چرا فرماندهان کلیدی به آسانی کشته می‌شوند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۹    ۱۴۰۳/۴/۱۱ کد خبر: 175618 منبع: پرینت

روز جمعه، اول سرطان خبرگزاری مقاومت متعلق به جبهه مقاومت ملی افغانستان ویدیویی پخش کرد که عبدالصمد کوه‌گدای در آن می‌گفت مقاومت در نهرین ادامه دارد.
به گزارش انترنشنال، یک هفته بعد روز جمعه، ۸ سرطان، جبهه مقاومت اعلام کرد که این فرمانده با دو نفر دیگر کشته شده‌اند.
گروهی از نیروهای جبهه مقاومت ملی در اقدامی غافل‌گیرکننده از دل‌ کوه‌ها در ولسوالی نهرین ولایت بغلان، با نشر ویدیویی از مبارزه با طالبان و ادامه مقاومت سخن راندند.

در شرایطی‌که صددرصد ولایت بغلان در کنترول طالبان است، پخش این ویدیو با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد. عده‌یی از شجاعت نیروهای جبهه مقاومت ملی ستایش کردند، شماری ویدیو را جعلی خواندند و جمعی از بی‌پروایی جبهه مقاومت در امنیت و مصونیت نیروهایش انتقاد کردند.
روز جمعه، یک هفته پس از پخش ویدیوی عبدالصمد کوه‌گدای، جبهه مقاومت ملی رسماً تأیید کرد که پنج تن از نیروهایش به شمول فرمانده کوه‌گدای در نبرد با طالبان در بغلان کشته شده است.
پس از پخش خبر کشته‌شدن عبدالصمد کوه‌گدای مشهور به حمزه، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی پرسیده‌اند: «آیا جبهه مقاومت خود سر نیروهایش را به باد می‌دهد؟»

منتقدان می‌پرسند یک جبهه نظامی که رهبری آن تشکیلات عریض و طویلی دارد، چگونه می‌تواند در شرایطی یک متر جغرافیای کشور را به کنترل ندارد، ویدیوی یک فرمانده و گروهی از چریک‌های خود را همراه با آدرس دقیق آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی پخش کند؟
میرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت امور داخله، به افغانستان اینترنشنال گفت امروزه حکومت‌ها به آسانی می‌توانند با استفاده از تکنولوژی افراد را از طریق استراق سمع، ردیابی و تثبیت موقعیت کنند. با این حال اعضای جبهه مقاومت با بی‌پروایی در داخل کشور از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
آقای یارمند می‌گوید افراد جبهه مقاومت قبل از آغاز حملات چریکی خود درباره حفظ محرمیت آموزش حرفه‌ای ندیده‌اند.
منتقدان می‌گویند جبهه مقاومت برای این‌که روی صحنه باشد و سرخط خبرها، سبک‌سرانه و بی‌پروا با جان سربازان و نیروهایش بازی می‌کند.

در نزدیک به سه سال گذشته، ده‌ها فرمانده و نظامی جبهه مقاومت ملی افغانستان به دلایل مشابه کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند. این نخستین بار نیست که فرماندهان جبهه مقاومت ملی افغانستان پس از پخش ویدیوهای خود در شبکه‌های اجتماعی و افشای موقعیت قرارگاه‌های خود کشته می‌شوند. برخی از قربانیان ستون‌های اصلی مقاومت مسلحانه علیه طالبان بودند و تجربه طولانی جنگ علیه این گروه را در کارنامه داشتند.

خیرمحمد خیرخواه اندرابی؛
از جمله در جدی ۱۴۰۱ یک ویدیو از خیرمحمد خیرخواه اندرابی، فرمانده نامدار نظامی ضد طالبان در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. در این ویدیو دیده می‌شد که فرمانده خیرخواه با برافروختن آتشی در دل کوهستان، شعر می‌خواند و شب یلدا را تجلیل می‌کند.
پس از این ویدیو، فرمانده خیرخواه یکشنبه شب، چهار جدی، با حدود بیست نفر از نظامیانش در حمله گسترده طالبان کشته شدند.
منتقدان پیش از این هم گفته بودند که انتشار ویدیوی تجلیل از شب یلدا در کوهستان و شعرخوانی یک فرمانده ضد طالبانی ممکن است برای دستگاه تبلیغاتی جبهه مقاومت یک دستاورد به حساب بیاید و دل حامیان این جبهه در شهرها و کشورهای خارج را برای پاسداشت از جشن‌های باستانی گرم کند، اما آیا چنین تبلیغاتی آنقدر ارزش دارد که خطر به دام افتیدن فرماندهان و نظامیان ضد طالبان را به جان خرید؟

