برخی از مهاجران افغان، نفوذی طالبان هستند؟!
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۵    ۱۴۰۳/۳/۷ کد خبر: 175431 منبع: پرینت

با اینکه مسوولان ما سابقه جنایات طالبان علیه دیپلمات‌های ایرانی در مزارشریف، خبرنگار ایرانی و عبدالعلی مزاری و بسیاری از شیعیان در دوره اول سلطه این گروه بر افغانستان (دهه ۷۰) را دارند، بسیار عجیب است که به آن اعتماد می‌کنند و پیاپی به آن امتیاز می‌دهند!

روزنامه جمهوری اسلامی چاپ تهران نوشت: نمی‌دانیم مسوولان ارشد نظام از آنچه در زیر پوست حضور اتباع خارجی در کشورمان وجود دارد خبر دارند یا نه؟ اگر خبر ندارند، وااسفا و اگر خبر دارند و کاری نمی‌کنند، باز هم وااسفا و البته چند بار وااسفا!
همین ابتدا این را بگوییم که عنوان اتباع خارجی در ایران در حال حاضر، مصداق قابل توجهی غیر از افغانستانی‌ها ندارد. تعداد اتباع کشورهای دیگر بقدری کم هستند که وجود آنها در کشورمان نمود ظاهری چندانی ندارد.

نکته دیگر مقدماتی هم اینکه ما مردم ایران، چه به لحاظ سنتی و ملی و چه به لحاظ فرهنگ اسلامی، مهمان‌نواز هستیم و مقدم اتباع خارجی را گرامی می‌داریم. این واقعیت را اجدادمان بارها در قرون گذشته حتی نسبت به ملت‌های غیرمسلمان به اثبات رسانده‌اند، ملت‌های مسلمان که جای خود دارند. مردم افغانستان، علاوه بر همسایگی و همزبانی و هم‌فرهنگی، هم‌دین و هم‌مذهب ما هم هستند. بنابراین، نه‌تنها خصومتی با آنها نداریم، بلکه برای کمک به آنها حاضر به فداکاری و ایثار هم هستیم. این را هم در نیم قرن اخیر و در جریان اشغال‌های پیاپی افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی و ارتش جرار آمریکا و هم‌پیمانانش به بهترین وجه ثابت کرده‌ایم.

سومین نکته مقدماتی اینکه در شرایط سلطه طالبان بر افغانستان، که نه مورد قبول مردم این کشور است و نه دولت‌ها آن را به رسمیت شناخته‌اند و در حالی که طبق گزارش‌های متعدد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی و حتی دستگاه‌های امنیتی کشورهای منطقه افغانستانِ طالبان کانون تروریسم و صدور آن به کشورهای همسایه است، چاره کار را در توسل به نیروی نظامی و جنگ نمی‌دانیم. این، همان چیزی است که فلسفه وجودی طالبان و سلطه آن بر افغانستان را شکل داده و آمریکا با نقشه راهی که با مسلط کردن این گروه بر این کشور تنظیم کرده، همین را می‌خواهد. بنابراین، مقابله با معضل منطقه‌ای سلطه طالبان بر افغانستان، فقط از طریق دیپلماسی هوشمندانه میسر و موفق خواهد بود.
با توجه به این نکات مقدماتی، اکنون نوبت به گوشزد کردن واقعیتی می‌رسد که در زیر پوست اتباع خارجی – بخوانید افغانی – در کشورمان می‌گذرد.

سال‌ها بود که خانواده‌های صالح، صادق، سالم و تلاشگری از برادران و خواهران مسلمان افغانی ما، در نهایت آرامش در کنار خانواده‌های ایرانی زندگی می‌کردند. در میان این اتباع افغانی، فعالان فرهنگی، اقتصادی، کارگری و اجتماعی حضور داشتند و سهم قابل قبولی نیز در پیشبرد امور داشتند. این مجموعه از نظر کمیت نیز در حد نصاب قرار داشت و هرگز مشکل فوق‌العاده‌ای از ناحیه آنها احساس نشد.

