شب یلدای فارسی زبانان در برلین
شب چله برای ما خراسانی ها پر از خاطره است؛ از زمان کودکی که انشای شب یلدا می‌نوشتیم تا جمع شدن فامیل، سفره شب یلدا و گوش دادن به شعر و قصه زیر کرسی... 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۳۸    ۱۴۰۲/۱۰/۲ کد خبر: 174553 منبع: پرینت

شب یلدا شب عشق و محبت
شب یلدا شب مهرو عطوفت
شب یلدا کنار هم نشستن
شب یلدا گره برعشق بستن
مراسم شب یلدا در برلین با حضور فارسی زبانان.
شام روز پنجشبه۲۱ دسامبر سال۲۰۲۳خورشیدی بماسبت شب یلدا ازطرف چندین نهاد فرهنگی فارسی زبانان در برلین برگزار گردید که در آن نخست چند تن از فرهنگیان افغانستان و ایران در بحثی در مورد شب یلدا صحبت نموده، سپس موسیقی افغانستانی، ایرانی ادامه یافت. یکی از بانوان اهل هزاره جات آهنگ هزاره گی با سه تار مخصوصی هزاره ها دو آهنگ نواخت که حاضرین با کف زدن ها از او استقبال نمودند.

شب یلدا از کجا شروع شد؟
شب چله به‌عنوان بلندترین شب سال، برای ما خراسانی ها پر از خاطره است؛ از زمان کودکی که انشای شب یلدا می‌نوشتیم تا جمع شدن فامیل، انداختن سفره شب یلدا، تزیین انار شب یلدا و گوش دادن به شعر و قصه زیر کرسی...

ابوریحان بیرونی، دانشمند همه فن حریف و تقویم‌شناس، از شب یلدا با نام میلاد اکبر یاد می‌کند و منظور از این نام را میلاد خورشید دانسته است. کتاب آثار الباقیه نوشته او است. کتاب به عربی نوشته شده و درحال حاضر، چند ترجمه فارسی از آن منتشر می‌شود.
ابوریحان دراین کتاب گاه ‌شماری و تقویم اقوام مختلف را بررسی کرده است. دقیقا مشخص نیست که واژه یلدا چه زمان و چطور وارد زبان فارسی شده است. از تاریخ این‌طور بر‌می‌آید که مسیحیان اولیه که در روم زندگی سختی داشتند و عده‌ای از آنان به خراسان مهاجرت می‌کنند. به علت نزدیکی فرهنگی، این واژه سریانی به فارسی راه پیدا می‌کند.

شب چله در حقیقت همان شب یلدا است. چون از فردای این شب، چله بزرگ زمستان آغاز می‌شود به آن شب چله می‌گویند. چله بزرگ زمستان که درست بعد از شب یلدا آغاز می‌شود؛ شروع زمستان است و شدت سرما در آن بیشتر است. چله بزرگ تا دهم دلو طول می‌کشد. پس از آن، چله کوچک شروع و تا اول حوت ادامه دارد. شدت سرما در چله کوچک کمتر است و آسیب کمتری هم می‌رساند. چهار روز پایان چله بزرگ و چهار روز آغاز چله کوچک را، چهار می‌گویند که نهایت شدت سرما در این مدت اتفاق می‌افتد.

تاریخچه‌ی شب یلدا به گذشته‌های بسیار دور بر‌می‌گردد. اما قدمت دقیقش مشخص نیست. برخی باستان‌شناسان، تاریخ شب یلدا را هفت هزار ساله می‌دانند. آن‌ها به ظروف سفالی دوره پیش از تاریخ، استناد می‌کنند. این ظروف دارای نقوش حیوانیِ ماه‌های ایرانی، مانند قوچ و عقرب هستند. البته این نقوشِ در کتیبه‌ها و یافته‌های باستان‌شناسی کمیاب‌اند. اما باستان‌شناسان معتقدند، می‌شود آیین مربوط به شب یلدا را تا هفت هزارسال قبل، ردیابی کرد.

با همه‌ی این‌ها آنچه به‌عنوان شب یلدا رسمیت یافته، به حدود ۵۰۰ سال، قبل از میلاد برمی‌گردد. یلدا در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی خراسان باستان، وارد شده است. تقویمی که برگرفته از گاه‌شماری بابلی‌ها و مصری‌ها است.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شب یلدا
برلین
نظرات بینندگان:

>>>   تقویم رسمی خراسان باستان؟؟؟😳😳😳🤣🤣🤣🤣
داریوش هخامنشی،پادشاه ایران، اولین امپراتوری دنیا بوده و خراسان،یکی از ساتراپی،استان، این امپراتوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است