نورآغا پیشغور؛
علاوه بر آن، فرماندهانی مثل نور آقا پیشغور که تجربه نبرد علیه طالبان در دوره مقاومت اول را نیز در کارنامه داشت، پس از انتشار ویدیوهایی از موقعیت خود کشته شدند. نورالله پیشغور روز شنبه، ۲۱ جوزای ۱۴۰۲، با دو تن دیگر از نیروهای جبهه مقاومت ملی، در پنجشیر جان باخت.

اکمل امیر و بصیر اندرابی؛
نیروهای طالبان بامداد روز پنجشنبه، ۱۷ حمل ۱۴۰۲ به روستای «آغل خان» ولسوالی سالنگ رفتند و بابه گل نظری، مدیر لیسه مرکزی سالنگ و یک عضو ارتش پیشین افغانستان را بازداشت کردند. آن‌ها در ماه رمضان زمانی که در خانه‌های خود مشغول صرف سحری بودند، گرفتار شدند.
سه روز بعد، روز یکشنبه، ۲۰ حمل ۱۴۰۲، عبدالحمید خراسانی، فرمانده گروهی از ملیشه‌های طالبان که در آن زمان به‌عنوان ولسوال این گروه در احمد آباد پکتیا کار می‌کرد، ویدیوی اعتراف اجباری این دو بازداشت شده را پخش کرد.
در ویدیوهایی که آقای خراسانی به رسانه‌ها ارسال کرده، دیده می‌شود که بابه‌گل نظری، مدیر لیسه مرکزی سالنگ به عضویت در جبهه آزادی اعتراف می‌کند.
در این ویدیو دیده می‌شود که دستان آقای نظری به پشتش بسته است و مردان مسلح با نقاب در عقب او ایستاده‌اند.
جبهه آزادی در آن زمان در پاسخ به سوال افغانستان اینترنشنال، عضویت افراد بازداشت شده در این جبهه را رد کرد و گفت: «این افراد با هیچ یک از فرماندهان و سربازان جبهه آزادی ارتباطی ندارند.»
با این حال فقط یک روز بعد از پخش ویدیوی اعتراف اجباری بابه گل نظری و همراهش، اتفاقات تکان‌دهنده‌ای در دره کوکلامی سالنگ‌ها رخ داد.

بیش از ۲۰۰ جنگجوی طالبان در حدود ۳۴ رنجر حوالی ساعت هشت بامداد روز دوشنبه، ۲۱ حمل ۱۴۰۲ بر روستای «هنروه بالا» دره کوکلامی سالنگ هجوم بردند و درگیری را آغاز کردند که تا شب همان روز ادامه یافت. آن‌ها برخی‌ خانه‌های مردم محل را آتش زدند و در مسجد اعلام کردند که کسی از خانه‌اش بیرون نشود.
در آن روز مردم، محل ویدیویی را به افغانستان اینترنشنال فرستادند که پیکر تیرباران شده پنج عضو جبهه آزادی را نشان می‌داد. «جبهه‌ آزادی افغانستان» پس از ۵ روز گزارش‌های ضد و نقیض در مورد کشته شدن اکمل امیر و جنرال اندرابی، تایید کرد که پنج تن از نیروهایش از جمله دو فرمانده نام‌آشنا در نبرد با نیروهای طالبان کشته شده است.
مردم سالنگ‌ها می‌گویند بازداشت بابه گل نظری با رویدادهای بعدی در سالنگ‌ها که به کشته شدن اکمل امیر و همراهانش منتهی شد بی‌ربط نیست.

