سفر هیات اقتصادی ازبیکستانی به کابل
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۵    ۱۴۰۳/۲/۲۴ کد خبر: 175337 منبع: پرینت

نماینده ویژه رییس‌جمهوری ازبیکستان و وزیر ترانسپورت این کشور با هیات همراه شان وارد کابل شدند.
وزیر ترانسپورت ازبیکستان در دیدار با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه، گفته است‌ که ازبیکستان از خواست طالبان مبنی بر مبدل شدن افغانستان به مرکز اتصال منطقه‌ای پشتیبانی می‌کند.

وزارت خارجه در خبرنامه‌ای اعلام کرد که در این دیدار، دوطرف درباره روابط سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و سرمایه‌گذاری‌های ازبیکستان در افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.
بر بنیاد خبرنامه، امیرخان متقی در این دیدار افزوده که افغانستان پس از مدت‌ها به مسیر صلح و ثبات بازگشته و این فرصت خوبی برای ازبیکستان، سایر همسایه‌ها و منطقه است تا از سیاست اقتصادمحور طالبان استفاده کنند.

خبرنامه اعلام کرده که هیات ازبیکستانی به منظور بهبود حمل و نقل ترانزیتی، کاهش تعرفه‌های گمرکی، تسهیل در صدور ویزه برای رانندگان، دانشجویان و بازرگانان افغان، و شروع کار پروژه‌های تخنیکی از جمله افغان-ترانس و خرید یک میلیون تن زغال سنگ از افغانستان، به کابل سفر کرده است.
خبرنامه افزوده که هیات ازبیکستانی نیز از افزایش مدت کار در گمرک‌ها، کاهش تعرفه‌های گمرکی، فراهم‌سازی سهولت‌ها در اخذ ویزه برای رانندگان، دانش‌جویان و بازرگانان افغان و هم‌چنان سفر تیم‌های تخنیکی این کشور برای شروع کار عملی و امکان سنجی پروژه افغان-ترانس و خرید یک میلیون تُن زغال‌سنگ از افغانستان خبر داده است.

سخی احمد پیمان معاون اول اتاق صنایع و معادن گفت: «من فکر می‌کنم که افغانستان با اقتصاد خوب، با صلح و ثبات پایدار به نفع کشورهای منطقه به ویژه آسیای میانه خواهد بود و به همین دلیل است که دید و بازدیدها بیش‌تر شده است.»
به گزارش طلوع، در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری دیدوبازدیدهای هیات‌های کشورهای گوناگون به ویژه کشور ازبیکستان با مقام‌های امارت طالبان را در رشد اقتصادی، تجارت و ترانزیت افغانستان اثرگذار می‌داند.
خانجان الکوزی عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «ازبیکستان هم علاقه دارد که از طریق افغانستان به کراچی وصل شود، به بحر وصل شود.»

پیش از این، سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان به هدف ملحق‌شدن افغانستان به دهلیز شش‌جانبه، در راس هیاتی به ازبیکستان سفر کرده و با مقام‌های این کشور روی مسایل گوناگون از جمله فراهم‌سازی تسهیلات بازرگانی و ترانسپورتی گفتگو کرده بود.

کد (7)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیات اقتصادی
ازبیکستانی کابل
نظرات بینندگان:

>>>   به این میگویند از آب گل آلود ماهی گرفتن.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است