
لابی گران طالبان نه تنها از جامعه افغانهای مقیم آلمان که تعدادی از دیگر مهاجران مانند ترک ها و عرب ها را نیز شامل می شود اما عمده هماهنگی طالبان در اروپا توسط لابی گران افغان صورت می گیرد. موید این ادعا، سکوت کامل اعضای شرکت کننده در جلسه سخنرانی مقام طالبان در کلن میباشد که هیچ اعتراضی در آن جلسه سخنرانی مقام طالبان نشد و با آرامش تمام گردهمایی طالبان در کلن به پایان رسید.

باحضور رسمی مقام های طالبان در اروپا و دیگر کشورها، فیصله سازمان ملل درباره ممنوعیت سفر های خارجی مقام های طالبان نقض می شود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱ میلادی در قطع‌نامه‌ای ویژه‌، سفرهای خارجی اعضای طالبان را ممنوع اعلام کرد‌.
شورای امنیت سازمان ملل متحد سال گذشته نیز نشستی را پیرامون معافیت سفرهای خارجی ۱۳ مقام طالبان برگزار کرده بود اما بی‌نتیجه پایان یافت. پس از آن، شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تعزیرات بر مقام‌های این گروه تصمیم تازه‌ای نگرفته و مهلت معافیت سفرهای آنان تمدید نشده است. در مورد تمدید ممنوعیت سفر اعضای ارشد طالبان تا حال کدام تغییری نیامده و هیچ تصمیم جدیدی از جانب شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه گرفته نشده است.

واقعیت قضیه این است که طالبان ابزار منطقه‌ای خوبی برای تعقیب منافع قدرت‌ها هستند. طالب وضعیت چهارسو را به خود گرفته و هر بازیگر از هر سمت با چنین توقعی با طالب وارد تعامل می شود و تلاش می‌کند از طالب به نفع خود استفاده کند.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان درآلمان
اروپا وطالبان
نظرات بینندگان:

>>>   المان هم اهسته ، اهسته به يك كشور تروريست تبديل ميشه از بركت خود شان انسان تعجب ميكنه در يك كشور دموكرات يك كشور پيشرفته لانه تروريست ها مردم از ترس تروريستها فرار كرده در اروپا امده اين زخم ناسور هم فراگير اروپا شده كه دشمن بزرگ به مردم خود شان هم أست مردم المان در مقابل اين تروريست ها ايستاده شوند و اگر ني مثل افغانستان ايران و پاكستان اروپا هم وابسته به تروريستها ميشود دولت المان خود شان مقصر أست در كشوريكه كه قانون وجود دارد

>>>   ....انتحاري ها و انفجار ها در المان هم صورت ميگيرد اين ها بودند كه به تروريستها كمك ميكرد پول ميدادند اسلحه ميدادند كه در افغانستان بجگند امروز يك اعضاي برجسته طالب در شهر كلن صحبت كند و حكومت المان بي خبر باشد تعجب اور أست

>>>   هستند افراد و اشخاص ماجراجو که در گوشه و کنار کشورها مانند کرم ها و حشرات داخل چوب عمل میکنند.
صدق جویا

>>>   آیا رژیم آلمان از آدمهاست یا از حیوانات؟ "شولتز" باربار از کشتار مسلمین حمایه کرده. چرا؟
آلمان یکی از مستعمرات امریکاست و امریکا از ختم جنگ جهانی دوم دهها هزار سرباز و توپ و تانگ و طیاره جنگی در پایگاه های متعدد در آلمان دارد.
بنا" آلمان 78 سال است که مستعمره امریکا شده (از 1945 تاکنون) همچو جاپان.
در آلمان 78 سال است که صهیونیست ها چوکی قدرت دارند و آلمان فی الواقع "آلمان صهیونیست" است. در قتل عام غزه (کدام جنگ؟ این جنگ نیست بلکه قتل عام و سلاخی است) علاوه بر آلمان صهیونیست فرانسه صهیونیست همراه با انگلیس صهیونیست و امریکای صهیونیست با آتش بس مخالفت کردند و گفتند که خواهان تداوم کشتار مزدم غزه بدست اسرائیل وحشی هستند.
بیت:
نفس غزه به تنگ آمده وقت یاری‌ست
صبح صادق شده هنگامه بیداریست
موج "طوفان الاقصی" شده غران باشید
یک به یک آینه در آینه طوفان باشید
یک سگ غربی اگر تب بکند می‌فهمید
ولی از درک چنین فاجعه‌ای بی سهمید