هنوز فهرستی از سوالات درباره کشته شدن اکمل امیر و بصیر اندرابی و همراه‌شان بی‌پاسخ مانده است. آیا جبهه آزادی معتقد است که بازداشت بابه گل نظری با کشته شدن اکمل امیر کاملا بی‌ربط است؟ آیا برای جبهه نظامی مخالف طالبان قابل پیش‌بینی نبود که ممکن است بابه گل نظری تخلیه اطلاعاتی شود و موقعیت اکمل امیر را زیر شکنجه‌های بی‌امان طالبان افشا کند؟ آیا چهار روز زمان کافی برای تغییر موقعیت اکمل امیر و همراهانش نبود؟

هزینه سنگین انسانی جبهه مقاومت ملی؛
نزدیک به سه سال از کشته شدن فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان و ودوود زره، از بستگان احمد مسعود می‌گذرد. با این حال هنوز اطلاعات کمی در مورد چگونگی قتل آن‌ها در حوزه عمومی پخش شده است.
بعد از کشته شدن این دو چهره، فرماندهان برجسته‌ای مثل بهلول بهیج، ملک خان دره، احمدیار، زبیر اندرابی، خیرمحمد خیرخواه، عبدالحمید، نورآقا پیشغور، بحرالدین آقا، قمرالدین اندرابی و بسیاری دیگر یکی از پی دیگری کشته شده‌اند.

براساس گزارش سالانه جبهه مقاومت ملی افغانستان که در دوزادهم سنبله ۱۴۰۱ پخش شد، در جریان یک سال اول حکومت طالبان ۱۲۱ نفر از نیروهای جبهه مقاومت کشته شده‌اند.
جبهه مقاومت در سه سال گذشته بر علیه طالبان در افغانستان می‌جنگد. طالبان علاوه بر جبهه مقاومت دشمنان دیگر مثل جبهه آزادی افغانستان و داعش نیز دارد.
با این حال، دشوار است که آمار بلند کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان جبهه مقاومت از میان فرماندهان کلیدی این جبهه را با کشته شدگان فرماندهان طالبان و یا فرماندهان داعش مقایسه کرد.

علاوه بر رقم تلفات انسانی، صدها نیروی جبهه مقاومت ملی به دلیل اشتباهات مشابه در سه سال گذشته بازداشت شده‌اند. هم اکنون، بیشتر از ۱۲ هزار زندانی در زندان‌های طالبان وجود دارد. رقم قابل ملاحظه زندانیان نیروهای جبهه مقاومت است. فرماندهان نظامی جبهه مقاومت- علی رغم تجربه طولانی و آشنایی با جغرافیا- در جنگ چریکی و مسلحانه با طالبان ناکام بوده‌اند. یک جنگ موفق جنگی است که کمترین تلفات و خسارات به نیروهای خودی وارد شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فرماندهان ضدطالبان
جبهه مقاومت
نظرات بینندگان:

>>>   به هر حال مقاومت ادامه دارد و در نهایت نور بر ظلمت و عدالت بر ظلم پیروز میشود.

>>>   این ها خود را بروز میکنند و "سی آی ا" جایشان را به تفاله هایی پاچه کشال اش میرساند
آتش خاوری

>>>   ما دیگه جنگ نمی‌خواهیم،

>>>   فرماندهان کلیدی جبهه ای مقاومت بسیار آسان و ساده بدام طالبان می افتند و کشته میشوند بخاطریکه مانند قهرمان ملی(آمرصاحب) دوست دارند که در هر جا و بیجا عکاسی و فلم برداری کنند و اخطار های بیهوده و بیمعنی بدهند، آمر صاحب هم توسط کامره ګشته شد، چیزی را که بسیار دوست داشت و حالا قوماندانهایش هم یکی پی دیګری قربانی ای کامره و فیلم میشوند، میګویند زور کم قهر زیاد، فکرتان باشد که با دشمن بسیار ظالم، هوشیار، مکار و باعقیده روبرو هستید.واین بچه ترسانک ها و اخطارها بدرد نمیخورد.
بااحترام سخی اکه از سرپل

>>>   بچه امرالله صالح در دیسکو ها چکر میزند و اینجا مردم مقاومت کنند که آن .... پس باید و وزیر شود، ظابط دوستم در ترکیه چکر میزند ازبک خوده به کشتن بدهد تا راحله جان سلفی بگیرد، محقق به یک دهن نصوار معامله میکند، خوشحال سادات در امریکا ... داده رایست