مشکل، هنگامی به وجود آمد که گروه طالبان با حمایت آمریکا در مرداد (ماه اسد) ۱۴۰۰ قدرت را در افغانستان به دست گرفت. سلطه این گروه که مردم افغانستان سابقه خشونت، تحجر، انحصارطلبی، اقتدارگرایی و سلب آزادی‌های مشروع از مردم را از آن در ذهن داشتند، موجب فرار سیل‌آسای اقشار مختلف به کشورهای دیگر شد که سهم ایران از این فرار بسیار بیشتر از سایر کشورهااست.
حمایت ویژه بعضی دستگاه‌های قدرتمند کشورمان از طالبان برای به دست گرفتن قدرت و سلطه بر افغانستان، یکی از عوامل اصلی هجوم بیش از حد و غیرمعمول و غیرمعقول اتباع افغانی به کشورمان بوده و هنوز هم هست.
در نزدیک سه سالی که طالبان بر افغانستان حاکم است علیرغم اینکه هیچ امتیازی به ایران در هیچ زمینه‌ای حتی حقابه قانونی کشورمان از هیرمند نداد، امتیازات زیادی در بخش‌های سیاسی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی از ما گرفت.

در این مدت، از نظر امنیتی مشکلات فاجعه‌باری برای کشورمان به وجود آورد ولی باز هم از ناحیه همان دستگاه‌های قدرتمند حمایت شد. با اینکه مسئولان ما سابقه جنایات طالبان علیه دیپلمات‌های ایرانی در مزارشریف، خبرنگار ایرانی و عبدالعلی مزاری و بسیاری از شیعیان در دوره اول سلطه این گروه بر افغانستان (دهه ۷۰) را دارند، بسیار عجیب است که به آن اعتماد می‌کنند و پیاپی به آن امتیاز می‌دهند!
و اکنون، چندین میلیون افغانی در تمام نقاط ایران حضور دارند. بعضی روستاها صد درصد در اختیار آنها هستند، بعضی شهرها تقریباً در تسخیرشان قرار دارند. نفوذی‌های طالبان در میان آنها فراوانند، صحبت از انبارهای پنهان سلاح است، ناامنی در حال زیاد شدن است و مردم که از برخورد مسوولین با این پدیده خطرناک ناامیدند، خودشان در تدارک مقابله جدی با آن هستند. خطر اصلی همین است. توصیه ما به مسوولین ارشد نظام این است که به آنچه زیر پوست حضور اتباع خارجی در جریان است توجه کنند و برای مقابله با آن از مردم عقب نیفتند و جلوی وقوع فاجعه را بگیرند.

روزنامه جمهوری اسلامی چاپ تهران


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مهاجران افغان
نفوذی طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   🧿💥شما ایرانی زمانه قدیم خود را با مردمان زمان حاضر افغانپشتونی ها که پر از دروغ، حیله گری، منافقت و ریا، مزدورنیابتگر هستند مقایسه نکنید که سخت در غفلت و اشتباه ناجبران شدنی قرار دارید.
💥که نقاط ضعف و رگ خواب تان در خوشباوری، اعتمادنمودن و سهل انگاری شما است.
💥شما باید در فطرت سرشت و باورمندی قرن ۲۱ تان تغیر وارد کنید و تجدید نظر بر روش تان کنید.
💥نسبت به انگلیس اسرائیل و آمریکا بدتر همین اتباع افغانپشتونی-متحجرین هستند که با پاسپورت و یا برگه اقامتی در کشور تان راحت زندگی دارند و منتظر فرصت هستند و...
💥همین مردم (افغانپشتون نژاد یا پشتوزبانان متحجر) به خون شما ایرانی ها شدیدا تشنه است اینا نیمه مسلمانپشتونی هستند نه مسلمان و نه برادر همسایه ...

