در افغانستان چند فرودگاه فعالیت دارد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۲    ۱۴۰۳/۴/۲ کد خبر: 175577 منبع: پرینت

وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان اعلام کرد که با آغاز پروازهای بین‌المللی از فرودگاه خوست در جنوب شرق افغانستان، اکنون پنج فرودگاه با استانداردهای بین‌المللی برابری کرده و پروازها از آنها انجام می‌شود.
فرودگاه‌های کابل، مزارشریف، هرات، قندهار و خوست بین‌المللی محسوب می‌شوند و به گفته مقامات، روزانه تا ۳۰ پرواز بین‌المللی از آنها انجام می‌شود.

زمانی که طالبان در آگوست۲۰۲۱ قدرت را دوباره به دست آوردند، بیشتر خطوط هوایی بین‌المللی که به افغانستان پرواز می‌کردند، پروازهای خود را متوقف کردند، اما در سه سال گذشته، بسیاری از خطوط هوایی مختلف پروازهای خود را به افغانستان از سر گرفته‌اند.
در همین راستا، «ترکیش ایرلاینز»، خطوط هوایی ترکیه تازه‌ترین شرکتی بود که ماه گذشته از آغاز دوباره پروازهای خود به افغانستان خبر داد. مقامات می‌گویند در پنج فرودگاهی که خطوط هوایی داخلی و بین‌المللی پرواز می‌کنند، استانداردهای لازم بین‌المللی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۲۷ فرودگاه در افغانستان فعال است که ۵ فرودگاه برای پروازهای بین‌المللی و داخلی و بقیه فقط برای پروازهای داخلی استفاده می‌شود. در همین راستا فرودگاه جلال آباد نیز پس از مدت‌ها فعال شده است.
پروازهای داخلی در افغانستان توسط خطوط هوایی کام ایر و آریانا انجام می‌شود، اما هواپیماهای این شرکت‌ها افرادی را که از دوبی، استانبول و برخی فرودگاه‌های بین‌المللی دیگر به افغانستان می‌روند، نیز جابجا می‌کنند.

هرچند بلیط هواپیما از خارج به افغانستان قبلاً هم ارزان نبود، اما با وجود شروع پروازهای شرکت‌های بین‌المللی به افغانستان، تکت‌ها همچنان گران هستند.
کسانی که به افغانستان سفر می‌کنند می‌گویند که در صورت ارزان شدن تکت، افراد بیشتری به خصوص افغان‌های مقیم خارج از کشور برای دیدن عزیزان خود به افغانستان سفر خواهند کرد.
شکایت از قیمت تکت هواپیما به افغانستان در حالی است که وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان می‌گوید با آغاز پروازهای بین‌المللی قیمت تکت‌ها نسبت به قبل کاهش یافته است.

از سوی دیگر شرکت‌های هواپیمایی دلیل گرانی تکت‌ها را افزایش بیمه‌های پرواز به افغانستان می‌دانند و می‌گویند هواپیماها را با قیمت گران به مناطقی که رفت و آمد از مبدأ امن نیست بیمه می‌کنند. شماری از کارشناسان می‌گویند برخی از شرکت‌های هواپیمایی از کمبود رقیب «سوء استفاده» کرده و تکت‌ها را با قیمت بالا می فروشند.
حکومت طالبان می‌گوید که با از سرگیری پروازهای بین‌المللی، عواید آنها افزایش یافته و هر ۲۴ ساعت، ۱۲۰ هواپیما از آسمان افغانستان پروازهای ترانزیتی انجام می‌دهند.

ابراهیم امیری
بی‌بی‌سی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فرودگاه افغانستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است