>>>   جاسوسان سر سپرده امریکا ولندغران چپاولگر دیگر در هیچ جا پنهان شده نمیتواند باداران اختطافچی و دزدان در اروپا خوش گذرانی می‌کند و این احمق های لندغر در افغانستان کشته می‌شود دیگر از اذیت و آزار مردم دست بردارید ویا یکی پشت دیگر روانه دوزخ می‌شوید

>>>   سگ شو وسگ شویی زیاد شنیدم وحال میخواهم عرض کنم که.
۱-منشا اصلی بکاربرداین اصطلاح بخل وحسادت بخاطرجبران مایوسیت ناشی ازعقب مانی است.
۲-ترک جاهلستان رشادت میخواهدوجرءت وابتکاروامکانات.
۳-اینجاهمه سگشوی نیستند،مابهترین هارادرهرعرصه داریم.داکتر،انجنیر،اقتصاددان،حقوقدان و...
۴- اگردوماه متواترپول خیرات این سگشویان برایتان نرسد چه کارخواهیدکرد؟ ۵-ای سگ شویی بهتر ازخیرات خور بودن سگشویان نیست؟
۶-بایدبدانید که درجوامع تکامل یافته ارزش وحیثیت سگ به صفت یک موجودمهربان وباوفا وبانزاکت ودلسوزخیلی بلنترازاکثریت انسانهاست.
۷-هیچ سگی تاکنون درفکرساخت بمب اتمی نبوده است تاسایرسگهارانابودکند.
۸- هیچ سگی تاامروز باریش انبوه ولنگی سیاه بالای همجنس خوددربین مسجد تجاوز نکرده است.
۹-و...
۱۰-و...
برادرسگشویتان

>>>   اینکه جبهه مقاومت حملات انجام میده قابل ستایش آگه میخاهید افغانستان از دست تریسستا نجات بدهید از خود طالبان بارگیری کنید حالا خیلی از طالبان رو گرداننده بعضی از ترس بعضی حرکت انجام داده نمتواند ولی در آینده این سیاست پیش ببرید

>>>   هموطن عالیقدر!
من وتوزیادخوشبخت هستیم که ازمیان ۲۴۰۰ دین ومذهب موجود درروی زمین یگانه دین برحق راانتخاب کردیم، وقتی دقت کردم ودیدم متباقی ۲۳۹۹ ادیان متباقی همه چتیات ومزخرفات. حال میخواهم درموردمزخرفات یکی ازین ادیان مطلبی عرض کنم.
اگرتمام عمر راباجنایت ورذالت سپری کنی ودراخیر عمراگربه یکی ازشهرهای گویا مقدس سفری داشته باشی وانجا دیواری راباسنگ ها بزنی و بعددورخانه که در داخلش چندتاکوزه شکسته قرار دار،چندبار چرخک بزنی ودراخیر چندبارسنگ سیاهی راببوسی، خداوندپاک گویاهمه گناهان تورابخشیده و تومثل یک طفل نوزادپاک ومنزه از گناه هستی وپس ازمرگ بدون پرسان توبه بهشت میروی ودرانجا۷۲ حوربهشتی نیم برهنه بااشتیاق زیاد منتظر ورودجناب عالی هستند(مشکل است درک کردکه این عدد۷۲ ازکجاامد؟چراده، صدیاهزارنی)
.......
مولاناکریم بهسودوال

>>>   بهسود وال
متن ات خوش ام آمد، زنده باشی.
در مورد ۷۲ همین فرضییه در مغز پیر من چرخید: به ما گفته اند که هفت آسمان است که حور بهشتی شاید تنها در شش منزل پایین باشند و در هر آسمان یا منزل یک درجن حور، ۶*۱۲ = ۷۲.
آتش خاوری

>>>   بنظر من طالبان از وکیلان .....پارلمان وچورلمان سابقه بهتر هستند باید جبهه مقاومت هم مسلمان است وطالبان هم باید باهم یکی شوند.
المومن اخ المومن مسلمان برادر مسلمان است.
با احترام
اریا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است