>>>   اینکه امریکایی ها حامی گروه طالبان هستند در آن هیچ جای تردیدی نیست از۲۰۰۱ به این سو ، همه شاهد مداخله امریکای ها در امور افغانسنان بودیم یک متل عا میانه است «که هر کس نان دهد فرمان ‌دهد » بودیجه جمهوریت از جیب امریکا بود اکنون هم هفته چهل میلیون دالر واریز صندوق طالبان میشود .
جان مسله اینجا که همه اکنون میدانند که سیاست امریکا بر اساس منافع استوار است سودی نصیب کشور های دیگر نمی‌شود اکنون تلاش اینست که آهسته آهسته دست از خوان امریکا بردارند خود وارد ارتباط و تعامل با طالب شوند
تعدادی از کشور های غربی فکر میکنند که شاید قصد جنگ اوکراین از روس از طریق افغانستان جبران کرد
اما باید بدانند که روس ها از هم نفوذ فوق العاده داخل طالبان بر خور دار هستند
در اخیر تصور من این است که طالب یک گروه تروریستی به شدت قوم گرا که در پی تامین منافع قومی و حامی امیال ‌خواسته های پاکستانی ها در افغانستان است

>>>   این شیطنت غربیان است فریب نخورید این ها با طالبان هستند و خواهند بود. شیاطین شیطنت می کنند و مردم را فریب می دهند

>>>   پس از واکنش برانگیز شدن سفر عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی دوا و غذا به آلمان و سخنرانی‌اش در میان مهاجران افغان در این کشور، اکنون امارت اسلامی می‌گوید که آقای عمر بنابر یک دعوت رسمی به هالند رفته بود.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌افزاید که سرپرست اداره ملی دوا و غذا با داشتن ویزه‌ی هالند توانسته است که به آلمان و چندین کشور اروپایی دیگر نیز سفر کند.
سخنگوی امارت اسلامی در این باره گفت: «این‌که در آلمان بعضی از موضوعات از طرف احزاب مختلف شاید زیر اعتراض آمده باشد، مربوط به افراد شان است ولی در عموم این سفر هم قانونی بوده و هدف هم قانونی داشت و کدام گپی نشده که تخطی شمرده شود.»
این در حالی‌ست که وزارت خارجه آلمان با ابراز بی‌خبری از سفر سرپرست اداره ملی دوا و غذا به شهر کلن، می‌گوید تا زمانی که مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران را رعایت نکنند، با آنان روابط شانرا عادی نخواهند ساخت.
وزارت خارجه آلمان در صفحه اکس نوشته است: «ما حضور عبدالباری عمر، نماینده طالبان در کلن را به شدت محکوم می‌کنیم. هیچ ویزا توسط یکی از دفاتر ویزای ما برای اطلاعات شخصی ما صادر نشده است. ما در حال بررسی اقدامات بیش‌تر با همکاری نزدیک با مقامات داخلی و شرکا هستیم. سفر به ما اعلام نشده بود. ما طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم. تا زمانی که طالبان در افغانستان آشکارا حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران را زیرپا بگذارند، هیچ گونه عادی‌سازی با رژیم طالبان وجود نخواهد داشت.»
اکنون پرسش این‌جاست که سفر و سخنرانی این مقام امارت اسلامی در میان مهاجران افغانستان در آلمان چرا با واکنش‌های روبه‌رو شده است.
عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی دوا و غذا در پانزدهم ماه جاری خورشیدی در یک سفر رسمی از بهر شرکت در دومین نشت انجمن جهانی تولیدات محلی به کشور هالند دعوت شده بود و پس از آن او به کشورهای بلژیک، سلواکی و آلمان نیز سفر نموده است.

>>>   چندان ادم مهم هم نيست كه از گروه تروريستي طالب در المان امده يا جميل قادري يوتيوبر ويزه برايش در بلجيم زندگي ميكنه روان كرده و ذريعه موتر به المان انتقال داده طالبان نكتايي دار براي ملاقات با گروه تروريستي زمينه را مساعد ساخت اين طالبان نكتايي دار سوسيال ميگيرند از پول ان اعاشه ميكنند و براي لابي با گروه تروريست ها همكار و هم يار هستند برو در افغانستان در اغوش گرم گروه ابوجهل زندگي كنند

>>>   «یک عضو طالبان چگونه ویزای اروپا گرفته است؟»
با وجود اینکه وزارت داخله و خارجه آلمان سفر این مقام طالبان به آن کشور را محکوم کرده اند و گفته اند در مورد آن تحقیق می کنند و وزیر صحت هلند نیز از انتشار عکس خود با او عذرخواهی کرده است، اما فعالان حقوق بشر و کاربران شبکه های اجتماعی به صورت گسترده از سفر و حضور این مقام طالبان در اروپا، انتقاد کرده اند.

کارولین ون در پلاس، نماینده پارلمان هلند و رهبر یکی از احزاب این کشور در ایکس نوشته است: «سوال من این است: چرا یک نفر از طالبان؛ رژیمی که زنان را سرکوب می ‌کند، مردم را می ‌کشد و با سازمان‌ های تروریستی همکاری می‌کند، حتی اجازه دارد در یک جلسه در لاهه شرکت کند؟»
اشاره این عضو پارلمان هلند به اشتراک عبدالباری عمر در یک نشست از سوی سازمان جهانی صحت در شهر لاهه هلند است.

