بهار آغاز زندگی دوباره طبیعت
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۴    ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ کد خبر: 91443 منبع: پرینت

بهار: اولین فصل از فصل های مناطق معتدل است. در نیمکره شمالی زمین، این فصل منطبق با سه ماه حمل، ثور و جوزا است.

بسیاری از مردم فصل بهار را آغاز زندگی دوباره طبیعت می دانند. در فصل بهار حیواناتی که داری خواب زمستانی هستند از خواب زمستانی بیدار شده و همچنان درختان از خواب زمسناتی هوشیار شده و رشد متو قف شده را در بهار دوباره آغاز می کنند.

فصل بهار فصل گل و جوانه است. درختان از پس زمستان سرد شکوفه می دهند و بوسیله زنبورها گرده افشانی می کنند. حیوانات نیز در این فصل شروع به تولید مثل می کنند.

فصل بهار که شروع آن با روییدن چمن ها با شکوفه سبز شدن درختان و گیاهان و شکفتن گلها همراه می باشد با معتدل شدن هوا در این فصل کشت و کار شروع می شود یعنی فصلی که مدت شب و روز آن مساوی هوای آن معتدل و مطبوع طبیعت زیبا و قشنگ که هر انسانی را به شادی و خوشحالی باز می دارد و دهقان کشت گندم زار و باغبان از تماشای رشد کاشت گیاهان خود لذت می برد.

در ثور و جوزا که این دو ماه هم از فصل بهار است آرام آرام هوا رو به گرمی رفته، میوه های درختان بخصوص گیلاس، زردآلو پخته یا می رسند و ما آدمیان علاوه بر زیبایی های گفته شده ازخوردن میوه ها و نعمت های خدا استفاده می بریم همواره تشکر و سپاس گزاری می کنیم و سر تعظیم و احترام فرود می آوریم. از عبادت و انجام نماز و روزه و سایر دستوراتی که بوسیله پیغمبران برای آسایش ما بندگان فرموده کوتاهی نکرده و نخواهیم کرد.

در فصل بهار باران های بهاری می بارد، دشت و صحرا سبز و زیبا برای چرای دام ها آماده می شود و همزمان یخ کوه ها بر اثر گرم شدن هوا آب می شود و دریاها، جوی ها، نهرها برای آبیاری طغیان می کنند و تالاب ها، جهیل و کول ها برای شنای پرندگان آبی پر از آب می شوند.

فصل بهار نیز فصل پاک کاری و تازه کردن طبیعت از آشغال ها است و مردم با تمدن اکثریت کشور های دنیا برایشان عرف و عادت شده است که روزهای هفته اول فصل بهار با کار های حشر نهال شانی، گل و گیاه شانی در باغ، باغچه، جاده و احاط حویلی ها و هم به پاک کاری جوی و جویچه ها و نهرهای شهر و دهات خود را از وجود گل و لای، خس و خاشاک رها شده زیر برف زمستانی تمیز و مرتب می کنند.

خداوند دگرگونی هر پدیده ای در عالم را به دست انسان قرار داده و هم بهبود محیط زیست با ارده انسان انجام می شود. انسان اگر بخواهد در وضعیت شهر بهبود ایجاد کند، در کشور و زندگی خود، تحول ایجاد کند، باید تحول را از خود آغاز کند.

تحول اخلاقی بهداشتی، تحول درونی و فکری، رفتن به سوی صفا و انسانیت که این تحول ها، سعادت انسان ها را تضمین می کند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بهار نو برای همه مردم عزیز ما افغانستان تبریک .

>>>   چو بوستان تازه گشت از باد نوروز جهــــان بستد بــهــار عالم افــــروز
زآسیب صبا در جلوه شد باغ به غــارت داد بلبــــل خانه زاغ

>>>   نسیمـی آمــــــــــد از رب تبارک
بشارت می برد ســوی حصارک
مــرا گفتـــا بگـــویم بـــه عزیزان
بهاران بـــر شمـــا باشد مبارک

>>>   از چهار یا پنچ میلیون شهروندان کابل اگر 100 هزار آن در کار حشر پاک کثافت شهر سهم بگیرند به یقین این شهر از هم گندیدها و اشغاله ها پا ک می شود. باید مردم کابل خود را به پاک نگهداشتن شهر عادت بد هند. وظیفه اداره ملی محیط زیست در رسانه هاباید آگا دهی کنند اما باتسف که در این اداره محیط زیست فراد غیر مسلکی به مصلحت کرزی جای گرفته اند.
دوست دار طبیعت

>>>   همین مضمون زیبا با مفهم سودمند آگادهی طوریکه از نوشتار ادبیات آن معلوم است از داکتر صاحب یارمحمد کارشناس حفظ محیط زیست. تشکر داکتر صاحب من مقاله های شما محترم را دایم تعقیب می کنم.
مجیب الرحمن

>>>   در اصل مردم افغانستان در طی دو ده هه کمک جامعه جهانی از کار تنبل ساخت است و امروز اکثر زمین های قا بل کشت آبی آن از بی دهقانی در نزد صاحب زمین بوره باقی مانده است. دهقان و اجاره کار بالای زمین کار نمی کند و هم اجاره کار دهقان یافت نمی شود.

>>>   مقاله راجع به محیط زیست در این روز های بها ر خیلی عالی برای آگادهی مردم است مردم را به کار حشر در پاک کاری شهر ها دعوت کرده است.

>>>   در حقیقت میوه درختان نعمت خدا داد است که ما آداما ها استفاده می بریم

>>>   در حقیقت حراست از طبیعت حق هر انسان آگاه جامعه است

>>>   مقاله رهنما کننده در مورد آغاز زندگی دوباره طبیعت است

>>>   سلفی ها، طالبان و داعش دشمن خدا، پیامبران، طبیعت، بهار و نوروز میباشند....

>>>   محبوبه ابراهیمی شاعر زن افغان برای نوروز می‌گوید:
باز هم بهار شد پرنده‌ها
با خبر که باز جنگ می‌شود
کوه‌ها و دشت‌های دهکده
باز لانه تفنگ می‌شود

>>>   تا یار مددگاراست نـوروز مبارک باد
تا سبزه پدیدار اسـت نوروز مبارک
ای عقل امانم ده دیوانه و سرمستم
امشب شب دیدار است نوروز مبــارک باد
دشت و دمن و صحرا از لاله چراغان است
بلبل به چمن زار است نوروز مبارک باد
این باغ چه‏خوش زیباست با نسترن و نرگس
تـا نغمه آبشار است نوروز مبارک باد
ای مردم بــا همت! برخیز و نوا سر کن
دشمن همه غدار است نـوروز مبارک باد
شعر از نجیب برید شاعر افغان

>>>   با تابش زلف و رخت ای ماه دل افروز
از شام تو قدر آید از صبح تو نوروز
از جنبش موی تو برآید دو گل از مشک
و ز تابش روی تو برآید دو شب از روز
سنایی غزنوی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است