افشاگری افسر بریتانیایی از جنایات جنگی در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۴    ۱۴۰۳/۲/۱۸ کد خبر: 175298 منبع: پرینت

یک روزنامه بریتانیایی گزارش داده که یکی از اعضای ارشد نیروهای ویژه‌ی بریتانیا درباره انجام جنایت‌های جنگی نیروهای ویژه (SAS) این کشور اطلاعاتی را به پولیس بریتانیا سپرده است.
در گزارش سندی تایمز آمده که این افسر بریتانیایی به پولیس این کشور از وجود جعبه محرمانه که اسناد مرتبط به جنایت‌های جنگی نیرو‌های ویژه هوایی بریتانیا در افغانستان در آن نگه‌داری می‌شود، اطلاع داده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «در این پرونده‌ها، گزارش‌های از چشم دید سربازان در حال خدمت، ایمیل‌هایی به [دفتر نخست‌وزیر بریتانیا] از هشدار درباره بحران، و هم‌چنان یادداشت‌های روزانه بازرسان پولیس وجود دارد. فردی که نامش فاش نشده است مسوول عملیات برون مرزی نیرو‌های ویژه هوایی بریتانیا بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ م در افغانستان بوده است.»

هرچند طالبان به تازگی در این باره چیزی نگفته، اما پیش از این سخنگوی طالبان گفته بود که به استقلالیت این بررسی‌ها باور ندارد و ارتش بریتانیا برای توجیه جنایت‌هایش و منحرف ساختن اذهان عمومی دست به پژوهش ساختگی می‌زند.
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت: «جنایاتی که در افغانستان شده وسیع‌تر از آن‌چه است که گفته می‌شود و دوم این‌که از ۲۰۱۰ نه بل‌که از ۲۰۰۱ آغاز شده تا سال ۲۰۲۰. این موضوع یک نهاد بی‌طرفانه و تحقیق بی‌طرفانه می‌خواهد و هم‌چنان پاسخ‌گویی دقیق می‌خواهد. ما به این پروسه‌هایی که آن‌ها اعلام می‎کنند باور نداریم؛ این تلاش برای تبرئه و توجیح جنایت است و مردم افغانستان مطمین بر این پروسه نیستند.»

برخی از نزدیکان قربانیان جنایت‌های جنگی نیروهای خارجی در کشور خواهان پرداخت غرامت و اجرای عدالت به قربانیان جنایت‌های جنگی نیروهای خارجی در افغانستان هستند.
به گزارش طلوع، جانان باشنده ارزگان گفت:‌ «خانواده‌ی من را گریه داده است و در قریه‌ ما خیلی‌ها را شهید کردند ما خواهان محاکمه آنان هستیم.»
سید ولی باشنده دیگر ارزگان گفت: «مردم بی‌گناه زیاد شهید شدند ما خواهان پرداخت غرامت و محاکمه نیروهای خارجی هستیم.»

نیروهای ویژه بریتانیا متهم به جنایت‌های جنگی در افغانستان میان سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ هستند.
دولت بریتانیا از بهر بررسی این اتهام‌ها پژوهشی را به‌نام "پژوهش مستقل در پیوند با افغانستان" در فبروری ۲۰۲۳ م آغاز کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افسر بریتانیایی
جنایات جنگی
نظرات بینندگان:

>>>   نتیجه همان "جهاد فی دالر ها" است که ملک بدست مولی کراسی و در نهایت بدست دالخوران رسید (اول گرگ خورد بعد بقه).
آتش خاوری

>>>   هم طالبان جنایت کردند و هم باداران طالبان

>>>   یک متل مشهور است که میگویند در جنگ جلوا تقسیم نمیشود. معلومدار که جرم و جنایت صورت میگیرد.
تنهی پادشاه بخارا فکر کرده بود که در جنگ حلوا تقسیم میکنند.
چند نفر از دولت مرد های پادشاه بخارا که روشنفکر بودند،به او پیشنهاد کردند که چند عدد طیاره بخرد که اگر کدام کشوری بالای بخارا حمله کند،از خود دفاع کرده بتواند.
پادشاه بخارا ملا ها را جمع کرد و با آنها در مورد خرید طیاره مشورت کرد.
در آخر ملا ها به این نتیجه رسیدند که چون طیاره در هوا پرواز میکند و از بالا میتواند عیال های ما را در روی حویلی ببیند،بنأ خریدن طیاره موقوف!
وقتی که قوای روسی به آسیای میانه تزدیک شدند و به پادشاه بخارا خبر دادند که قوای روسی به سرحد بخارا رسیدند، پادشاه بخارا هفت چپن را سر هم پوشید و کمر هرکدام را با دستمال بسته کرد تا تیر بالایش کار نکند.
به طالب های مدرسه وظیفه سپرد و گفت که:سرک ها را صابون زنید که عسکر های روسی لخشند(بلخشند)!
وقتی که سرباران روسی داخل قصر پادشاه بخارا شدند،پادشاه بخارا برایشان پیشنهاد کرد و گفت:هی شینی تان چای خورده گیریم،بعداً جنگ میکنیم!
یعنی بنشینید که چای بخوریم،بعداً جنگ میکنیم!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است