فرشته عباسی، محقق ارشد سازمان عفو بین الملل نیز با اشاره به سخنرانی این عضو طالبان شهر کلن آلمان، پرسیده است که او چگونه وارد آلمان شده است؟
خانم عباسی گفته است که «سوال اینجاست که مقام طالبان چگونه وارد آلمان شده و چگونه به او اجازه سخنرانی در شهر کلن داده شده است. در همین شهر، فعالان حقوق زنان برای روزها دست به اعتصاب غذا زدند تا جهان تبعیض سیستماتیک علیه زنان در افغانستان را به رسمیت بشناسد.»

مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز سفر این عضو طالبان به اروپا را «غیرقابل قبول» خوانده است و از جامعه بین المللی خواسته است که به صورت دسته جمعی، مانع سفر اعضای طالبان به دیگر کشورها شوند؟

«میزبان عبدالباری عمر در آلمان چه نهادی بود؟»
اتحادیه ترکی اسلامی امور دینی در کلن (کورویلر) که به اختصار به سازمان «دیانت» شناخته می شود، گفته است که نهادی موسوم به «انجمن فرهنگی جوانان کنر» میزبان عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و داروی طالبان بوده است.

این سخنرانی در ساختمانی برگزار شد که در اختار سازمان دیانت قرار دارد و وزارت داخله آلمان از این مرکز خواسته در مورد استقبال از عضو طالبان در این ساختمان، توضیح دهد.
انجمن فرهنگی جوانان کنر در شهر کلن آلمان، متشکل از شماری از شهروندان افغانستان است که اصالتا از ولایت کنر، در شرق این کشور هستند.
اعضای این انجمن بیشتر در دوره حکومت کمونیستی در افغانستان کار کرده اند و در دور اول حاکمیت طالبان بر افغانستان، به آلمان مهاجرت کرده اند.

این نهاد در سال های گذشته نیز بارها میزبان افرادی بوده که سخنرانی های جنجال برانگیز ارائه کرده اند؛ از جمله در سال 2019 میزبان عبدالحلیم تنویر بود که او در سخنرانی خود در این مرکز، علیه شیعیان هزاره و ازبک های افغانستان حرف زد و گفت که «گلیم محقق و دوستم را جمع کنیم و دختران هزاره را به پسران پشتون بدهیم.»
پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان نیز مسئولان این انجمن حمایت خود را از این گروه به صورت علنی ابراز کرده اند.

«نگرانی فعالان زن در آلمان»
پس از سخنرانی این مقام طالبان در شهر کلن آلمان و سر دادن شعار «زنده باد امارت اسلامی افغانستان» هنگام سخنرانی او در این شهر، فعالان حقوق زن اهل افغانستان که در این شهر بسر می برند، به شدت در مورد امنیت خود ابراز نگرانی کرده اند.

تمنا زریاب پریانی، فعال حقوق زنان که در این شهر مدتی در اعتراض به «آپارتاید جنسیتی» از سوی طالبان در افغانستان اعتصاب غذا کرده بود گفته است که«از لحظه حضور نماینده طالبان در کلن، احساس امنیت نمی‌کنم.»
او افزوده که افرادی در شهر کلن و در نزدیکی محل زندگی من، برای طالبان مراسم استقبال برگزار کردند و شعار حمایت از این گروه را سر دادند.
خانم پریانی گفته است که این استقبال برایش یادآور شبی است که در کابل، طالبان به خانه اش هجوم آوردند و او و خواهرانش را بازداشت و زندانی کردند.
او گفته است که«من و خواهرانم را ربودند و روزها و شب‌های طولانی در زندان شکنجه کردند. از پلیس آلمان می‌پرسم: می‌توانید به من تضمین بدهید که کسانی که میزبان طالبان در کلن بودند، امروز یا فردا به من، خواهرانم یا هر یک از منتقدان طالبان، حمله نمی‌کنند؟ احساس می‌کنم آرامش و امنیتم از بین رفته است.»

از زمان تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، شمار زیادی از فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، فعالان حقوق زن و کارمندان دولت سابق افغانستان در آلمان پناهنده شده اند و با افزایش طرفداری از طالبان در این کشور، در مورد امنیت خود نگران هستند.
اعضای طالبان، از جمله سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله این کشور، بارها هواداران این گروه در اروپا را تشویق کرده است که منتقدان این گروه در کشورهای اروپایی را هدف قرار دهند و از بین ببرند.
هنوز روشن نیست که دولت آلمان چه اقدامی پس از حضور این مقام طالبان شهر کلن روی دست می گیرد و تحقیقاتش به کجا می رسد. بدون تردید این مقام طالبان با دریافت ویزای «شنگین» به شماری از کشورهای اروپایی بدون دردسر سفر کرده است، اما آیا این کشورها پاسخ قناعت بخشی برای افکار عمومی ارائه خواهند کرد؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است