افشاگر جنایات آسترالیا در افغانستان محکوم شد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۲    ۱۴۰۳/۲/۲۵ کد خبر: 175343 منبع: پرینت

دیوید مک‌براید، وکیل سابق ارتش آسترالیا به جرم «سرقت و افشای» اسناد مروبط به جنگ افغانستان به ۵ سال و ۸ ماه زندان محکوم شد.
او در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ دست به افشای اسنادی زد که تبدیل به مبنای پرونده جنایات جنگی ارتش آسرالیا در افغانستان شد.
به گزارش انترنشنال، حکومت آسترالیا ادعا کرده که اسنادی که آقای مک‌براید افشا کرد، «امنیت و دفاع آسترالیا» را به خطر می‌اندازد.
آقای مک‌براید در ماه نوامبر پارسال به سو مورد اتهامات از جمله افشای اطلاعات محرمانه ارتش و سپردن آن به روزنامه‌نگاران شبکه امریکایی ای‌بی‌سی اعتراف کرده بود.

قاضی دادگاه عالی قلمرو قلمرو پایتخت آسترالیا روز سه‌شنبه گفت که معتقد است دیوید مک‌براید «شخصیت خوبی» دارد، اما به نظر می‌رسد «درباره درستی نظرات خود وسواس پیدا کرده است.»
او افزود که اقدامات این وکیل آسترالیایی ناشی از «خودباوری نادرست» بود و آقای مک‌براید «نتوانست آن‌گونه که چارچوب قانونی وظیفه‌اش ایجاب می‌کرد، عمل کند.»
به گفته دادگاه، آقای مک‌براید در مجموع ۲۳۵ سند عمدتا از دادگاه عالی پایتخت را در بازه زمانی مه ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۵ جمع‌آوری کرده که ۲۰۷ مورد آن محرمانه و تعدادی هم اسناد کابینه طبقه‌بندی شده‌اند.

استفان اوجرز، وکیل او استدلال کرد که موکلش معقتد بود که در سال ۲۰۱۳ ارتش سیاستی مبنی‌بر «تحقیق مفرط از سربازان» را در پیش گرفته بود تا جنایات جنگی قبلی ادعاشده علیه سربازان آسترالیایی را جبران کند.
او همچنین گفت که موکلش تصور نمی‌کرد که مرتکب جرمی شده و همچنین تصمیم‌ او برای افشای اسناد دست‌داشته‌اش، متاثر از «سلامت روانی ضعیت و اختلال استرس پس از سانحه» بود. آقای اوجرز همچنین گفت که خطر افتادن اسناد به دست دیگران به غیر از روزنامه‌نگارانی که در اختیارشان قرار داده شده بود، نیز کم بود.

قاضی اما گفت افشای چنین اسنادی می‌تواند به جایگاه آسترالیا در میان «شرکای خارجی» صدمه بزند و در نتیجه، آنها اطلاعات کمتری شریک کنند. دیوید ماسوپ همچنین گفت که کپی‌برادای از این شواهد و نگهداری آن در مکان‌های نامناسب، می‌تواند منجر به افتادن آن به دست استخبارات خارجی شود.
با این حال قاضی تصریح کرد که ارتش آسترالیا تاکنون برای بررسی خطرات احتمالی ناشی افشای این اسناد اقدام نکرده و شواهد چنین چیزی هم تا حالا دیده نشده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنایات آسترالیا
نظرات بینندگان:

>>>   از نظر انسانی آنچه او افشا کرده است انتقادی ندارد بلکه قابل ستایش است. مگر در همه کشور ها آنانی که به معلومات یا اسناد طبقه شده محرم و فوق محرم دستیابی دارند تعداتی هم در قبال راز داری این اسناد دارند که در صورت افشای این اسناد مجرم شناخته میشوند. یاد ام است که در کشور ما نظامیان و افرادی که در مناصب بالا کار میکردند اجازه یی داشتن زن خارجی را نداشتند. مگر "زی" ها ملکه خارجی برایتان هدیه آوردند که در آخر جاسوس و دزد از آب برآمد.
آتش خاوری

>>>   استرالیا چوچه های انگلیس ....هستند و چور وچپاول آدم کشی دزدی قتل در خون شان هستند. جنایتکاران ناتو و غربی باید به مردم افغانستان غرامت پرداخت کنند.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است