یوناما چقدر برای افغانستان موثر است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۹    ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ کد خبر: 175045 منبع: پرینت

در 17 مارچ، ماموریت ماموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان به پایان می رسد. این ماموریت چقدر برای افغانستان مفید است؟
محمد نعیم غیور، کارشناس نظامی و رییس استخبارات هرات به اسپوتنیک گفت: "هر چند که یوناما در طول موجودیت خود را در افغانستان ثابت کرده است که یک نها مفید سازمان ملل متحد در افغانستان نبوده. و بیشتر یک نهاد مصرفی و به باد دادن هزینه های مالی سازمان ملل که از اعضای آن کمک می‌شود بوده است. بودنش از نبودنش بهتر است به شرطی که بر عکس گذشته بهتر و بهتر عمل و کار کند و باور کند و اعتماد مردم افغانستان را به خود جلب کند.فعلا مردم افغانستان به کلیت سازمان ملل متحد و مخصوصا نهاد موجود آن ی وناما در افغانستان طی بیست سال گذشته باور و اعتماد بیشتری ندارند".

مأموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در ماه مارچ 2002 - چند ماه پس از آغاز عملیات نظامی در این کشور توسط ایالات متحده و متحدانش که به اصطلاح نیروی بین المللی کمک به امنیت (ISAF) را تشکیل دادند، تأسیس شد. به درخواست دولت افغانستان برای کمک در پی ریزی پایه های صلح و توسعه پایدار. با قطعنامه 1401 شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاد شد.
اهداف این ماموریت شامل حمایت از دولت افغانستان، حمایت از همکاری های منطقه ای و تسهیل ارسال کمک های بشردوستانه بود. در سال 2003-2014 این مأموریت با نیروهای که در این کشور در طول عملیات آزادی پایدار، از اول جون 2015 تا اگوست 2021، با مأموریت غیرنظامی پشتیبانی قاطع ناتو، فعالیت می کردند، همکاری کرد.

در ماه می 2021، نیروهای طالبان دست به حمله زدند و پس از آن وضعیت برای نیروهای دولتی دشوارتر شد. در 15 تا 16 اگوست 2021، طالبان کابل را محاصره و آن را اشغال کردند.
در این شرایط، خروج نیروهای خارجی، پرسنل دیپلماتیک و همچنین سایر اتباع خارجی و پناهندگان افغان (از جمله پرسنل سازمان ملل) از کشور تشدید شد. در 18 اگوست 2021، اولین 137 کارمند سازمان ملل با هواپیمای بوئینگ 767 خطوط هوایی یوتی ایر از میدان هوایی بین المللی کابل به فرودگاه آلماتی تخلیه شدند.

در 20 اگوست 2021، مأموریت سازمان ملل به آلماتی منتقل شد، جایی که یک دفتر موقت از راه دور یوناما در آنجا افتتاح شد.
در 22 اگوست 2021، دومین پرواز از کابل به آلماتی، 108 کارمند دیگر سازمان ملل را انتقال داد.
در 2 سپتامبر 2022، R.I. Otunbaeva به عنوان رییس هیات سازمان ملل متحد در افغانستان منصوب شد.
بر اساس اطلاعات رسمی سازمان ملل متحد، در این عملیات 44 کارمند یوناما کشته و چند تن دیگر زخمی شده اند. زیان های در زمینه تکنالوژی نیز وجود داشت.
اولویت ها و کار اصلی یوناما، همانطور که در قطعنامه 2626 (2022) شورای امنیت تعریف شده و با قطعنامه 2678 (2023) گسترش یافته است، شامل برابری جنسیتی، حقوق بشر، کمک های بشردوستانه، ادارات خوب، حکومت داری، حاکمیت قانون و همکاری منطقه ای است. سایر موارد ثبات اقتصادی و اجتماعی، پایداری، حقوق کودکان، مدیریت خطر و امنیت است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
یوناما
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   یوناما برای افغانستان مهم نیست بلکه برای بقای طالب و پیش برد اهداف امریکا و کشور های اقمارش مهم است.

>>>   یوناما لانه جاسوسی آمریکا و کشورهای غربی در افغانستان است. این مرکز جاسوسی غربی بیشتر به ترویج دین عیسوی و جاسوسی از دولت و کشورهای همجوار مشغول است.
شاه عالمي

>>>   یوناما برای گمراه کردن دختران جوان افغانستانی و فرستادن آنها به کشورهای غربی برای برده گی جنسی خیلی با اهمیت و مآثر است.

>>>   اگه میخواهید تروریست ها را پیدا کنید پس باید به دفتر یوناما در کابل مراجعه کنید. موترهای شیشه سیای یوناما تروریست ها قاچاقچیان مواد مخدر را به راحتی در تمام افغانستان انتقال می‌دهد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است