>>>   روزنامه جمهوری اتهامات بی پایه واساس بدون مدرکی میزنه وپیشینه اش بجز مهاجرستیزی وملی گرایی نیس
واینکه گفتن به زعم خودشان پذیرای مهاجرین بودن حتمن منضورشان زندانی کردن مهاجرین است مهاجرینی که ازخدمات دولتی اجتماعی بیمه وغیره کاملن محرومن انشاالله خداوندیه عقلی به این گردانندگان روزنامه یاهرزنامه جمهوری بده که ادعای بشردوستی ومحبت خاندان پیامبررادارند چقدر دورن ازاین ادعاشون

>>>   دروغ نیست پشتون ها هر کجا باشند به طالبان سمپاتی دارند. شرایط اسفناک امنیتی در ایران تا جایی است که رییس جمهور را ترور میکنند

>>>   وای خدای من چه اتفاق جالبی
اول اینکه دویست سال پیش ایران و افغانستان طبق قرارداد پاریس و به خواست افغانها از هم جدا شدن و این نظر دهنده دوم که دویست ۶خورده ای سال بعد ار جدایی دو کشور ارث پدرش را از ایران طلب دارد
این دو کشور جدا شدند حالا به بشردوستی و خاندان اهل بیت آویزان شدن
جالب اینکه مردم ایران در داخل خاک خود انقلاب کردن و ناگهان میلیون‌ها نفر از کشور همسایه پنجاه سال ۶ست من مسلمانم من مسلمانم در حال اومدن به ایران است و برعکس دیگران به خود نگرفتند
گویا مردم ایران انقلاب کردن که به افغانها خدمات بدهند
وقتی توان و استعداد پیشرفت فرهنگی اجتماعی و اقتصادی رو ندارید حتی توان ساخته کارخونه تولیدی و پارک‌های فناوری واسه ایجاد اشتغال در کشورتون رو ندارید به دیگران چه ربط دارد
باز بلند بهت میگم ایران کشورت نیست
مردم‌ ایران انقلاب نکردن که به دشمنان تاریخی خود خدمات بدهند

>>>   پنجاه ساله از در و دیوار ایران به زور بالا می روند تا بیایند به زندان ایران
هر چه ایران آنها رو از زندان اخراج می کند ولی اصرار افغانها به زندانی شدن در ایران شگفت آور است
قومپرستی نژادپرستی جنگهای قومی فاشیستی نژادی رو کنار بگذارید و ملت بشوید

>>>   یک هزاره داره اینجا جلز ولز میکنه
خدمات دولتي اجتماعی و بیمه واسه مردم ایران هست
برو افغانستان یا برو استرالیا یا هرجای دیگه
چون ایران کشور ایرانی هاست

>>>   چرا انقدر امثال نظر دهنده دوم راجب اسلام حرف می زنند؟
چرا انقدر یک سری از افغانها راجب مسلمان بودنشان حرف می زنند گویی بر سر دیگران منت گذاشته مسلمان هستند
مسلمونی که مسلمونی
یک تار موی هموطنان مسیحی آشوري زرتشتي و یهودی به کل دنیا نمیدیم
از ایران برو زنداني

>>>   سفارت طالبان در تهران مرکز تقویت و پلان سازی تروریست های خودکفان است.

>>>   💢 بلی، درین شکی نیست که افغانپشتونی ها همه ای شان نفوذی نه بلکه عملا هر یک شان پشتونطالبانیی هستند که با پاسپورت آمده در ایران خود شانرا جا زده است و هر یک شان مانند یک انتحارچی فرصت طلب اسرائیل منش در آنجا در کمین سپاهیان کودکان و زنان نشسته اند و مسبب (وضعیت بدی آمدنی در ایران) آغای قمی سفیر ایران در افغانستان خواهد بود که به این موضوع روزی شما آسیبدیدگان و مجروحین پی میبرید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است