توافقات مهم تجاری طالبان با پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۲۲    ۱۴۰۳/۱/۱۰ کد خبر: 175101 منبع: پرینت

در گفتگوهای تجاری طالبان با هیات پاکستانی در کابل توافقاتی در زمینه تسهیل تجارت و حمل ونقل کالا میان دو کشور صورت گرفته است.
هیات وزارت تجارت پاکستان روز دوشنبه وارد کابل شد، هدف این سفر عادی‌سازی روابط تجاری پس از بالاگرفتن تنش‌های سیاسی و تجاری بین دو کشور گفته شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در اعلامیه‌ای گفته است که در مذاکرات میان نورالدین عزیزی، وزیر تجارت طالبان هیات پاکستانی به ریاست محمد خُرم‌آغا، معاون وزارت تجارت آن کشور انجام شد، و در زمینه‌های ترانزیت بدون موانع، توسعه روابط بانکی میان دو کشور، صادرات زغال سنگ به‌ توافقاتی رسیده‌اند.
در اعلامیه طالبان تاکید شده که در مذاکرات دو روزه در کابل، در مورد «جداسازی سیاست از تجارت» میان کابل و اسلام آباد توافق کرده‌اند.

دو کشور از «تجارت جنس به جنس (بارتر) منصرف شده و روی توسعه روابط بانکی میان دو کشور توافق کردند.» در حالی که نقل و انتقالات بانکی میان افغانستان و خارج به‌خاطر تحریم‌های آمریکا هنوز با مشکلات جدی روبروست.
پیشتر ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان این سفر را به‌منظور «ارتقای سطح تجارت و حفظ روابط مردمی با افغانستان» گفت.

تاجران افغانستان و پاکستان می‌گویند به‌خاطر تنش‌های سیاسی و نظامی ضرر دیده‌اند. بخش بزرگ صادرات سبزی و میوه به پاکستان است و مسیر افغانستان برای تجارت پاکستان به کشورهای آسیای میانه نیز است.
در اعلامیه طالبان آمده است که در مورد صادرات زغال‌ سنگ افغانستان به پاکستان بحث گردید و به گفته طالبان، جانب پاکستان آمادگی خریداری «به نرخ جهانی» را اعلام کرده است.

دو سال پیش، شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، برای تولید برق ارزان در این کشور دستور تسریع واردات زغال سنگ از افغانستان را داد. پاکستان برای تولید انرژی ارزان شدیدا به واردات زغال سنگ از افغانستان وابسته است.

سال گذشته وزارتمالیه (دارایی) طالبان خبر داد که از صادرات زغال سنگ به پاکستان در ده ماه نخست این سال «۱۲ میلیارد و ۱۴۳ میلیون افغانی» (۱۳۶.۴ میلیون دلار) درامد گمرکی بدست آورده است.
در مورد «تردد آزاد» کامیون‌ها (لاری‌ها) به مدت یک سال دوره آزمایشی، میان دو کشور توافق صورت گرفته است که از اول ماه می ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.
همچنین در مورد نهایی کردن موافقت‌نامه تجارت و ترانزیت میان دو کشور (آپتا) تا دو ماه دیگر توافق شده است و قرار شده است که پاکستان در مدت ۶ ماه تسهیلات انتقال کالاها را از کانتینرهای بین‌المللی به کانتینرهای محلی در بندر کراچی فراهم کند.

توافق شده است که به ۱۰ قلم از اموال صادراتی از جمله ۸ قلم محصولات زراعتی و ۲ قلم اموال صنعتی ترجیحات تعرفه‌ای از سوی هر دوطرف داده شود.
در دو ماه آینده تجارت هوایی از طریق فرودگاه‌های دو کشور انجام شود.
به گزارش بی بی سی، در ترکیب هیات اقتصادی پاکستان همچنین در این سفر وجدعلی خان، مدیر کل تجارت و حمل‌ونقل، ماریا قاضی و خوشحال خان معاونان وزارت تجارت پاکستان نیز حضور داشتند.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
توافق طالبان
پاکستان طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   این همان چیزی است که بیست سال پاکستان برای افغانستان می گفت. باری جنرال پرویز مشرف به حامد کرزی گفت شما مانند مرغی هستید که سرش را زیر برف می کند و فکر می کند کسی او‌را نمی بیند. شما امنیت کشورتان را تامین کرده نمی توانید و آنگاه مقصر، پاکستان را میدانید.
حالا که خواجه آصف وزیردفاع پاکستان همین پاسخ را از افغانستان می شنود، چه احساسی برایش دست میدهد؟
خواجه آصف به این نیز فکر نمی کند و کم از کم متوجه نمی شود که وجدان خود را قانع بسازد اگر جهاد ‌و جنگ تحریک اسلامی طالبان افغانستان دیروز برای ایجاد نظام اسلامی و اجرای شریعت اسلامی درست بود ‌و برحق بود ‌‌و حمایت پاکستان را داشت، چرا جنگ و‌جهاد تحریک اسلامی طالبان پاکستان این حقانیت را نداشته باشد؟
خواجه آصف را حمله ی انتحاری دیروز در خیبر پشتونخوا باز ناراحت ساخت که پنج انجینر چینی را به کام مرگ برد و چینایی ها امروز تمام دو‌هزار کارمند آن شرکت را رخصت کردند و کارش را بستند.
اندیشمند

>>>   خدا کند که در لیست بازهم پوقانه و جرنگانه شامل نباشند
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است